close-btn

Фінтех-тренди 2024 року: що очікувати?

Олександр Лапко

Олександр Лапко

CEO платіжного сервісу RozetkaPay

 


Цифровізація змінює не тільки бізнеси, але і цілі сфери. Торкається вона навіть такого консервативного ринку, як фінансовий. Як буде розвиватися цифрова економіка України наступного року та на які тренди очікувати?

Онлайн-кредитування

Воно ж начебто і так є, тоді чому це тренд? Тому що, наразі кредити в онлайні від банків набато дорожчі, ніж в офлайні. Наприклад, ви приходите в магазин побутової техніки, щоб придбати телевізор. В більшості таких магазинів є столики представників банків, які пропонують кредит. Для цих банків — ви новий клієнт, тож і умови для вас кращі.

Зовсім інша історія в онлайні. Там ви не новий клієнт, а значить і умови банк пропонує менш вигідні, ніж були б в офлайні. Тож трендом наступного року стане онлайн-кредитування, яке по суті буде цифровізацією паперових кредитів. Звісно, для цього потрібно буде, по-перше, проводити віддалену ідентифікацію, однак з Дією таке цілком можливо, а по-друге, перевіряти кредитоспроможність клієнта. Щодо останнього, то подібні сервіси теж існують, крім того, у маркетплейсів вистачає даних про клієнта, щоб зробити висновки щодо його кредитоспроможності.

Миттєві платежі

Над цим вже працює Нацбанк і запуск запланований на початок 2025 року, але не виключено, що він відбудеться наприкінці 2024 року. Система миттєвих платежів дає змогу здійснювати платежі в режимі реального часу 24/7. Миттєві платежі працюють в більше ніж 60 країнах світу, наприклад в Польщі їхня частка перевищує 70%. Завдяки таким платежам вартість транзакцій зменшиться, що точно піде на користь бізнесу.

Цікаве по темі: Рейтинг інноваційних країн світу: яке місце посідає Україна

FinTech

FinTech Фото: freepik.com

Як можуть працювати миттєві платежі

Ви щось купуєте, продавець вам скидає посилання на оплату або qr-код, де вже містяться реквізити. Після оплати кошти менше ніж за 10 секунд будуть на рахунку продавця. Це змінить ринок і вплине на покупцеві звички, але є ризики. Зокрема, можуть з’явитися нові способи інтернет-шахрайства. Звісно, тренд не зупиниться, однак сама побудова системи потребує ґрунтовної залученості, як держави, так і гравців фінансового ринку.

Необанки

Конкуренція між банками та небанківськими установами виходить на новий виток. Всі більше сервісних бізнесів хочуть на всіх етапах контролювати клієнтський досвід та платити меншу комісію за продаж своїх товарів чи надання послуг.

Тому наступного року ми побачимо, як компанії не з банківської сфери відкривають рахунки для своїх клієнтів та пропонують їм власну картку. Хоча, картку тут важко назвати трендом, бо сьогодні зайва картка в гаманці точно не те, що привабить клієнта. Тому краще всі пропозиції додавати відразу в мобільний застосунок.

Як це працюватиме?

У клієнта буде власний рахунок, наприклад на маркетплейсі, де він постійно купує. За поповнення рахунку, звісно, йтиме якась знижка на товар або доставку. Інший варіант, можливість купити зараз, а заплатити пізніше чи навіть взяти кредит просто у додатку. В будь-якому разі, такий рахунок дає можливість аналізувати витрати та отримувати бонуси.

Зрозуміло, це не всі тренди на які ми можемо очікувати наступного року, але ключові. Як саме вони будуть реалізовані — покаже час, але те, що фінансова сфера має розвиватися та йти все більше в сторону діджиталізації та керування клієнтським досвідом — сумнівів немає.

Ознайомтеся з іншими популярними матеріалами:

Топ 9 трендів, які вплинуть на майбутнє платежів: звіт Mastercard

Доларизація блокчейна: що це означає

Як інституційні інвестори впливають на ринок біткоїнів

google news