close-btn

Як розвивається каршеринг: топ інноваційних технологій, які запроваджують оператори

Каршеринг — одна з технологічно-найпрогресивніших галузей транспортного бізнесу. В процесі покращення клієнтського досвіду компанії інтегрують безліч цікавих рішень, про які поговоримо далі

Car sharing

Car sharing Фото: unsplash.com

Каршеринг або спільне використання автомобілів — це модель прокату транспорту на короткі проміжки часу, здебільшого погодинно. Вона відрізняється від традиційної оренди автомобілів тим, що власники авто часто є приватними особами, які користуються послугами координаторів.

Оператори шерингу авто традиційно пропонують послуги через мобільні додатки, веб-сайти або картки доступу. Це не новий продукт, але з розвитком технологій його популярність останніми роками швидко зростає.

Car sharing ґрунтується на розміщенні певної кількості автомобілів у стратегічних зонах міста чи регіону, щоб користувачі завжди мали поруч із собою машину. Після онлайн-реєстрації вони можуть одразу ж почати користуватися транспортом, а потім залишити його припаркованим у визначеному компанією периметрі. Як правило, можна виїжджати за межі периметра, але поїздка буде вважатися завершеною, коли мандрівник припаркується в дозволеній зоні.

Система оплати базується, як правило, на тривалості поїздки. Тобто зазвичай встановлюється стала ціна за хвилину користування, хоча деякі платформи пропонують підписку або оплату за проїхану дистанцію.

Слід зазначити, що поняття «каршеринг» стосується саме автомобілів. Для інших типів транспортних засобів існують інші визначення, наприклад, мотошеринг (для мотоциклів) та інші назви для електросамокатів чи велосипедів.

Останнім часом спостерігається поява додатків, які діють як агрегатори і об’єднують різних провайдерів на одній платформі. Ці партнерства та альянси консолідують модель, яка вже трансформувала спосіб пересування громадян великими містами, і яка потроху поширюється на муніципалітети середнього розміру, особливо ті, що оточують агломерації регіональних столиць.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Дії тепер можна скасувати шеринг авто: як скористатися послугою в кілька кліків

Car sharing

Car sharing Фото: pexels.com

Процес каршерингу. Що спонукає платформи інтегрувати новітні технології?

Користувачі каршерингу вимагають максимально зручних пропозицій та високої швидкості обробки заявок. Більшості з них потрібен транспортний засіб для спонтанної поїздки, тому вони не витратять більше 5 хвилин на виконання складних та заплутаних кроків для реєстрації на платформі.

Більшість платформ розміщують на транспортних засобах QR-коди, які користувачі сканують, щоб завантажити додаток, зареєструватися і почати користуватися послугою.

Для того, щоб клієнти могли отримати доступ до послуг платформи, вони повинні належним чином підтвердити персональні дані за допомогою процесу, відомого як KYC (Know Your Customer — Знай свого клієнта). У цьому процесі необхідна перевірка документів, що посвідчують особу, та водійських прав. Лідери галузі використовують SaaS-платформи для перевірки введених користувачем даних, передбачені також комплексні механізми захисту від шахрайства, які дозволяють уникнути будь-яких ризиків як для компанії, так і для користувачів.

Ці перевірки повинні виконуватися у фоновому режимі і миттєво, не змушуючи користувача чекати. Налагодження цього процесу вимагає застосування потужних технологій. Зокрема, вирішальне значення в досягненні конверсії має технологія розпізнавання тексту. Низькі показники успішності деяких провайдерів пояснюються неефективністю цього процесу, коли користувачі здаються після занадто багатьох спроб отримати зображення своїх водійських прав або вважають процес повільним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У автомобілях Mini від BMW з’явиться “розумний” помічник: чим він корисний водієві

Які сучасні технології використовуються в каршерингу:

  1. Блокчейн: технологія використовується для забезпечення надійних транзакцій та документообігу. Оскільки інформація записана в блокчейні, її неможливо змінити або підправити.

Раніше ми писали про те, як токенізація трансформує автомобільну галузь.

  1. Біометричні методи оплати та автентифікації клієнтів. Наприклад, під час оренди автомобіля користувач може підтвердити свою особу за допомогою сканера відбитків пальців або розпізнавання обличчя.
  2. Додатки зі штучним інтелектом. Наприклад, деякі компанії каршерингу використовують штучний інтелект для збору та аналізу даних. Це може допомогти операторам підвищити ефективність свого бізнесу та забезпечити краще обслуговування користувачів.
  3. Мережі «розумних» автомобілів: в деяких країнах вже тестуються системи, які можуть «спілкуватися» між собою та «читати» дорогу, користувача, стан авто, щоб забезпечити більш безпечне та ефективне користування.

«Розумні» машини розраховані на поліпшення досвіду користувача та зменшення ймовірності аварій. Наприклад, камери та сенсори можуть бути використані для автоматичного розпізнавання водія та його персональних налаштувань, таких як позиція сидіння, кут нахилу дзеркал та додаткові деталі, які можуть бути скориговані за допомогою мобільного додатку. Безпека також може бути покращена завдяки технології автоматичного гальмування, системі контролю тиску в шинах та іншим продуктам безпеки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: BMW випустила цифровий автомобільний ключ для Android: які пристрої підтримуються

Car sharing

Car sharing Фото: pexels.com

Відомі оператори каршерингу та які популярні технології вони використовують — кейси

Zipcar — це одна з найбільших компаній США та Великобританії, яка пропонує послуги каршерингу. Тут можна взяти машину як на короткий час, так і орендувати її на тривалий період. Робота фірми базується на системі Zipcar Flex. Вона дозволяє користувачам повертати автомобіль в будь-якому місці (в межах певної зони).

Також бренд інтегрував технологію NFC (безконтактний зв’язок) для забезпечення доступу до автомобілів. Користувачі можуть відкривати та запускати автомобілі за допомогою спеціальної карти або мобільного додатка.

Car2Go — ця компанія була заснована в Німеччині та пропонує послуги каршерингу в багатьох країнах, включаючи Канаду, США та країни Європи. Вона була однією з перших, хто запровадив модель free-floating (можливість залишати авто майже будь-де).

Бренд пропонує повністю електричний автопарк і використовує просунуту технологію GPS-маячків для відслідковування місця розташування автомобілів, а також для планування оптимальних маршрутів для користувачів.

Система оплати в мережі оператора, як і в майже всіх подібних компаній, — автоматична, без готівки та банківських карток. Користувачі прив’язують банківський рахунок, звідки після підтвердження транзакції знімаються кошти за користування машиною.

DriveNow — це ще одна компанія, яка була заснована в Німеччині і пізніше придбана концерном BMW. Вона пропонує послуги каршерингу в кількох країнах Європи та Північній Америці.

Серед популярних сьогодні технологій, які інтегрувала компанія, — чутливі датчики та IoT (інтернет речей). DriveNow використовує їх для збору та аналізу даних про використання автомобілів та зчитування навколишнього середовища. Це дозволяє фахівцям відстежувати технічний стан машин, забезпечувати їх безпеку та ефективність роботи, а також прогнозувати потреби клієнтів та оптимізувати розташування авто.

Для роботи оператор використовує сервіс DriveNow Reserve (спрощує резервування авто на певний час).

Turo — це платформа, яка дозволяє людям здавати власні автомобілі в оренду та самостійно встановлювати ціни за користування. Turo працює в США, Канаді та кількох країнах Європи.

Цікава технологія, яку використовує компанія — Turo Go (дозволяє користувачам відкривати та запускати автомобіль без ключа). Також бренд користується блокчейном для забезпечення безпечних оплат та обміну даними між користувачами та провайдером.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці до кінця травня можуть отримати ваучер номіналом 200 грн на автоцивілку

Car sharing

Car sharing Фото: unsplash.com

Getaround — ще один оператор, який дозволяє людям віддавати власні машини на тимчасове користування іншим. Працює компанія з прокату в США та деяких країнах Європи. Серед цікавих технологій: Connect (дає можливість користувачам відкривати автомобілі за допомогою додатку), а також біометрична ідентифікація.

Lime — хоча компанія більше відома як провайдер послуг оренди електроскутерів та велосипедів, вона також пропонує послуги каршерингу (оренди електромобілів у понад 100 містах США та Європи).

Цей бренд запровадив систему Lime Access, що надає можливість користувачам з низьким доходом брати машини за зниженою ціною. Серед цікавих новинок, які інтегрувала компанія, — комп’ютерний зір, розрахований на збір даних про стан техніки та визначення можливих проблем (діагностика).

Hertz — компанія запровадила технологію дистанційного керування основними вузлами авто (відкривати, запускати та закривати машину з допомогою мобільного додатка).

Раніше ми писали, що власники автомобілів Mercedes тепер зможуть здійснювати платежі по відбитку пальця.

Головні тенденції в сфері каршерингу

Що стосується тенденцій у секторі, ми бачимо, що автопарки все частіше стають гібридними або безпосередньо електричними. Це безпосередньо пов’язано з новою політикою багатьох розвинутих країн — екологізацією. Ба більше, величезна кількість людей, які йдуть в ногу з часом, також обирають саме електрокари.

Використання надійних GPS-сервісів, а також розширені тарифи або пропозиції insurtech на додаток до базового страхування також формують майбутнє сфери каршерингу.

Інша тенденція — біометрія обличчя безпосередньо перед поїздкою. Це рішення сьогодні активно починає впроваджуватися, так як з’явилась проблема (нерідко автомобілями користуються люди, які взагалі не проходили реєстрацію).

Найкращі онбордингові та KYC-рішення для спільного використання автомобілів легко інтегрують це рішення, оскільки вони створюють біометричний шаблон обличчя під час самого процесу онбордингу, а потім автентифікують користувача в додатку за допомогою цього методу.

Ще один напрям розвитку — кредитування. Механізм дозволяє зареєстрованому користувачеві скористатись машиною навіть тоді, коли в нього зовсім немає грошей. Це дуже важлива функція, яка також буде розвиватись.

Наприклад, з точки зору регулювання, Європа є безпечним ринком, на якому можна пропонувати цей вид послуг завдяки гарантіям цифрового та онлайн-користування, які надає eIDAS та полегшує діяльність каршерингових компаній.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Податок на розкіш: за які авто потрібно солідно доплатити

Не тільки Ford та Ferrari: в які автобренди інвестують в 2023 році

Автомобілі, додаткова потужність та підігрів сидінь: що пропонують автобренди споживачам за передплату

За матеріалами treehugger.com, tecalis.com, en.wikipedia.org.

google news