Про виклики, реалії та тренди IT для фінансової сфери
Інтерв'ю з Генеральним директором ProFIX Геннадієм Кублановським
Автор: Ніна Омельчук
UA
RU
Фінансовий ринок в Україні розвивається стрімко, і в цьому не останню роль відіграють сервісні компанії. Однією з таких є ProFIX, що спеціалізується на впровадженні та супроводі інноваційних рішень і послуг для фінансових організацій. Кількість клієнтів компанії в більш ніж 40 країнах перевищує 250, а число реалізованих проєктів за 25 років роботи на ринку складає не одну сотню.
Які напрямки діяльності є для ProFIX основними на сьогоднішній день? Чому український банківський ринок один з найрозвиненіших серед усіх, де працює компанія? І які тенденції будуть актуальними в 2021 році? Про це та інше в інтерв'ю PaySpace Magazine розповів Генеральний директор ProFIX Геннадій Кублановський.
25 років на ринку IT для фінансової сфери
250+ клієнтів у
45 країнах
Усі можливості SWIFT для банків і корпорацій:
Послуги для MoneyGram: Global Certified Technological Partner
FinTech проєкти в банківській та ритейл сферах
Розробка систем грошових переказів
SWIFT Business Partner, SWIFT Service Bureau, SWIFT Service Partner.
Компанії ProFIX у цьому році виповнюється 25 років. У вас значний досвід і багаторічна історія взаємин з банками. Як змінилася компанія за цей час?
Ми починали як розробник банківського і фінансового програмного забезпечення. З розвитком фінансового ринку змінювалися і запити наших клієнтів - компанія завжди прагнула закривати якомога більше потреб банків. Саме швидкий розвиток українського ринку, а також наш досвід співпраці з провідними міжнародними компаніями і розуміння світових тенденцій підштовхнули до рішення переорієнтуватись у повністю сервісну модель. Сьогодні ProFIX забезпечує фінансовим і ритейл-компаніям по всьому світу ті сервіси, яких вони потребують, але з різних причин не хочуть розробляти і розвивати їх самостійно. У мене є улюблений приклад: якщо ви власник автомобіля, це не означає, що ви його ремонтуєте самостійно - ви звертаєтеся на СТО. За аналогією, ми така собі фінансова станція техобслуговування, плюс певний драйвер для низки фінансових послуг.

Зараз ProFIX працює над тими чи іншими сервісами з банками, розрахунковими центрами, депозитаріями, фінансовими компаніями, великими мережами в 45 країнах: ми не тільки розробляємо і впроваджуємо рішення, але і консультуємо, підключаємо до систем, забезпечуємо процесинг.
Ви є основним контактом для банків з усіх питань взаємовідносин зі SWIFT, а також технологічним партнером системи грошових переказів MoneyGram. У чому полягає партнерство з обома сторонами?
Дійсно, перш за все, наша компанія - бізнес-партнер такої впливової організації як SWIFT. На сьогодні це єдина всесвітня система міжбанківських розрахунків. Співпраця почалася ще в 1992 році, тобто ми стояли біля витоків підключення українських банків до цієї системи. А після заснування компанії ProFIX в 1996 р. співпраця зі SWIFT розвивалася вже в партнерських статусах і як результат - з 2013 р. ми є SWIFT Business Partner з усіх продуктів і сервісів. Це вагоме досягнення, на сьогоднішній день у світі всього три таких бізнес-партнера. ProFIX - представник SWIFT не тільки в Україні, але і в Білорусі, Вірменії, Грузії, Латвії, Литві, Монголії, Словаччині, Чехії, Естонії.

Крім цього, у нас є спеціалізований підрозділ SWIFT Service Bureau - по суті, точка доступу банків до роботи в цій мережі. На сьогодні практично всі банки України підключені до SWIFT через ProFIX. Це серйозна відповідальність. Щорічно згідно з програмою Shared Infrastructure Programmе компанія проходить сертифікацію безпеки і операційної діяльності та відповідає всім вимогам і стандартам загальної інфраструктури SWIFT.

З 2015 р. ми також отримали право надавати консультаційні послуги і роботи з впровадження та налаштування сервісів SWIFT віддалено по всьому світу. На сьогодні підрозділом SWIFT Consulting реалізовано понад 90 успішних проєктів від Великобританії до Гонконгу і від Швеції до Уганди, завдяки чому наші фахівці отримали досвід впровадження ПЗ SWIFT для різних клієнтів: від найменших фінансових фірм до державних установ і Національних банків.
Репутація SWIFT є непорушною вже більше сорока років, і вимоги до партнерів дуже високі: моніторинг з боку системи практично щоденний. Ми повинні постійно відповідати цим критеріям.

Ще одне досягнення і ключовий напрямок ProFIX - Global Certified Technological Partner системи грошових переказів MoneyGram. За 15 років співпраці з цією найбільшою у світі системою реалізовані проєкти для компаній банківської і ритейл-галузей у 40 країнах.

Для банків компанія ProFIX забезпечує інтеграцію сервісу грошових переказів у програмний комплекс, у мобільні пристрої, термінали самообслуговування, а також розробку інтерфейсу системи MoneyGram для повного набору операцій касирів.
Особливість роботи з клієнтами в різних країнах - дотримання вимог системи, звітності центробанків і адаптація до локального законодавства.
Тобто наші проєкти в банках Східної Європи, наприклад у Сербії або Чорногорії, кардинально відрізняються від роботи з агентами в Австралії або на Маврикії.

Для ритейлу ми надаємо можливість надсилання переказу в касі торгової точки. Наша участь - розробка порталів, які дозволяють клієнту підготувати переказ заздалегідь, таким чином, щоб касир максимально швидко в один-два кліки надіслав кошти. Компанія також розробляє софт для роботи касирів. Серед наших клієнтів - найбільша у світі мережа супермаркетів і експрес-магазинів Tesco (Великобританія) та мережа цілодобових магазинів R-kioski (Фінляндія).
Які з проєктів і рішень компанії належать до напрямку FinTech?
ProFIX як технологічний партнер надає фінансовий консалтинг. Ми забезпечуємо всіх учасників фінансових процесів інформацією, що їх цікавить. Наприклад, ви як користувач оплатили послугу. Моє завдання - повідомити конкретного сервіс-провайдера , що ви оплатили, а вас - що одержувач платежу знає про це. Іншими словами, ми зводимо складні інформаційні потоки в одному місці. Тому наші послуги - це більше TechFin.

Банкам і фінтех-компаніям, а також платіжним системам, ритейлу цікава наша фінансово-інформаційна платформа Universal Payment Hub (UPH), що реалізує можливість передачі фінансової інформації через різні канали продажів. Сервіс може бути використаний для різних бізнес-моделей, включаючи P2P/P2C канали, збирає послуги з різних джерел (системи переказів, агрегатори платежів, системи виставлення рахунків, окремі постачальники, реєстри) і переводить їх у єдиний інтерфейс програми (API). Платформа UPH дозволяє вибудовувати активність будь-яким каналом продажів: інтернет, мобільні додатки, каси, термінали самообслуговування.
Скільки банків серед ваших партнерів налічується? Як ви вважаєте, які якості у вас вони цінують найбільше?
Ми працюємо практично з усіма українськими банками, а загалом у світі - з більш ніж 250. Хочу зазначити, що наші банки, незважаючи на всі складнощі, йдуть в ногу зі світовими тенденціями, а українські споживачі достатньо просунуті в цифрових послугах і фінансових сервісах. Ми зобов'язані відповідати всім запитам і трендам ринку.

Як оператор послуг платіжної інфраструктури ProFIX відповідає всім вимогам регулятора і щорічно проходить аудит. Тому наші партнери можуть бути впевнені в надійності - це перша важлива умова співпраці для клієнтів. Ми прагнемо, щоб банк, підписуючи контракт з ProFIX, отримував максимально можливий сервіс з однієї точки, тобто закриваємо питання комплексно. Таким чином, комплексність - друге, що цінують наші партнери.

І ще один важливий момент.
У нас в ідеології компанії абсолютно чітко закладена відома всім стратегія win-win. Тобто, наш дохід залежить від доходу партнера. Тому ми всіляко підтримуємо клієнтів, найчастіше пропонуємо їм не просто рішення, а готові бізнес-кейси. Якщо вони отримали прибуток - значить і ми виграли від цього.
Ця стратегія дуже допомагає. Ми позиціонуємо себе як експерти в галузі глобальних інформаційно-платіжних систем.
Ви працюєте в багатьох країнах. Які ключові відмінності фінансового ринку за кордоном від українського?
Банки самі собою дуже консервативні. В цьому їх сила, але в цьому також і їх слабкість. А реалії, між тим, диктують свої правила. На сьогоднішній день наш ринок більш просунутий, якщо порівнювати з європейським. Оскільки Україні тільки цьогоріч виповниться 30 років, у нас немає величезного багажу банківської історії, як у консервативного європейського ринку. І певною мірою це велика перевага для України.

Якщо подивитися на країни Африки - там ситуація кардинально відрізняється. До недавнього часу ринок фінансових послуг у них був на дуже низькому рівні, тому дешевше було всьому континенту роздати смартфони, підключити 4G, що відразу дозволило перестрибнути чотири сходинки. І сьогодні частина країн Африки - світовий лідер з розвитку мобільних фінансових сервісів.

Американський континент - це також окремий досвід. Найчастіше там старі усталені технології, які не змінюють, оскільки вони роблять колосальний оборот. Коли в розмові з банкірами із США згадуєш, що у нас після відправки платежу очікують його отримання протягом півгодини, вони дуже дивуються. Клієнти в Україні в хорошому сенсі розпещені. І те, що ми лідируємо в питаннях швидкості платежів і просунутості фінтех-рішень, стимулює до розвитку. Я пишаюся тим, що багато українських стартапів запускають технології, яких ще немає у світі.
А наш ринок більш зарегульований?
Загалом так. Наприклад, є такі законодавчі перешкоди та регулятивні речі, які заважають зайти міжнародним гравцям на український ринок. Але в той же час дуже багато змінилося за останні 3-4 роки в кращу сторону, і це вселяє оптимізм.
Продовжуючи тему регулювання, яких змін потребує ринок платіжних сервісів, в якому ви безпосередньо задіяні?
ProFIX – учасник робочої групи НБУ щодо впровадження європейських платіжних ініціатив. Це в першу чергу PSD2 і GDPR. Дуже хотілося б - і ми цьому сприяємо - більше законодавчих дозволів для хмарних сервісів, оскільки в цьому плані у нас досить консервативне законодавство. Необхідно активніше підключатися всім гравцям, оскільки фінтех-компанії, в хорошому сенсі, «розірвуть» ринок. Як показує досвід інших країн: є банки, яким вже по 300-400 років, але сьогодні вони займаються тільки рахунками юросіб, а фізособи отримують роздрібне обслуговування у фінансових компаніях. Якщо цим фінкомпаніям дати право обслуговувати ще й юридичні особи, то банкам не залишиться нічого. Ми повинні враховувати в Україні цей досвід.
Які тенденції актуальні і залишаться такими у 2021 році?
Зараз у багатьох країнах, і в Україні в тому числі, взято курс на cashless economy. Це пріоритет і амбітна мета НБУ, тому буде зростати частка безготівкових операцій і розвиватися платіжна інфраструктура. Але перехід у повний cashless, на мій погляд, неможливий. Навіть такі країни, як Швейцарія, Англія, Німеччина не поспішають відмовлятись від готівки. Напевно в подорожах багато хто стикався з тим, що не в кожному закладі є можливість розплатитися карткою. Готівкові гроші придумані давно і, мабуть, не скоро відімруть.

Я також дуже спокійно ставлюся до поняття криптовалют. Поясню чому - усі криптовалюти мають три речі, які значно обмежують їх перспективи: відсутність центру емісії, відсутність поняття кінцевого бенефіціара та відсутність центру, який працює зі скаргами клієнтів. У принципі поняттю криптовалюта вже біля 5 тисяч років - це не більше, ніж домовленість у нас з вами. Швидше за все, криптовалюти будуть існувати паралельно з банками.

Зовсім інше питання, якщо цифрову валюту запровадить співтовариство банків. Але поки фінансові установи не поспішають. По-перше, це може підкосити банківські важелі впливу. По-друге - завжди виникає питання, а чим же підкріплені ці гроші.

Сьогодні фінтех знаходиться на стику останніх віянь в інформаційних технологіях обробки даних і банківському секторі. Це "золота середина".
Я ніколи не розглядав фінтех як конкуренцію банкам. Вони не повинні конкурувати - у кожного свої функції. Ланцюжок від конкретної фізособи до юридичної необхідно повністю закрити, щоб зручно було всім.
Фінтех дозволяє це зробити, дозволяє бути максимально гнучкими і повинен розвиватися саме в цьому напрямку.

Ще одна тенденція - розвиток Big Data. Мало хто знає, що це означає насправді. Недостатньо просто зібрати дані, що з ними робити? Обробка даних і передбачення поведінкових моделей клієнта - ось це вже цікаво. І в цьому напрямку розвиток йде семимильними кроками: всі накопичують персональні дані. Раніше їх використовували для підготовки спеціальних пропозицій, а зараз вже ваше життя починають підлаштовувати під певні моделі та переконувати, що ви самі це вирішили.. Економіка до цього вже давно підлаштовується.
Поділіться планами компанії ProFIX на цей рік.
У 2020 році ми перевели частину співробітників на дистанційну роботу - отримали як позитивний, так і негативний досвід. У деяких випадках продуктивність навіть зросла. Але живе людське спілкування ніхто не відміняв - і через його відсутність багато в чому ККД знизився. Тому в 2021 році, за можливості, прагнемо до розумного компромісу роботи офлайн і онлайн. До слова, на початку травня ми переїхали в новий, більш технологічний офіс.
Як партнер SWIFT ми просуваємо ключові напрямки і цілі, затверджені глобальним кооперативом у 2020 році. В першу чергу, це стратегія забезпечення швидких і безперебійних транзакцій з одного рахунку на інший в будь-якій точці світу. Зокрема, впровадження SWIFT gpi сервісу - глобальної ініціативи для здійснення платежів у режимі реального часу. Частина українських банків вже впровадили SWIFT gpi, і наше завдання - допомагати і сприяти, щоб таких банків було якомога більше. Крім того, актуальним залишається просування таких сервісів SWIFT, як Payment Controls для протидії загрозам кібершахрайства, Sanctions Screening для перевірки повідомлень за опублікованими списками санкцій.

Також компанія ProFIX з відповідальністю до кожного клієнта і правил програми SWIFT Customer Security Programme нагадує користувачам системи про нові вимоги 2021 р. - провести незалежну оцінку результатів самоатестації. Ми рекомендуємо експертні послуги незалежної оцінки від провідних компаній у сфері кібербезпеки.

У партнерстві з MoneyGram плануємо нові проєкти, що розширюють нашу присутність у Євросоюзі. Незважаючи на складнощі та обмеження, пов'язані з пандемією, ми ставимо перед собою амбітну мету - «дотягнутися» до ринків США і Китаю. У компанії за плечима величезний досвід роботи, в тому числі і в кризові роки, тому ми впевнені, що подолаємо цей період і з оптимізмом дивимося в майбутнє.
У планах - експансія за ключовими напрямками, як кількісна - завоювання нових країн, так і якісна - розвиток на нових ринках усіх видів сервісів.
© 2011 - 2021 PaySpaceMagazine «доступно про платежі».
Всі права захищені.
Вам потрібен яскравий і ефективний проект?
Ви можете замовити статтю різного формату в рамках власного спецпроекту.
Подпишись: