close-btn

Мільйонери прагнуть віддавати свої гроші: Чому насправді багатії хочуть платити більше податків

Багатії кажуть, що прагнуть платити більше податків. Це дійсно може бути правдою?

Податки для багатих

У Давосі було зроблено чимало заяв. Фото: https://www.slovoidilo.ua/

Всесвітній економічний форум у Давосі славиться не лише тим, що є місцем збору найбагатших і найвпливовіших для економіки людей, а й тому, що саме в рамках цього заходу звучать неординарні, а іноді скандальні заяви, обіцянки та анонсуються економічні тенденції і новації.

Цьогорічний форум, що проходив у січні, не став виключенням. Якоїсь миті він перетворився з масштабного «залу» для обговорень на «зал» для звинувачень на адресу найзаможніших людей  світу. Справа у тому, що на форум з’їхалося чимало доларових мільярдерів – аж 115 – і це активувало давнє бажання низки організацій, групи політиків та самих багатіїв обкласти мільярдерів якомога більшими податками. Так, політикиня Елізабет Воррен та міжнародна організація Oxfam, що працює над вирішенням проблеми бідності у світі, закликали обкласти непомірними податками найбагатших людей планети, зокрема, і  тих, хто приїхав на економічний форум.

Далі розповімо, що говорили у швейцарському Давосі про перспективи впровадження податку на надбагатство, а також згадаємо про ініціативу щодо посиленого оподаткування мільярдерів, яка лобіюється у Штатах і Європі вже не один рік.

Хто у Давосі закликав підняти оподаткування багатіям

Майже двісті мільйонерів зі США, Канади та країн Європейського союзу, котрі входять до складу організації «Патріотичні мільйонери» (існує з 2010 року і виступає за підвищення податків для багатіїв), опублікували колективного відкритого листа, адресованого учасникам Давоського форуму, з переконливим проханням підняти податки для багатіїв. Свій підпис під листом поставили продюсера Ебігейл та Тім Дісней (спадкоємці Волта Діснея), перший інвестор Amazon Нік Ханауер, мільярдер Білл Гейтс, а також британські, німецькі та канадські мільйонери. До речі, Білл Гейтс нещодавно визнав, що надбагаті люди недосяжні для регулюючих органів і мають платити набагато більше податків і навіть частково роздавати своє багатство. А американський сенатор Берні Сандерс зазначив, що коли світ рухається до глобальної олігархії, а 81 мільярдер має більше грошей, ніж всі інші люди, глобальний податок на багатство просто необхідний.

За задумом співавторів листа, податки мали б підняти уряди країн, у яких живуть і ведуть бізнес товстосуми, шляхом реформування податкового законодавства. При чому зробити це, на думку ініціаторів пропозиції, потрібно якомога швидше.

Головна причина, що спонукала мільйонерів зробити вказану заяву, – необхідність зрівняти становище бідних і багатих та вирішити проблему прірви між ними. Крім того, автори листа вважають, що частка надбагатих людей у видатках на відновлення економіки світу після коронавірусного стресу зараз є малою і має збільшитися.

«Ми, як мільйонери, знаємо, що існуюча система несправедлива. Більшість із нас може сказати, що поки останні два роки світ переживав величезні страждання, наш добробут зростав під час пандемії. Але мало хто з нас може чесно сказати, що сплачує справедливу частку податків […] Останні два роки світ пройшов через величезні страждання, але більшість з нас за час пандемії стали багатше – і при цьому лише небагато хто з нас може чесно сказати, що справедливо платить податки», – йдеться у листі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сем Бенкман-Фрід зберігав $50 млн у крихітному сільському банку штату Вашингтон

Навіщо брати з багатіїв більше грошей?

«Настав час обкласти податками багатих – заради благополуччя усіх нас, і багатих, і бідних, настав час покласти край несправедливості у цьому світі нерівності», – закликає Джемма Макгох, британська підприємниця і співзасновниця британської «філії» «Патріотичних мільйонерів».

Насправді колосальна нерівномість розподілу грошей у світі не є перебільшенням. На початку ІІІ тисячоліття вона перетворилася на прірву – особливо це стало відчутним після двох років пандемії коронавірусу. З 2020 року світове багатство виросло на $42 трлн, з яких лише $16 трлн розподілено у руках 99% населення світу, тоді як $26 трлн – у руках 1-го відсотка найбагатших.

Через пандемію коронавірусу збідніли ті, хто жив лише на зарплатню, і збагатіли власники великого бізнесу. З початку пандемії багатство товстосумів щодня зростало на $2,7 млрд. Американські мільярдери стали на 33% багатшими, ніж до COVID-19, австралійські – на 61%, три нігерійських товстосума володіють більшою сумою грошей, ніж 83 мільйони громадян Нігерії, а в Індії 50% населення платять у шість разів більший податок на доходи, ніж 10% найбагатших людей країни. За підрахунками швейцарського банку Credit Suisse, у 2020 році світових мільйонерів побільшало на 5,2 мільйона (!) осіб.

Податки для багатих

Багатії часто ухиляються від оподаткування. Фото: https://sekretmira.ru/

Міжнародна організація Oxfam провела дослідження, за результатами якого було з’ясовано, що вперше за чверть сторіччя екстремальне багатство і крайня межа бідності збільшується одночасно: 1,7 мільярда людей живуть у країнах, де інфляція випереджає темпи зростання зарплатні, а 820 мільйонів страждають від голоду. Крім того, фахівці Oxfam з’ясували, що з початку COVID-пандемії багатії збільшили загальні статки з $700 мільярдів до $1,5 трильйона, багатшаючи на $15 тисяч щосекунди, а 160 мільйонів осіб опинилися за межею бідності.

«Патріотичні мільйонери» порахували, що оподаткування тих, хто має понад $5 млн, податком у розмірі 2% на рік, податком у 3% тих, хто має понад $50 млн, та податком у 5% мільярдерів, то накопичиться додаткові $2,5 трлн на рік. Ця сума допоможе 2,3 млрд людей перестати бідувати.

Насправді розподіл багатства у світі завжди був нерівномірним та несправедливим. Так, у 2019 році лише 1% американських багатіїв контролював 30% всього багатства Штатів, а бідні 50% громадян мали у своїх кишенях лише 2% всього багатства країни. Ще п’ятдесят років тому заможних американців, що контролювали 7% багатства США було лише 0,1% від всього населення. В цілому у Європі, Штатах та Китаї 10% населення володіють 70% всіх активів. Детальніше про нерівномірний розподіл багатства у світі читайте у нашому великому аналітичному матеріалі за цим посиланням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ООН та ЮНІСЕФ продовжать з лютого виплачувати українським біженцям допомогу

Як світ збирається піднімати податки

Цікаво, що ідея змусити багатів витрачати більше на податки не нова. Приміром, у 2021 році за підвищення податків для багатіїв виступили Папа Римський Франциск та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Того ж року президент США Джо Байден представив восьмирічний план модернізації інфраструктури, що оцінювався у $2 трлн. Для його фінансування Байден мав на меті підвищити податок на прибуток корпорацій. Цікаво, що за президентства Дональда Трампа у 2017 році цей податок було знижено з 35% до 21%, а Байден його підвищив – до 28%.

У той же час Байден запропонував ще й план соціальної допомоги бідним американським родинам на $1,8 трлн за рахунок підвищення податків для найбагатших. Американський лідер запропонував підвищити максимальну ставку податку для найбагатших американців з 37% до 39,6%, а також удвічі збільшити податок на інвестиційний дохід для тих, хто заробляє більше $1 мільйона. Щоправда, лідери республіканців у Конгресі виступили проти такої ініціативи президента.

У червні 2021 року країни «Великої сімки» досягли згоди у питанні оподаткування багатонаціональних корпорацій. Йдеться передусім про хайтек-гігантів, як-от: Amazon, Facebook, Google, які заробляють на ринках одних країн, а податки платять в інших державах, де діють пільгові податкові режими. До прикладу, ірландська філія компанії Microsoft у 2020 році не сплатила в Ірландії жодної копійки за отриманий там прибуток у розмірі $315 млрд, адже компанія зареєстрована на Бермудах.

Тож міністри фінансів США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Канади, Італії та країн ЄС вирішили, що транснаціональним корпораціям варто платити податки у тих країнах, де вони заробляють, а не там, де вони зареєстровані. Було вирішено, що мінімальний корпоративний податок становитиме 15%. Минуло кілька місяців і от у жовтні 2021 року лідери «Великої двадцятки» також ухвалили міжнародну угоду щодо 15%-ого податку на прибуток від великих міжнародних корпорацій.

17 січня 2023 року газета Washington Post повідомила, що у семи «найбагатших» штатах США: Каліфорнії, Коннектикуті, Гавайях, Іллінойсі, Меріленді, Нью-Йорку та Вашингтоні – представники Демократичної партії подадуть законопроєкти щодо нового оподаткування для місцевих мільярдерів. Повідомляється, що у Каліфорнії хочуть щорічно стягувати з мільярдерів 1,5% від вартості їхніх активів. За таку новацію виступає і міністерка фінансів США Джанет Йєллен, котра запропонувала стягувати з мільярдерів ту частину прибутку, яка не реалізується для жодних проєктів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підсумки Всесвітнього економічного форуму в Давосі: найгарячіші теми

Які податки платять найбагатші люди світу?

У 2021 році стало відомо, що 25 найбагатших американців, зокрема, засновник Amazon Джефф Безос, власник Tesla та SpaceX Ілон Маск, інвестор Воррен Баффет та власник інформаційного агентства Bloomberg Майкл Блумберг, платять податок на прибуток за нижчою, ніж звичайні американці, ставкою – 15,8%.

За інформацією американського сайту ProPublica, що проводить журналістські розслідування, відповідно до конфіденційних даних податкової служби, Джеф Безос не сплачував податок на прибуток у 2007 та 2011 роках, Ілон Маск – у 2018-му. Кілька інших товстосумів платили менше 1% отриманих за рік доходів. Проте згідно з американським законодавством, доходами не вважають зростання вартості акцій, доки вони не продані. А більша частина доходів мільярдерів і надходить саме від подорожчання акцій, що їм належать. Тож Воррен Баффет, приміром, хоч і став у 2014-2018 роках багатшим на $99 млрд, та законно заплатив лише $973 млн податку на прибуток.

Цікаво, що наприкінці 2021 року, після звинувачень у нечесному веденні бізнесу, Ілон Маск заявив, що заплатить $11 мільярдів у вигляді податків.

***

Насправді законодавчі ініціативи у США, незважаючи на велику підтримку влади, ймовірно, буде дуже складно реалізувати. Законодавці стикнуться з судовим оскарженням щойно ухвалених законів, а тоді мільярдери матимуть час перереєструватися в іншому штаті, де таких податкових правил немає. До того ж про реальні розмір статків багатіїв не знає ніхто, крім них самих, тому складно буде довести, що тій чи іншій особі належать мільярди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Банківський сектор ЄС за 2022 рік збільшив свій баланс активів на 2,3 трлн євро: Інфографіка

Сім’ї з дітьми зможуть оформлювати держдопомогу через портал Дія

Як після перемоги Україна посилюватиме економіку і відновлюватиме бізнес: Думка експертів ринку

google news