У статті обговорюється зростаючий тиск на бізнес з боку правоохоронних органів в Україні. Наводяться цитати представників бізнес-спільноти, статистика Ради бізнес-омбудсмена і роль силового блоку в економіці. У статті також згадується заклик Федерації роботодавців України до президента Зеленського боротися з корупцією і захищати бізнес. Обговорюється запропонований “публічний реєстр рейдерів” і вимоги про проведення правових реформ. Контекст включає статтю 42 Конституції України, програму економічного розвитку та останні ініціативи щодо захисту прав бізнесу та інвесторів.
Сьогодні запланована зустріч президента з представниками бізнесу. Головною темою обговорення стане тиск, який чинять сили безпеки.
Ось кілька цитат представників ділових кіл:
“Бізнес стикається з найсильнішим тиском з боку правоохоронних органів за останні 20 років. У деяких місцях влада перевершила часи Януковича”, а також – “Половина підприємців із мого оточення відвідували правоохоронні органи цього року”.
Статистика Ради бізнес-омбудсмена підтверджує цю тенденцію: у першому кварталі цього року більш ніж удвічі більше підприємців поскаржилися на дії правоохоронних органів порівняно з попереднім періодом.
Аналітична компанія Saturday Team на замовлення Forbes провела моніторинг основних українських ЗМІ на предмет виявлення матеріалів, у яких підприємці повідомляли про тиск і хабарництво. За перші п’ять місяців цього року таких випадків було 63, що на три більше, ніж за аналогічний період 2021 року.
Чому так відбувається? Роль силового блоку значно зросла. І з кожним днем їхнє коріння все глибше проростає в економіку.
Що говорить бізнес?
Федерація роботодавців України (ФРУ) закликала президента Володимира Зеленського боротися з корупцією, запобігати рейдерським захопленням і захищати бізнес від тиску.
Про це йдеться в заяві ФРУ. Бізнес-спільнота наголосила, що Зеленський, як гарант Конституції, має забезпечити дотримання її положень, що стосуються підприємницької діяльності.
Члени ФРУ стверджують, що незаконний тиск на власників бізнесу призвів до другої хвилі еміграції промислових підприємств за кордон.
“Україну накрила хвиля корупції та рейдерських атак. Свавілля перевертнів у погонах і суддівських мантіях перейшло всі межі”, – йдеться в маніфесті підприємців.
Бізнес-спільнота вирішила створити “публічний реєстр рейдерів”, до якого увійдуть корумповані співробітники правоохоронних органів і судді.
“Закликаємо президента як гаранта Конституції з метою захисту положень її 42 статті негайно втрутитися в ситуацію”, – йдеться в заяві.
Про суть 42 статті нижче. ФРУ заявив, що готовий надати конкретні імена координаторів і виконавців, які чинять тиск на бізнес. Роботодавці пропонують запровадити заборону на використання державних правоохоронних органів у корпоративних спорах, не пов’язаних із національною безпекою, під час воєнного стану.
Підприємці також вимагають “заборонити обшуки та інші форми “маски-шоу”, якщо компанія готова добровільно надати будь-які документи, необхідні слідчим”, і пропонують спростити процедуру притягнення до відповідальності корумпованих суддів, нотаріусів і реєстраторів.
При цьому, податкова попередила бізнес. Скоро нові перевірки. Детальніше ми писали про це тут.
Контекст
Стаття 42 Конституції України:
“Кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом. Підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності”.
Нещодавно Спілка українських підприємців представила програму економічного розвитку під назвою “Десять на десять”, метою якої є зростання ВВП на 10% на рік, ідеться в заяві підприємців, опублікованій співзасновником UBC Group Ігорем Гуменним.
У СУП зазначили, що для досягнення цієї цифри Україна має створити найкращі умови для ведення бізнесу в Європі. Представники бізнесу наголосили на необхідності: митного оформлення протягом години в будь-яку країну, швидкого відшкодування ПДВ для промислового експорту та припинення примусового впливу на бізнес.
Наразі Кабінет міністрів України надає додаткове фінансування в рамках програми “єРобота” для підтримки запуску або розширення бізнесу. Досліджуйте цю тему більш детально тут.
Навесні 2023 року майже щотижня з’являються новини про обшуки та кримінальні справи проти відомих бізнесменів. Підприємці скаржаться на посилення тиску з боку правоохоронних органів, і проблема визнається на рівні Верховної Ради та Адміністрації Президента.
Дослідження, в якому взяли участь Управління з питань підприємництва та розвитку експорту, “Дія.Бізнес”, Міністерство економіки та низка інших установ, також свідчить, що бізнес стурбований потенційним негативним впливом держави.
Минулого тижня президент Володимир Зеленський ініціював створення окремого механізму захисту прав бізнесу та інвесторів у судах. Про це він заявив у відеозверненні 23 червня після засідання Ради національної безпеки та оборони.
“Це сильна економіка, це захищені інвестиції, це гарантований захист права власності, і це має бути. Якщо потрібен окремий механізм, який буде захищати бізнес, права інвесторів, це потрібно забезпечити, відповідні пропозиції є”, – заявив президент.
Цю ініціативу він озвучив у контексті завдань, які Україна має виконати до кінця року, щоб повністю реалізувати рекомендації Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу до ЄС.
Інші статті на цю тему:
- Як зростуть ціни на паливо: реакція ринку
- Бізнес попередив про подорожчання більшості споживчих товарів в Україні
- Ціна на електроенергію для бізнесу зросла майже у 2 рази: деталі