close-btn
Ми в соцмережах:

Зелені облігації — золота жила для інвесторів та одне із джерел відновлення України

Муніципальні облігації в зелену енергетику — сучасний світовий тренд в інвестиціях, який з одного боку дозволяє залучати мільярди доларів на реалізацію кліматично-важливих проєктів, а з іншого — заробляти величезні кошти, будучи вкладником

Зелені облігації

Зелені облігації

Муніципальні облігації — це боргові цінні папери, випущені владою для реалізації власних проєктів (як засіб залучення фінансових ресурсів), зокрема, ремонт або будівництво доріг, лікарень, мостів, шкіл тощо.

Їх можна сприймати як позики, які інвестори надають органам місцевого самоврядування. Муніципальні облігації традиційно звільняються від податків, що робить їх досить привабливими.

Такі цінні папери випускаються і для просування «зелених проєктів». Тобто для залучення коштів на побудову, наприклад, вітрових або гідроелектростанцій, сміттєпереробних заводів тощо. Ці кроки йдуть на користь не тільки природі, але й інвесторам, зокрема, банкам, які заробляють на цьому величезні гроші. В українське законодавство поняття «зелені облігації» введено лише з 1 липня 2021 року.

Слід зазначити, що кліматичні та зелені облігації випускаються тисячами емітентів у всьому світі, включаючи не тільки державні органи, але і банки та різні компанії.

ESG-інвестиції, які також називають соціально відповідальними, — це потужний бізнес, що стрімко розвивається. Так, за даними PwC у 2015 році ESG-активи в усьому світі оцінювались у $2,2 трлн. У 2020 році ця сума вже становила $9,4 трлн, а минулоріч — $18,4 трлн. Зелені облігації — це значна частка соціально відповідального інвестування.

Детальніше, що таке ESG інвестиції, читайте у матеріалі.

Сучасний зелений тренд в інвестуванні

Як зазначають експерти, екологічний тренд стартував в Каліфорнії, США. За останній рік великі фінустанови з Волл-стріт, (наприклад, Goldman Sachs та Morgan Stanley), залучили від агентств з постачання зеленої електроенергії $2,7 млрд, а передача ще $2 млрд на стадії переговорів.

Енергетичні компанії збирають на це готівку, продаючи муніципальні облігації, які сертифікує Kestrel і які не підлягають оподаткуванню. Натомість банки обіцяють надати енергосистемі Каліфорнії 2,2 млн мегават-год зеленої електроенергії на рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українців змушують оплачувати чужі борги за комуналку: чому так та що робити

Вигоду від такої схеми отримує багато учасників. Для банків — це дешеві кредити, які можна використати на власний розсуд. Каліфорнійці, як і жителі інших штатів округу, можуть обрати постачальника та вкласти власні кошти в чисту енергетику. А інвестори, звичайно, окрім відчуття виконаної доброї справи, отримують суттєві доходи за відсотками.

У цьому випадку у програші лише держава, яка недоотримує з податків, в даному випадку, $50 млн/рік. З цього можна зробити висновок, що не завжди зелена муніципальні облігації в зелену енергетику можуть принести фінансову користь бюджету країни.

Екологічні тренди

Фото: forbes.ua

Так, Каліфорнія стала одним із 10 штатів, які організували створення місцевих кооперативів для закупівлі електрики під загальною назвою Community Choice Aggregators (Агрегатори вибору громади).

З їхньою допомогою місцеві мешканці можуть придбати електрику зі штампом «100% зелена». За останні декілька років такі кооперативи уклали угоди на кілька десятиліть вперед безпосередньо із власниками сонячних і вітрових ферм на закупівлю їхньої електрики.

Подібні кооперативи не можуть самі розбиратися зі складними угодами, які вони укладають з фінустановами. Тому вони (каліфорнійці) створили спільну компанію, California Community Choice Financing Authority (CCCFA), яка, фактично, є агентством, що має повноваження випускати муніципальні облігації, які не оподатковуються.

За останній рік CCCFA випустила облігацій на суму $2,7 млрд під три різні «зелені» проєкти, звичайно, не без допомоги Morgan Stanley і Goldman Sachs.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як блекаут вплине на тарифи на електроенергію та купівельну спроможність українців: коментар експерта

Облігації були випущені під 4%, а гроші від них направлені на передплату зеленої електроенергії на 30 років уперед. Завдяки такому механізму можна заощаджувати великі суми: наприклад, CCCFA у такий спосіб збереже по $7 млн/рік на закупівлі електрики.

В свою чергу, великі суми платежів на багато років наперед за майбутні покупки біржових товарів — джекпот для банків Волл-стріт. Взаємовигідні відносини юридичних осіб, товарних свопів і деривативів, дозволяють перетворювати десятки мільярдів доларів від зелених облігацій на неоподатковуване джерело фінансування і доходів від трейдингу для Morgan Stanley і Goldman Sachs.

Як Україна планує використати зелені облігації для післявоєнного відновлення

Для того, щоб можна було залучати кошти випуском зелених облігацій, в Україні останнім часом напрацьовувалась відповідна нормативно-правова база. Зокрема, ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» від 19.06.2020 №738-IX.

Ним не тільки введено в обіг зелені облігації, але і прописано правила для учасників ринку, зокрема, емітентів. Так, емітентами, серед інших, можуть виступати територіальні громади в особі представницького органу місцевого самоврядування.

Для органів місцевого самоврядування розвиток ринку зелених облігацій матиме потужний позитивний ефект у залученні коштів для відбудови територій. Цей інструмент дозволяє отримувати кошти не тільки на внутрішньому, але і на зовнішньому ринку, як на існуючі, так і на нові проєкти.

Це можуть бути проєкти в сферах: альтернативної енергетики, енергозбереження, екологічно-чистого транспорту, переробки та утилізації відходів, правильного застосування земельних і водних ресурсів, збереження флори і фауни, адаптації до кліматичних змін тощо. Тобто область досить широка, ба більше, за бажання вона може бути розширена, наприклад, впровадженням екологічних стандартів, скороченням викидів, захистом довкілля.

«Україна готує запуск ринку зелених облігацій для залучення коштів на енергоефективні та зелені проєкти. Потенціал ринку — 36 млрд доларів до 2030 року, — заявив керівник Держенергоефективності Костянтин Гура. — Україна має всі можливості вже в найближчому майбутньому запропонувати міжнародній спільноті зелені облігації під реалізацію національних проєктів у сфері альтернативної енергетики, енергоефективності та інших проєктів екологічного спрямування».

За його словами, наразі відбувається пошук надійних партнерів, які готові бути першими і зробити пілоти з випуску таких цінних паперів. Фокус буде робитись саме на муніципальних зелених облігаціях, а Держенергоефективності буде відповідальним за їхню верифікацію.

Також нагадаємо, що наприкінці літа в Україні було прийнято законопроєкт про швидкі інвестиції. Так, під час дії воєнного стану та у відбудовний період підприємці, які реалізують проекти, що входять до Переліку проектів відновлення економіки, отримують максимально сприятливі умови для інвестування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ПриватБанк запускає безкоштовне обслуговування фірм, які виплачують працівникам зарплату на картки

Експорт розкоші: Як Україна давно і успішно продає гелікоптери, яхти та дорогоцінне каміння за кордон

Ключові пости в Нацбанку освоюють ще три колишні менеджери з Ощадбанку

За матеріалами forbes.ua, zn.ua, ukrinform.ua.

Хочу получать:

ТОП новости, билеты на мероприятия, бесплатно!