Безготівкове майбутнє, підтримка бізнесу і лібералізація ринку: інтерв'ю з представниками Visa, ПриватБанку та Ощадбанку
Автор: Ніна Омельчук
UA
Достеменно дізнатися стан галузі та актуальні тенденції ринку можна тільки від найактивніших гравців на ньому. Редакція PaySpace Magazine провела інтерв'ю з представниками трьох провідних українських компаній. Євген Лісняк, старший директор Visa зі стратегічного партнерства та фінтеху в регіоні СНД і Південно-Східної Європи, Антон Тютюн, член правління Ощадбанку, і Дмитро Мусієнко, керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку поділилися своїм баченням поточного стану платіжного ринку в Україні, перспектив безготівкового майбутнього, ініціатив, необхідних для підтримки бізнесу, а також найважливіших змін у законодавстві, здатних лібералізувати ринок фінансових послуг.
Нацбанк офіційно озвучив статистику по ринку платежів за 2020 рік. Але цікаво дізнатися дані по вашій компанії. Як змінилася поведінка клієнтів - чи виріс обсяг безготівкових транзакцій, середній чек? Чи триває цей тренд у 2021 році?
За минулий рік у нас збільшилася кількість клієнтів роздрібного бізнесу на 1,8 мільйона, а клієнтів малого та середнього бізнесу - на 150 тисяч. Чому? Тому що наша інфраструктура, яка дозволяє працювати дистанційно, безготівково і безпечно - для клієнтів дуже зручна. Транзакції в Приват24 за рік зросли на 32%. Оплати в термінальній мережі за підсумками 2020 року збільшилися на 31% порівняно з 2019 - і досягли 325 млрд грн. Також можна сказати, що швидко зростає частка безконтактних платежів, їх кількість зросла на 50%.
Для нас важливо те, що клієнти вибирають дистанційну роботу з банком через Приват24. На початку 2018 року в нас було 6,8 мільйонів клієнтів Приват24. В кінці 2020 року - 12 мільйонів.
Дмитро Мусієнко
Керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку
Експерти постійно сперечаються на рахунок того, чи зможуть люди відмовитися від готівки і перейти в діджитал. І більшість схиляється до негативної відповіді. Хоча б виходячи з того, що готівка - це анонімність, зручність і дешевші розрахунки, оскільки немає різноманітних додаткових комісій. Як ви вважаєте, що може стати додатковим важелем впливу при переході користувачів до безготівкових розрахунків і фінансових технологій? І яким може бути граничний показник частки cashless в Україні?
По-перше, я б посперечався, що готівкові розрахунки - дешевші і тим більше зручніші, ніж безготівкові платежі. Адже якщо комплексно подивитися на питання, то ми побачимо, що адміністрування готівкової грошової маси - це досить трудомісткий і дорогий процес. Все коштує грошей: починаючи від виробництва і дистрибуції, закінчуючи інкасацією. Окремо я б підрахував збиток від шахрайства, пов'язаний з використанням готівки, в тому числі частку тіньової економіки і фальшиві купюри, що в сумі несе прямі збитки державам і бізнесу.

Що ж стосується зручності, то слід порахувати, скільки часу можна заощадити в банку, магазині, транспорті і т.д., якщо відмовитися від готівки. Заощаджений час - це теж дохід, при чому істотний. Якщо на касі збільшується пропускна здатність, значить ростуть продажі. До сих пір якісний і безшовний чек-аут стоїть окремим важливим завданням у комерції.

Кілька років тому ми проводили глобальне дослідження в 100 найбільших містах світу, метою якого було зрозуміти переваги безготівкових платежів. Наші результати здивували: якби всі жителі 100 міст використовували безготівкові форми платежів так, як це роблять топ 10% населення кожного з них, то щорічно загальні прямі вигоди склали б близько 470 мільярдів доларів, що становить приблизно 3% ВВП міст. Для Києва ми провели окремий розрахунок - і отримали близько 450 мільйонів доларів США на рік прямих вигод для мешканців, бізнесу і адміністрації. Саме тому ми всіляко заохочуємо використання безготівкових платежів з моменту появи першої платіжної картки Visa в Україні в 1996 році. Незважаючи на те, що частка безготівкових платежів в Україні зростає рік від року, вона значно нижче середньоєвропейського рівня: всього 24% проти 50-70% в Європі. А в Скандинавії цей показник досягає 95%. І щоб «наздогнати» Європу, нам треба розвивати безготівкові платежі в кілька разів швидше.

Що може мотивувати користувачів відмовитися від готівки? У минулому році головним мотивом стала пандемія COVID-19 та карантинні обмеження. Але пандемія - не єдиний фактор збільшення частки безготівкової оплати. Кешлесс спрощує роботу бізнесу, створює зручність для користувачів, позитивно впливає на економіку в цілому і на розвиток окремих міст. І це - вагомі аргументи на користь сучасних платіжних технологій, які ми постійно вдосконалюємо, в тому числі і спільно з нашими фінтех і технологічними партнерами.
Тому наш прогноз: платіжний ринок в Україні може зростати на 20-30% щорічно, а через два-три роки обсяг діджитал-розрахунків зрівняється з обсягом фізичних платежів.
Євген Лісняк
Старший директор Visa зі стратегічного партнерства та фінтеху в регіоні СНД і Південно-Східної Європи
Малий і середній бізнес зараз переживає складні часи. Які ваші ініціативи націлені на допомогу і підтримку підприємців?
Ощадбанк зараз - це практично кредитний супермаркет, де підприємці можуть вибрати кредитний продукт, який максимально підходить їхнім потребам. Акцент ми робимо на максимальному здешевленні фінансування завдяки різним партнерським, міжнародним і державним програмам підтримки МСБ.

На даний момент більше 70% кредитів оформляється за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Ощадбанк є одним з її лідерів. З моменту старту програми нами видано 1676 таких кредитів на суму 2 900 млн грн. Більшість позичальників відноситься до сфери АПК, а також до переробної промисловості, будівництва і торгівлі.

Що стосується партнерських програм, то ми працюємо з більш ніж 200 партнерами - виробниками та дилерами транспорту та обладнання. За деякими програмами кредитна ставка становить 0,01% річних.
У сфері міжнародного партнерства в Ощадбанку, серед інших, є унікальна програма з фондом WNISEF, яка передбачає пільгове фінансування соціального підприємництва.
Антон Тютюн
Член правління Ощадбанку
Як ви вважаєте, які державні ініціативи можуть підтримати бізнес у нинішніх умовах?
У січні ПриватБанк став лідером за кількістю виданих позик і суми інвестиційних та антикризових кредитів у межах програми «Доступні кредити 5-7-9%». Я думаю, це вичерпна відповідь на питання, яку з програм ми вважаємо найефективнішою для підтримки бізнесу. Дуже добре спрацювали навіть у непростий ковідний рік програми підтримки агробізнесу. Ми бачимо, як малий і середній агробізнес набирає обертів.
Дмитро Мусієнко
Керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку
Однією з найважливіших інновацій, представлених у минулому році, є рішення для прийому безконтактних платежів Tap to Phone, запущене Visa спільно з Ощадбанком. Як ви оцінюєте перші результати після запуску? Скільки підприємців вже використовують Tap to Phone? І коли до проєкту підключиться ПриватБанк?
Ми спостерігаємо ранні стадії після запуску продукту і прогнозуємо, що 2021 рік стане періодом зростання технології Tap to Phone - оскільки використання споживачами безконтактних пристроїв продовжує рости, а рішення від Visa дозволить мікро- і малим підприємствам увійти в цифрову економіку за допомогою простого додатка. Варто також відзначити успішну співпрацю Visa з Міністерством цифрової трансформації і Державною податковою службою в розробці додатків для е-РРО. Такі цифрові інструменти дозволяють вибудовувати прозорі й чесні відносини між підприємцями, клієнтами та державою. Технологія Tap to Phone не обмежена у використанні тільки в одному банку, в стадії реалізації досить великий пул проєктів у різних країнах, в тому числі і в Україні, тому ми сподіваємося, що з ростом пропозиції буде рости і кількість підприємців, які використовують продукт.
Євген Лісняк
Старший директор Visa зі стратегічного партнерства та фінтеху в регіоні СНД і Південно-Східної Європи
Запуск програми ОщадPAY, який використовує технологію Tap To Phone від платіжної системи Visa, є проривом року на ринку платежів. Ця технологія унікальна не тільки для України, але й для всієї Європи. Упевнений, що вона змінить існуючу модель проведення розрахунків, а також буде сприяти розвитку нових споживчих звичок у частині платежів.

Як і все нове, цей продукт був сприйнятий клієнтами з певною настороженістю. Не всі підприємці знайомі з функціоналом NFC-модуля своїх смартфонів, існує недовіра покупців до платежів через телефон торговця. Копітка робота з навчання касирів, підтримка з боку менеджерів банку і технічних служб дозволила Ощаду залучити до використання сервісу вже більше 1000 клієнтів, і ця кількість з кожним днем зростає.

Цей продукт буде найбільше зацікавить підприємців, які працюють у сфері роздрібної торгівлі без прив'язки до стаціонарного місця продажів (ярмарки, фестивалі і т.д.), у сегментах фаст-фуду, таксі та зоомагазинів. Зараз Ощадбанк готує новий реліз продукту, який буде принципово відрізнятися від існуючого і за функціональністю, і за дизайном. Продукт стане єдиним потрібним підприємцю для ведення бізнесу додатком.
Антон Тютюн
Член правління Ощадбанку
Ми постійно шукаємо, що ми можемо змінити, що можна зробити по-іншому, краще, ефективніше, цікавіше і вигідніше для клієнта. Це постійний процес. За останній рік ми просунулися у багатьох інноваційних напрямках. Наприклад, разом з Visa в біометрії - з FacePay24, з ідентифікацією клієнта тільки по обличчю в платіжних терміналах. Ця безконтактна операція безпечна, що важливо в поточній епідемічній ситуації, і буде користуватися попитом у майбутньому. Якщо ми отримаємо від клієнтів запит на масовий розвиток технології Tap to Phone - ця технологія стане технологією наших клієнтів. Поки що її впровадження обмежується питаннями апаратної реалізації.
Дмитро Мусієнко
Керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку
Який бізнес зараз є найбільш перспективним, з вашої точки зору? Який, з вищою ймовірністю, отримає банківський кредит?
Найбільш перспективними є сфери бізнесу, які не відчули суттєвого негативного впливу коронакризи. Перш за все це сільське господарство та виробництво продуктів харчування. Всі банки змагаються в наданні кредитів цим компаніям, і в Ощадбанку як у банку з найбільш розгалуженою мережею відділень є значні успіхи в цій сфері.
Антон Тютюн
Член правління Ощадбанку
Які зміни законодавства в банківському і платіжному секторі є найбільш очікуваними в Україні? Як вони вплинуть на роботу вашої компанії?
Перш за все очікуємо реалізації Стратегії розвитку фінтеху України до 2025 року, затвердженої НБУ. Це ключовий документ, який заклав фундамент для розвитку галузі. Закладено механізм швидкого тестування і виведення на ринок нових ідей і технологій, так звана концепція регуляторної «пісочниці».

Ще однією очікуваною подією стане прийняття Закону про платіжні послуги і пов'язаних з ним законопроєктів. Це дозволить значно лібералізувати ринок фінансових послуг і відкрити дорогу для появи нових гравців і фінтех-продуктів, адаптуючи наше законодавство до європейських норм, в першу чергу за рахунок впровадження принципів Євродирективи PSD2.

Разом з тим насторожують дискусії навколо регуляції розміру інтерчейндж та еквайрингової комісії. Visa виступає за ринкові економічні інструменти регулювання, оскільки в разі прийняття відповідного законодавства бізнес-моделі банків і багатьох фінтех-проєктів - зокрема, необанків і платіжних провайдерів, - опиняться під загрозою.
Євген Лісняк
Старший директор Visa зі стратегічного партнерства та фінтеху в регіоні СНД і Південно-Східної Європи
Сподіваюся, що в цій сфері законодавці прийматимуть рішення з урахуванням позиції регулятора та учасників ринку, усвідомлюючи всі можливі наслідки для індустрії. Найважливіше, чого не можна допустити - це зниження або навіть зупинки темпів зростання частки безготівкових платежів.
Ви є призерами у багатьох номінаціях щорічної премії PaySpace Magazine Awards 2020. Що для вас означає перемога? І чому такі ініціативи як PaySpace Magazine Awards важливі для ринку?
Чому ми пишаємося тим, що ПриватБанк і Приват24 всі роки існування премії в числі перших? Тому що для нас дуже важливо те, що за переможців голосує не тільки експертне журі, а й самі користувачі. Це хороший показник того, чи правильно ми робимо і як це сприймають наші клієнти.
Дмитро Мусієнко
Керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку
Ваші прогнози щодо розвитку банківського ринку, а також ринку платежів і фінансів на поточний 2021 рік.
Ми сподіваємося на те, що, як і вся вітчизняна економіка, в 2021 році банківська система буде поступово покращувати свої показники. Хоча тут багато що залежатиме від того, наскільки успішною буде боротьба з пандемією. Банки як і раніше боротимуться за ефективність шляхом скорочення витрат, а також активно переходити в діджитал.

Що стосується ринку платежів, то тут буде посилюватися конкуренція між традиційними банками і фінтех-компаніями. Як і раніше, в моді буде cashless, розвиток якого пандемія тільки підстьобнула.

На ринок платежів у найближчій перспективі може вплинути наш законодавчий орган. Пропонований законопроєкт про штучне обмеження еквайрингової комісії і комісії інтерчейндж може привести до того, що платіжна інфраструктура України буде відкинута на багато років назад. Будь-яке втручання в ринкові механізми ціноутворення у цій сфері може призвести до того, що картковими банківськими продуктами користуватиметься тільки невеликий прошарок заможних українців. Сподіваюся, що цього не станеться, і Україна й надалі буде успішно розвивати ринок платіжних послуг.
Антон Тютюн
Член правління Ощадбанку
Поділіться, будь ласка, планами вашої компанії на найближчі місяці. Чи позначиться черговий локдаун на вашій роботі? На кого в першу чергу націлені ініціативи, над якими працюєте зараз - на фізосіб чи бізнес?
Нова реальність підштовхує до прискореного впровадження нових рішень на всіх напрямках діяльності Visa. Якщо говорити про ринок фінтех, то в 2021 році ми чекаємо зростання вже запущених проєктів, а також появи нових проривних рішень: і для бізнесу, і для фізосіб.

Ми прогнозуємо, що в найближчому майбутньому фінтех і банки будуть не конкурувати, а співпрацювати. Програми Fintech Fast-Track і Visa Ready for Fintech Enablers, широкий спектр різних API і сервісів Visa, наприклад, токенізаціі card-on-file, - все це база для такого співробітництва. Очікуємо розвитку електронної комерції і нових платіжних технологій, таких як інструменти розстрочки, і в цілому кредитування. Я думаю, варто очікувати зростаючого інтересу з боку небанківських організацій до карткових продуктів, що призведе до появи цікавих рішень, які об'єднують зручність цифрового банкінгу і посилену цінність продукту за рахунок додаткових сервісів. Біометричні методи оплати, наприклад, Face ID, стануть більш поширеними і складуть конкуренцію не тільки готівковим, а й традиційним платіжним картам. А за допомогою Visa B2B Connect міжнародні платежі для бізнесу стануть швидкими, простими і ефективними.

В цілому екосистема навколо платіжних засобів буде стрімко розвиватися. Завдяки активному розвитку платіжного ринку і фінтеху, безготівкові рішення стануть ключем до багатьох зручностей і сервісів, при цьому для користувача досвід стане простішим і персоналізованим.
Євген Лісняк
Старший директор Visa зі стратегічного партнерства та фінтеху в регіоні СНД і Південно-Східної Європи
© 2011 - 2020 PaySpaceMagazine «доступно о платежах».
Все права защищены.
Вам нужен яркий и эффективный проект?
Вы можете заказать статью разного формата в рамках собственного спецпроекта.
Подпишись: