close-btn

«єДопомога – це про прозорість, адресність і звітність». Костянтин Кошеленко про створення платформи для допомоги українцям і результати її роботи

Платформа єДопомога – вкрай важливий і зручний інструмент підтримки українців, що постраждали від війни

Інтерв'ю з Костянтином Кошеленком

Костянтин Кошеленко. Фото: Facebook

З березня 2022 року в Україні працює платформа гуманітарної допомоги під назвою єДопомога. Так українці, постраждалі від війни, отримують фінансову допомогу не лише від України, а й від низки міжнародних партнерів і спонсорів. Процес оформлення заявки на потреби у фінансах, продуктах, одязі, ліках все частіше відбувається через платформу єДопомога, створену саме для цього. Майданчик для допомоги було створено Міністерством соціальної політики України та Інформаційно-обчислювальним центром Мінсоцполітики за підтримки Мінцифри, Світового Банку та ПРООН в Україні і за фінансової підтримки Швеції.  Платформа єДопомога розрахована на допомогу українцям за трьома напрямками: грошова допомога від держави (єДопомога державна); отримання і надання благодійної допомоги (єДопомога волонтерська); переказ виплат від міжнародних організацій (єДопомога міжнародна). Усе це – немалий сегмент допомоги українцям, котрі потребують її, а також зручний інструмент для тих, хто хоче допомогти постраждалим від російської агресії.

Ми поговорили з Костянтином Кошеленком, заступником Міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації про філософію єДопомоги, про її благодійників і тих, хто вже отримав допомогу, а також про майбутні проєкти платформи.

– Чому і навіщо в Україні розробили єДопомогу?

– Платформа єДопомога була створена для боротьби з гуманітарними викликами, які поставила перед нами війна, і задля надання додаткової підтримки людям, котрі перебувають у складних життєвих обставинах.

З перших днів повномасштабного вторгнення велика кількість волонтерів зверталася до Мінсоцполітики із запитами про те, хто і де потребує їжі, одягу, ліків тощо. Тому ми і вирішили створити платформу, де люди можуть залишити заявку, а благодійники – доставити саме ті товари, яких потребує людина. Так з’явилася допомога з рук у руки.

Вже у перший місяць стало зрозуміло, що єДопомога – це дієвий засіб підтримки. Проте ми зрозуміли також і те, що для збільшення позитивного ефекту необхідно дати змогу долучитися і тим благодійникам, які знаходяться далеко від потребуючих.

Реалізувати це допомогли перші партнери, які надали можливість благодійникам  закривати заявки онлайн, використавши механіку, аналогічну до віртуальних подарункових сертифікатів. Ще у квітні відгукнулися Fozzy Group з мережами «Сільпо», «Thrash!», «Фора», «Fozzy», а потім аптеки 911 та ЗІ, автозаправні комплекси WOG. Такий спосіб допомоги забезпечує підтримку не тільки отримувачів, а і всього ланцюжка постачання зі співробітниками магазинів та виробників продукції.

Згодом ми побудували ще два напрямки платформи єДопомога – державний і міжнародний. Частина «єДопомога державна» була наповнена актуальною інформацією про підтримку, яку надає держава, зокрема, про те, як отримати грошову допомогу на проживання для внутрішніх переселенців, як повідомити про пошкоджене майно тощо.

У свою чергу «єДопомога міжнародна» стала відповіддю на запити від міжнародних організацій, котрі хотіли фінансово підтримати українців з уразливих категорій, але не мали механізмів для цього. Тож було створено універсальну форму, де люди залишали заявки на грошову допомогу від міжнародних організацій. Далі Мінсоцполітики верифікувало дані заявників і передавало перелік на виплату міжнародним організаціям (за їхнім запитом), а вони, у свою чергу, адресно виплачували кошти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Мінцифрі відзвітували про перші результати проекту пільгового кредитування у Дії

– Як довго створювалася технічна сторона та чи багато розробників брали участь у створенні платформи?

– Першу версію платформи з мінімальним функціоналом створили ІТ-волонтери за декілька тижнів. У подальшому за адміністрування платформи взялося державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики».

Крім того, у розвитку платформи та напрацюванні нових рішень ми заручилися підтримкою міжнародних організацій: Світового банку та Програма розвитку ООН України за фінансової підтримки Швеції.

Варто сказати, що і зараз ми дуже обмежені у ресурсах, тож і надалі потребуємо підтримки для розвитку.

– Чи складно було Мінсоцполітики та Мінцифрі залучити до створення платформи Світовий Банк, ПРООН в Україні й Уряд Швеції? 

– Протягом останніх років ми співпрацювали зі Світовим Банком та ПРООН в Україні за різними аспектами роботи Міністерства. А коли з початком повномасштабного вторгнення зародилася ідея створення платформи, ми запропонували нашим партнерам підтримати цю ініціативу. Так ми й отримали підтримку – партнери підтримали створення та  реалізацію проєкту, оскільки платформа стала вчасним, прозорим і інноваційним інструментом додаткової допомоги людям.

– На які результати розраховувало Міністерство, запускаючи єДопомогу, і яких результатів вдалося досягти за 2022 рік?

– Спочатку у нас не було чіткого показника, який ми хотіли отримати, адже, перш за все, потрібно було зробити і надати користувачам сервіс, який буде зручним та працюватиме роками. Спершу ми зробили сервіс, а далі – сформували планові показники на 2023 рік.

Щодо 2022 року – ми передали міжнародним організаціям на виплату грошової допомоги списки з понад 3 мільйонів осіб, які подали заявки через платформу єДопомога. З них 907 тисяч отримали допомогу на загальну суму близько 6 млрд гривень.

Завдяки волонтерському напрямку понад 12 тисяч українських родин отримали допомогу на загальну суму близько 6 млн гривень – було передано 139 тисяч позицій продуктами, ліками та паливом від понад 4000 благодійників з п’ятдесяти країн світу.

Крім того, у 2022 році платформа єДопомога отримала від Міжнародної ради торгівлі нагороду Go Global Awards 2022 у номінації «Технологічна інновація року», а також відзнаку Resilience Award Ukraine 2022 від Mastercard. Ці нагороди важливі, оскільки дозволили поширити світом більше інформації про можливість допомагати українцям та підтвердили ефективність та прозорість такої допомоги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінсоцполітики запускає унікальну систему обліку потреб внутрішньо переміщених осіб

– Як і хто визначає, кому буде надано допомогу? Так, це ті, хто втратив роботу або має важку хворобу, є переселенцем, має багатодітну родину тощо, але все ж хто у першу чергу отримає допомогу?

– Якщо ми говоримо про волонтерський напрям платформи, то людину, якій допомогти, обирають виключно приватні благодійники. Сьогодні донори можуть допомогти багатодітній родині з Харкова, а завтра – людині з інвалідністю з Миколаєва або пенсіонеру зі Львова. Кому допомагати – це їхній вибір, але платформа дає зручну можливість шукати людину завдяки фільтрам за географічною ознакою, життєвою ситуацією та іншими показниками.

Якщо йдеться про міжнародний напрям платформи, то відповідно до меморандумів з міжнародними організаціями, саме ці організації й обирають категорію осіб, яким нараховувати міжнародну допомогу.

До нас надходять запити на списки заяв. Наприклад, заяви від 30 тисяч пенсіонерів з тимчасово окупованих територій Херсонської, Донецької та Луганської областей або 50 тисяч багатодітних родини з Львівської, Київської та Вінницької областей. Ми вивантажуємо верифіковані списки людей за цими критеріями і передаємо їх до міжнародних організацій. Тамтешні спеціалісти, у свою чергу, проводять додаткову перевірку на дедублікацію заяв і виплачують допомогу адресно на картку.

Інтерв'ю з Костянтином Кошеленком

Костянтин Кошеленко

– З якими міжнародними організаціями Мінсоцполітики підписало меморандуми про співпрацю у контексті єДопомога?

– Міністерство соцполітики України уклало меморандуми з Представництвом дитячого фонду ООН в Україні, Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, Всесвітньою продовольчою програмою ООН, Місією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариством Червоного Хреста України, Міжнародною організацією з міграції, RED ROSE CPS LIMITED, Норвезькою радою у справах біженців, Міжнародною гуманітарною організацією «Людина в біді», відокремленим підрозділом іноземної неурядової організації ACTED та відокремленим підрозділом Міжнародної Федерації Handicap в Україні.

Ми і зараз відкриті для всіх організацій, які бажають швидко і ефективно допомагати людям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дія.Безбар’єрність: Мінцифра запустила консультативний сервіс для нових користувачів

– Що, окрім грошової складової, дає українцям єДопомога?

– Як я вже зазначав, на платформі доступні різні можливості підтримки людей. Приміром, єДопомога міжнародна надає можливість отримати тільки адресну грошову допомогу від міжнародних організацій.

У той же час єДопомога волонтерська надає можливість обрати спосіб підтримки людей онлайн Передплатою єДопомога (сертифікатом), або з рук у руки. А Допомога онлайн, здебільшого, націлена на залучення міжнародних благодійників, які мають бажання підтримати українців, оскільки не потрібно нічого відправляти, потрібно просто перерахувати кошти родині, яка їх потребує.

Допомога з рук у руки, яка була створена першою, націлена на благодійників, котрі перебувають в Україні і можуть закрити потреби родини особисто або поштою. Тобто фактично це гуманітарна допомога, якою ми звикли її бачити, з однією відмінністю – людина сама обирає, які товари вона хоче отримати. А волонтер, у свою чергу, обирає, які товари він може доставити.

– Розкажіть, будь ласка, про  благодійну ініціативу, запущену платформою «єДопомога» спільно з Fishka, яка допомагає передплатити паливо.

– Це благодійний збір, ціль якого зібрати 1 мільйон гривень балами на пальне для родин, які постраждали від війни. Клієнти Fishka, в рамках проєкту «Fishka Благодійність», перераховують свої бали, а Fishka їх конвертує у сертифікати на пальне від OKKO для людей, котрі подали заявки на платформі єДопомога.

Маю сказати, що в рамках проєкту вже зібрано та перераховано на потреби сімей більше 500 тисяч грн – понад 1100 сертифікатів по 500 грн.

– Скільки іноземних благодійників доєдналися до підтримки українців на волонтерському напрямку єДопомоги? Скільки грошей вони відправили на таку благодійність?

– На платформі єДопомога зараз налічується 3743 благодійники, які допомогли онлайн українцям на суму 5 815 200 грн. З них 609 іноземців з п’ятдесяти країн. У топ-10 країн благодійників входять США, Велика Британія, Німеччина, Латвія, Польща, Канада, Франція, Фінляндія, Швеція та Австралія.

– Нещодавно платформа єДопомога закликала у соцмережах підтримати мешканців Херсонської області. Яким областям найбільше допомагають онлайн та які це обсяги допомоги?

– Ми бачимо, що благодійники найбільше допомагають родинам з територій, де ведуться активні бойові дії, деокупованих територій та областей, де найбільше внутрішньо переміщених осіб.

Найбільші обсяги допомоги онлайн надаються у Дніпропетровській області (2310 Передплат), Київській області (2097 Передплат), Харківській області (1755 Передплат), Запорізькій області (1503 Передплат), Полтавській області (1253 Передплат), Одеській області (780 Передплат), Миколаївській області (612 Передплат). А щодо Херсонської області, допомогти онлайн стало можливо тільки після деокупації і відновлення роботи магазинів наших партнерів. Таким чином, за два місяці благодійники уже передплатили близько 300 сертифікатів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінцифра розпочала співпрацю з одним із найбільших постачальників систем кібербезпеки

– Які нові проєкти платформи єДопомога можуть бути впроваджені протягом 2023 року?  

– У 2023 році ми плануємо розширити функціонал платформи єДопомога волонтерська, зробити її ще зручнішою для користувачів, збільшити мережу партнерів та благодійних ініціатив. Також маємо намір залучити більшу кількість міжнародних організацій для виплат грошової допомоги.

Крім того, цьогоріч плануємо запустити застосунок єДопомога, який збільшить гемофікацію та зробить допомогу більш цікавою.

Важливим завданням залишається промоція платформи – ми не маємо маркетингових бюджетів, але потребуємо поширення інформації про платформу по всьому світу.

– У чому глобально полягає філософія єДопомоги?

– Платформа єДопомога – це про прозорість, адресність, звітність для благодійників та підтримку українців у складних життєвих обставинах та всього ланцюжка постачання, починаючи від виробників товарів.

Маю зазначити, що єДопомога змінила уявлення про адресну благодійність та створила у благодійників платформи звичку допомагати іншим регулярно, оскільки приватні волонтери й організації самостійно обирають людей, яких підтримують.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

У Мінсоцполітики розповіли, коли планується провести індексацію пенсій

Українські водії зможуть купувати паливо через портал «єДопомога»

Пенсіонери можуть отримати єДопомогу у відділеннях Укрпошти

google news