close-btn

НБУ пропонує змінити програму кредитування «5-7-9%»: причини

Нацбанк України пропонує змінити державну програму «Доступні кредити під 5-7-9%» — вона повинна сфокусуватись на інвестиційних проєктах

НБУ пропонує змінити програму кредитування «5-7-9%»: причини. Фото: bank.gov.ua

НБУ пропонує змінити програму кредитування «5-7-9%»: причини. Фото: bank.gov.ua

Про це в ефірі проєкту Forbes Ukraine «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

За словами Ніколайчука, програма «5-7-9%» довела свою ефективність під час криз, зокрема під час пандемії і першої фази війни, але зараз вона створює значні фіскальні ризики для держфінансів.

Водночас він додав, що для адаптування програми під поточні умови треба спрямувати основні її обсяги на інвестиційні проєкти, а не на обігові кошти, як це відбувається зараз, вважають в НБУ. Фінансування обігових коштів варто залишити лише для певних вразливих категорій бізнесу, як-от підприємства неподалік зони бойових дій або критичні виробництва.

Читайте також: Яку суму можна вивозити з України без декларування

«Також варто відкалібрувати дизайн програми й з точки зору компенсації, яку отримують банки, – зазначив заступник голови НБУ. – На нашу думку, певною мірою ця програма зараз субсидує і банки через компенсацію достатньо високої процентної ставки», — зазначив Ніколайчук.

Таке переформатування «5-7-9%» має призвести до зменшення її обсягів, щоби вона могла вкластись у ті кошти, що передбачені на неї у бюджеті – цьогоріч це 18 млрд грн, резюмував він.

Нагадаємо, Українські банки й надалі гарантуватимуть таємницю банківського рахунку, операцій за ним та відомостей про клієнта. Є лише кілька випадків, коли цю інформацію може бути розкрито.

Нацбанк оновив Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, врахувавши зміни до закону «Про банки і банківську діяльність», які парламент ухвалив у листопаді 2023 року.

Водночас порядок розкриття банківської таємниці про рахунки клієнтів змінено не було.

Ще у лютому 2024 року НБУ виніс на обговорення зміни правил розкриття банківської таємниці, які стосувались і платіжних карток українців. Пропонувалось розширити перелік інформації, яку повинні розкривати банки за запитом уповноважених держорганів.

Раніше ми писали, що законопроєкт Національного банку, який спрямований на регулювання карткових переказів, впливатиме тільки на обмежену кількість транзакцій.

Ознайомтесь з іншими популярними матеріалами:

Укрпошта оновила послугу карткових переказів: як скористатись

НБУ вперше рекордно підняв курс долара

Visa стала партнером SAP Taulia у впровадженні віртуальних карток

google news
credit link image