close-btn

Чому брокер mono invest потрапив під санкції: подробиці

Брокерська компанія Exante, яка співпрацює з Mono Invest, потрапила під санкції за обслуговування схеми Альфи, що призвело до проблем для клієнтів Mono. Санкції не дозволяють EXANTE здійснювати операції з акціями для українських інвесторів. Попри ці проблеми, продукт Альфа продовжує нормально функціонувати.

Чому брокер mono потрапив під санкції

Фото: freepik.com

Брокер Exante потрапив під санкції за те що обслуговував схему Альфи. Саме тому клієнти mono втратили інвестиційний продукт. Однак при цьому, продукт Альфи працює як працював.

«Брокер Exante потрапив до списку санкцій за те, що обслуговував схему Альфи з облігаціями і тепер увага — наші клієнти втратили інвестиційний продукт, а продукт Альфи працює як працював. У результаті за схему Альфи покарали Моно», — написав співзасновник monobank Олег Гороховський.

Контекст

Брокерська компанія EXANTE, яка співпрацює з Mono Invest, потрапила під санкції Ради національної безпеки та оборони. Mono рекомендували інвесторам негайно закрити свої рахунки. Більш докладно ми писали тут.

Санкції не дозволяють EXANTE проводити операції на фондовому ринку для українських клієнтів. У результаті клієнтам було запропоновано дати згоду на закриття позицій і повернути свої гроші.

Санкції

5 липня президент Зеленський ввів у дію рішення. Це рішення передбачало запровадження санкцій щодо 18 компаній. Більшість із них були зареєстровані в росії. Термін дії санкцій становив 10 років. Вони передбачали заморожування активів і обмеження капіталу.

До числа компаній, що потрапили під санкції, увійшла EXT Ltd. Це кіпрський брокер, заснований росіянами. Вони співпрацювали з monobank для запуску інвестиційного проєкту 2022 року. Однак співпрацю було зупинено через санкції.

Пізніше Mono Invest став повідомляти користувачам про необхідність закриття позицій. Це було пов’язано із санкціями.

Якщо клієнти погоджувалися, субброкер продавав їхні цінні папери та повертав гроші. Якщо клієнти не погоджувалися, субброкер не чіпав їхні інвестиції. При цьому він попереджав, що вони будуть заблоковані до закінчення санкцій.

Якщо клієнт не відповідав до 22:30, то передбачалося, що він згоден. Це означало, що їхні цінні папери були продані, а гроші повернуті.

6 липня компанія EXT Ltd почала закривати позиції клієнтів. Це дозволило Mono Invest провести розрахунки з клієнтами.

У чому особливість ситуації?

Це не було класичною ліквідацією брокера. При класичній ліквідації у клієнтів було б більше можливостей. Одним із варіантів було б перевести свої інвестиції до іншого брокера. Але й ліквідацією субброкера це назвати не можна. Тому що проєкт не ліквідується.

До появи Mono Invest і Sense подібних проєктів в Україні не існувало. Далеко не всі українські брокерські компанії пропонували торгівлю іноземними акціями. Процес реєстрації на іноземному фондовому ринку займав тижні.

У 2022 році два банки зробили процес реєстрації миттєвим. Вони зробили інвестиції в іноземні цінні папери простими.

У липні 2021 року співзасновник monobank Гороховський оголосив про партнерство з великою торговою платформою.

Усі думали, що це буде Interactive Brokers. Але вони відмовилися співпрацювати з monobank.

Замість цього monobank знайшов нового брокера. Ним стала компанія EXT Ltd, що працює під брендом EXANTE. Запуск проєкту було перенесено з осені 2021 року на початок 2022 року.

У цей самий час аналогічний проєкт почав український Альфа-Банк. Вони перейменувалися на Sense Bank. Нову назву вони запозичили у свого цифрового банківського застосунку Sense SuperApp.

Наприкінці грудня 2021 року обидві команди розпочали пілотне тестування торгівлі іноземними акціями. Пізніше до торгівлі були допущені всі охочі.

Mono Invest пропрацювала на ринку менше ніж два місяці. Війна зупинила роботу обох проєктів. З початком вторгнення було заборонено купувати акції через українські сервіси.

Різниця між брокером і субброкером

Проблема Mono Invest полягає в тому, що вони обрали для себе роль субброкера.

В Україні у компаній є два варіанти надання клієнтам доступу до торгівлі іноземними акціями. Вони можуть стати або брокером, або субброкером. Стати брокером складніше, ніж субброкером.

Ці дві моделі відрізняються динамікою торгівлі. Ліцензовані українські брокери пропонують статичну торгівлю. Раніше на здійснення угод йшло кілька днів. Це пов’язано з тим, що компанії повинні переконатися в тому, що клієнти володіють цінними паперами.

Sense вибрала цей тип торгівлі. Вони запропонували клієнтам торгувати за цінами, близькими до цін на зарубіжних біржах. Якщо клієнт не задоволений, він може змінити брокера.

Субброкерське обслуговування пропонує іншу динаміку. Воно пропонує прямий доступ до іноземних бірж і широкого спектра цінних паперів. Але пряме володіння акціями неможливе. Акції контролюються брокером від імені клієнтів субброкера.

Компанія Mono Invest працює на базі EXANTE. Вони звели бюрократію для клієнтів до кількох кліків, взявши на себе необхідність отримання дозволів.

Коли брокер контролює все, відносини субброкера з брокером означають залежність. Це означає підвищений ризик для клієнтів. Для Mono Invest цей ризик став реальним, коли їхній брокер потрапив під санкції з боку України.

Компанія Mono Invest була не єдиним субброкером в Україні, який працював з EXT Ltd. З ними також працювала інвестиційна компанія Універ Капітал. 5 липня вони повідомили своїм клієнтам погані новини.

Ця ситуація нагадує українським інвесторам про необхідність об’єктивно оцінювати ризики.

Схема Альфи

Ексклюзивна система вкладів Альфа-Банку, популярна серед заможних клієнтів після 2014 року, може створити складнощі для клієнтів банку і держави у зв’язку з майбутньою націоналізацією банку. Додатковий поворот сюжету пов’язаний з потенційним зобов’язанням у розмірі 385 млн дол. Ця сума відображає заборгованість кіпрської дочки банку перед колишніми клієнтами Alfa VIP за їхніми корпоративними облігаціями.

Альфа-Банк прийняв рішення про впровадження цього нетрадиційного фінансового продукту у відповідь на банківську кризу 2014-2015 років. Для створення цих спеціальних інвестиційних цінних паперів було залучено кредити Альфа-Груп і її акціонера Фрідмана. Їх продавали VIP-клієнтам як альтернативу валютним депозитам, коли ставки за традиційними вкладами були близькі до нуля. Облігації продавали переважно через VIP-відділення банку, і особливо привабливими вони були для клієнтів, які вважали за краще інвестувати через міжнародні банки, з огляду на нестабільну ситуацію в Україні у 2014-2016 роках.

Високі ризики компенсувалися високими відсотковими ставками, іноді до 9-12% річних, і можливістю інвестувати з-за кордону. Існування цих облігацій підтверджували не тільки інвестиційні банкіри, а й менеджери банків. З моменту своєї появи майже десять років тому Альфа, за даними спеціалізованого ресурсу CBonds, випустила 36 випусків облігацій. Обсяги випусків варіювалися від 1,5 млн до 50 млн доларів, і наразі в обігу перебувають 14 випусків на суму 385 млн доларів. У травні 2022 року банк допустив дефолт за випуском на суму 50 млн дол.

Насамперед облігації Альфи приваблювали членів закритого клубу А-Клуб та іноземних бізнесменів, пов’язаних із Фрідманом. Спочатку поріг входу в облігації був високим – 200 тис. або 100 тис. доларів, але в наступних випусках поріг був нижчим. Прибутковість облігацій варіювалася від 5% до 12%, а терміни розміщення були відносно короткими – 12-18 місяців. Ці облігації слугували інструментом фінансування, кошти від якого використовувалися для кредитування та розвитку бізнесу.

Інші статті на цю тему:

За матеріалами: forbes та liga.net

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!