Близько 70% українського бізнесу втратили доходи, водночас 20% безпосередньо зіткнулись із руйнуваннями
Про це йдеться у звіті Світового банку, який побудований на опитуванні підприємців та аналізі відкритих джерел.
Згідно з інформацією, падіння доходів зазнали 70% опитаних. У середньому дохід підприємств впав вдвічі відносно 2021 року.
В регіональному розрізі, найбільше постраждали східні області, де дохід впав втричі, меншою мірою постраждав південь країни, де падіння в середньому фіксують на рівні 60%, у західних областях цей показник становить приблизно 40%.
Внаслідок бойових дій приблизно 20% підприємств зазнали руйнувань. Як і у випадку із доходами, найбільших руйнувань зазнав схід країни, де приблизно 47% підприємств зустрілись з руйнуваннями, меншою мірою це стосується південних областей, де показник становить 29%.
Найбільш постраждалою галуззю від воєнних дій є металургія, яка втратила більш ніж 60% капіталізації.
Світовий Банк також навів перелік проблем з якими зіткнувся український бізнес, окрім безпосередньо знищення внаслідок війни:
- проблеми з енергопостачанням після російських обстрілів;
- порушення логістики через бойові дії та блокаду;
- падіння попиту;
- нестача робітників через мобілізацію та виїзд за кордон;
- нестача фінансів.
Світовий банк пророкує українській економіці незначне відновлення після падіння у більш ніж 30% протягом 2022 року. Ріст ВВП у 5% за 2023 рік повʼязують значними витратами держбюджету.
Нагадаємо, станом на кінець осені 2023 року клієнти українських банків зберігали на депозитах близько 1,5 трильйона гривень.
Так, за підрахунками НБУ, банківські вклади підприємств та населення у листопаді сягнули 1,5 трлн грн. І загальної суми 0,68 трлн грн накопичують звичайні українці.
Порівняно з кінцем 2021 року кількість депозитів клієнтів банків зросла майже на 50%, в тому числі населення — на 60%. Водночас вклади у валюті збільшились лише на 9%.
Також ми писали, що вартість грошей для банків наразі не змінилася, тож вони і далі пропонують населенню достатньо високі ставки за гривневими депозитами. Але Нацбанк буде продовжувати знижувати облікову ставку та ставку за депозитними сертифікатами. Як це вплине на дохідність депозитів, читайте детальніше у нашому матеріалі.
Ознайомтесь з іншими популярними матеріалами:
Як змінився фінринок України на початок 2024 року — НБУ
Який банк з іноземним капіталом заробив найбільше у 2023 році — Опендатабот
Перспективи інвестування в ОВДП у 2024 році: аналітика