close-btn

єВідновлення: як подати заяву на відшкодування за зруйноване житло та скільки можна отримати коштів

Міністерство цифрової трансформації України офіційно оголосило про старт програми «єВідновлення» з 10 травня. Вона дозволить усім українцям, чиє майно було пошкоджене внаслідок російської агресії, отримати грошову компенсацію. Заявки можна подати через застосунок Дія, а максимальний розмір відшкодування становитиме 200 тис. грн

єВідновлення, відшкодування за зруйноване житло

єВідновлення, відшкодування за зруйноване житло Фото: pixabay.com

Хто має право на отримання коштів

Грошова компенсація розповсюджується на громадян за наступними критеріями:

  • житло (приватні будинки, квартири чи кімнати у гуртожитках) було пошкоджене після 24.02.2022 і підлягає відновленню;
  • майно знаходиться на територіях, які були деокуповані та знаходяться під контролем України;
  • житло не відремонтоване та потребує серйозних грошових вкладень.

Кошти до 200 000 гривень будуть нараховані на спеціально створену банківську картку. Їх можна витратити протягом року з моменту начислення на будівельні матеріали, послуги компаній, які виконують ремонтні роботи. Якщо гроші не будуть витрачені за 12 місяців, вони автоматично повертаються державі.

Програма «єВідновлення» організована у декілька етапів. На першому допомогу отримають громадяни, майно яких зазнало незначних пошкоджень. У пріоритеті розгляд заявок від учасників бойових дій, військових та їх сімей, людей з інвалідністю, багатодітних родин та інших категорій незахищених громадян. Детальніше про те, хто в першу чергу отримає допомогу, читайте далі.

Слід наголосити, що програма передбачає саме відновлення, а не будівництво житла з нуля. Адже компенсації за зруйноване майно будуть значно вищими, ніж 200 тис. грн. Кошти для цього напрямку планується в майбутньому стягнути з країни-агресора в рамках програми виплати репарацій.

Як можна отримати компенсацію?

Розгляд заявок від українських громадян вже стартував у сервісі Дія. Для отримання компенсації потрібно виконати наступні кроки:

  1. У застосунку Дія останньої версії обрати пункт «єВідновлення» та «Повідомити про пошкоджене майно» (надати опис пошкодженого об’єкта, фотографії руйнувань, інші дані).
  2. Створити особливий рахунок, на який будуть переведені кошти — це можна зробити у відділеннях чи онлайн застосунках банків, які стали співучасниками програми (МоноБанк, ПриватБанк, Пумб, А Банк, Sense Банк, Sportbank, izibank).
  3. Подати заявку на виплати у застосунку Дія.

Читайте важливе по темі: В Україні підвищать мінімальну зарплату: коли та на скільки

єВідновлення, відшкодування за зруйноване житло

єВідновлення, відшкодування за зруйноване житло Фото: pixabay.com

Після виконання цих кроків контактні дані будуть відправлені місцевій комісії, яка проаналізує їх та прийме фінальне рішення про відшкодування. Заявнику залишається лише чекати, коли його заявка буде прийнята, а також буде визначений розмір коштів. По завершенню розгляду у випадку позитивного рішення громадянину подзвонить представник комісії, також заявник отримає сповіщення у Дії.

Кошти будуть нараховані на відкритий рахунок, заявник може зняти їх та витратити лише на будівельні роботи та послуги, що буде відстежуватись. Також слід зазначити, що керівництвом України встановлені офіційні магазини та підрядники, де можна купити будматеріали або замовити послуги (у них мають бути особливі коди).

Розгляд заявок на відшкодування проводитиметься комісією з п’яти людей, до якої будуть входити представники державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронці, архітектори, експерти з будівництва, міжнародні спостерігачі. Вони зможуть врахувати всі фактори та адекватно оцінити суму, потрібну на відновлення пошкоджень майна.

Коли виплати не можуть бути надані?

Державна програма «єВідновлення» не розповсюджується на наступні ситуації:

  • якщо заявник проживає на тимчасово окупованих територіях — комісія не зможе адекватно оцінити збитки (відновлення можна виконати після деокупації);
  • якщо житло було повністю зруйноване і не може бути відновлене (потрібно будувати нове);
  • якщо заявник має непогашену судимість за злочини проти нацбезпеки або є спадкоємцем такого громадянина (при наявності судового вироку);
  • якщо до подачі заявки було здійснено ремонт власним коштом, компенсація надається тільки на майбутні ремонтні роботи.

Якщо йде мова про відновлення пошкодженого під’їзду чи іншого майна, яке не перебуває у приватній власності людини, тоді заявку на відшкодування подає організація — ЖЕК, ОСББ, місцева влада тощо. Мешканці будинку можуть написати колективне звернення до уповноваженої особи, яка і подасть заявку до «єВідновлення».

Не пропустіть важливе: Українцям знову блокуватимуть банківські рахунки: що робити, якщо «прилетів» арешт

єВідновлення, відшкодування за зруйноване житло

єВідновлення, відшкодування за зруйноване житло Фото: pixabay.com

Кошти, переведені на особливий рахунок обраного банку, не можуть бути переведені на іншу картку. Гроші з них можна переводити тільки на рахунки будівельних магазинів зі спеціальними кодами або підрядників. Для відновлення житла своїми силами громадянин може витратити усі отримані кошти на будматеріали, а далі використовувати ці ресурси на власний розсуд.

Яка пріоритетність відшкодування?

Наразі через російську агресію, обстріли цивільної інфраструктури у багатьох регіонах є значна кількість пошкодженого майна. Влада виділила 4,4 млрд грн на компенсації, але цього не вистачить, щоб допомогти усім. Тому першочергово будуть розглядатись заявки від наступних осіб:

  • учасники бойових дій, ветерани війни;
  • воїни, які отримали поранення внаслідок бойових дій;
  • сім’ї військових, що загинули у боротьбі за незалежність та свободу України;
  • члени багатодітних родин;
  • люди з інвалідністю (перша та друга група);
  • опікуни, прийомні батьки, вихователі дитячих будинків сімейного типу;
  • діти-сироти чи діти, які були позбавлені піклування батьків.

Громадяни з категорій, які не входять до цього переліку, також зможуть отримати допомогу у майбутньому, але їм доведеться почекати своєї черги, що може потребувати певного часу. У подальшому можуть бути розроблені інші механізми відшкодування та залучені додаткові кошти для цього.

Українцям слід розуміти, що через російську агресію інфраструктурі України були нанесені багатомільярдні збитки. Їх відновлення потребуватиме багатьох років роботи, вкладень за державними та міжнародними програмами. Влада працює, але наразі не може швидко допомогти всім без виключення.

Читайте інші популярні матеріали:

Підводні камені кредитування під час війни: що змінилось для позичальників

Планується скасування важливої пільги та запровадження суворих перевірок: кого стосується

Як українцям перевести виплати пенсій в Польщу — інструкція

google news
credit link image
×
Подписывайтесь на нас в Telegram и Viber!