Національний банк України затвердив зміни до нормативної бази. Вони скасовують перелік ознак незначного зношування банкнот. Натомість надають вичерпний перелік ознак значного зносу, які мають бути прийняті до інкасо. Це означає, що операції з обміну валюти мають здійснюватися з усіма без винятку банкнотами іноземної валюти. Крім значно зношених чи пошкоджених.
Національний банк України (НБУ) зробив кроки для вирішення недавньої ситуації з обміном валюти. Він затвердив зміни до нормативної бази. Вони скасовують перелік ознак незначного зношування банкнот. Натомість представили вичерпний перелік ознак значного зносу. З такими банкнотами банки мають провести інкасо.
Це означає, що операції з обміну валюти повинні здійснюватися з усіма без винятку банкнотами іноземної валюти, крім значно зношених чи пошкоджених. НБУ також заборонив банкам та небанківським установам встановлювати обмеження на номінал та рік випуску банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом у відповідній іноземній державі.
НБУ посилюватиме контроль над цими питаннями. У разі порушення банком чи небанківською фінансовою організацією прав споживачів до них вживатимуть заходів. Від штрафу до заборони проведення окремих видів валютних операцій.
Продовжуйте дослідження цієї теми тут: Чи штрафуватимуть обмінники, якщо вони не приймають старі долари?
Для довідки нижче наведено види банкнот іноземної валюти, які банки та небанківські кредитно-фінансові установи зобов’язані приймати до інкасо:
- Банкноти іноземної валюти, які в процесі обігу набули однієї чи кількох ознак значного зносу/пошкодження. Наприклад: порваність, пошкодження елементів дизайну та захисту, зміна кольору.
- Банкноти, які вилучені з обігу іноземною державою після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за згодою банку-кореспондента відповідної країни на обмін цих банкнот).
Підсумок
Рішення НБУ є довгоочікуваним кроком щодо забезпечення справедливого та прозорого доступу споживачів до послуг з обміну валюти. Нові правила полегшать людям обмін банкнот в іноземній валюті, незалежно від їхнього стану.
Це важливо, оскільки це допоможе захистити споживачів від несумлінних установ обміну валюти. Щобільше, допоможе розставити крапки над і у питанні комісій за подібні операції.
Інші статті на цю тему:
- Чому до Ради викликають керівництво НБУ?
- За що НБУ забиратиме ліцензії у валютних обмінників?
- Що робити зі зношеними та старими доларами: відповідь НБУ