close-btn

Економічні наслідки підриву Каховської ГЕС

Каховську ГЕС підірвали окупанти, що призвело до різкого зниження рівня води у водосховищі. Це створює загрозу затоплення, впливає на Запорізьку АЕС та ставить під загрозу водопостачання регіону.

Оккупанты подоорвали Каховскую ГЭС

Фото: telegram Енергоатома

Сьогодні вранці Окупанти підірвали Каховську ГЕС. Як результат, Каховське водосховище швидко втрачає воду. Її рівень знижується зі швидкістю до 15 сантиметрів за годину. Подібне загрожує підтопленням ряду територій. Офіційна влада оголосила евакуацію населення небезпечних районів, а президент скликав термінове засідання РНБО.

Серед найсерйозніших наслідків масштабна повінь, здатна сховати під водою десятки населених пунктів, вплив на систему охолодження ЗАЕС (використовується вода), проблеми з водопостачанням для Півдня України (і не тільки). Розберімось з усім послідовно.

Россия подорвала Каховскую ГЭС

Росія підірвала Каховську ГЕС Фото Maxar.

Повінь

Потенційні зони затоплення на правобережній частині Дніпра: села Миколаївка, Ольгівка, Львово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське та частково місто Херсон – острів Корабелів.

Близько 06:45 голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін заявив, що за 5 годин вода досягне критичного рівня. Людей він закликав зібрати найнеобхідніші речі та залишити небезпечні райони. Евакуюватись попросили також мешканців тимчасово окупованих територій.

Наразі мікрорайон Корабел у Херсоні знеструмили з метою безпеки, заявив керівник МВА Мрочко. За кілька годин також відключать газопостачання.

Більш серйозні наслідки внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС будуть на тимчасово окупованому лівому березі Дніпра, оскільки він розташований нижче, ніж правий.

Таким чином у небезпечній зоні виявляться сотні тисяч жителів півдня України, які можуть постраждати від спровокованої повені.

Зона можливого підтоплення

Дані Інститут з вивчення війни (ISW), Генштаб ЗСУ

Що потрібно робити?

Рівень води піднімається і всім, хто перебуває у зоні небезпеки, необхідно:

  • Вимкнути всі електроприлади.
  • Взяти документи та речі найпершої потреби.
  • Подбати про близьких та домашніх улюбленців.
  • Виконувати інструкції рятувальників та поліцейських.

ЗАЕС

Неконтрольоване зниження рівня водосховища є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін та систем безпеки ЗАЕС.

Глава офісу президента Андрій Єрмак назвав дії російських терористів екоцидом. За його словами, вони несуть загрозу Запорізькій атомній електростанції, яка перебуває під окупацією.

Це підтвердили у компанії Енергоатом, пояснивши, що ситуація ставить під загрозу безпечну експлуатацію станції. Все тому, що рівень води в Каховському водосховищі, що використовується для охолодження реакторів, стрімко знижується.

Енергоатом:

«Внаслідок підриву рівень води у Каховському водосховищі стрімко знижується, що є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін та систем безпеки ЗАЕС. Наразі станційний ставок-охолоджувач наповнений: станом на 8:00 ранку рівень води становить 16,6 метра, і цього достатньо для потреб станції».

Проте наразі ситуація на ЗАЕС під контролем. Станційний став-охолоджувач наповнений. Український персонал моніторить усі показники.

Без води

Внаслідок цього може бути зруйновано забезпечення водою значної частини півдня України та Криму.

Нагадаємо, секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данилов в інтерв’ю Sky News заявляв, що у разі підриву Каховської ГЕС, окупований Крим залишиться без водопостачання протягом 10-15 років.

«Якщо вони таки підірвуть [Каховську ГЕС], водопостачання Криму стане неможливим на 10-15 років, а можливо, і назавжди. Тоді постає питання, навіщо їм Крим, якщо вони збираються залишити його без води», – сказав він.

Наслідки

Це сильний удар на аграрний сектор Півдня України, тому що порушиться зрошувальна система регіону. До того ж адекватна робота ЗАЕС потрібна багатьом секторам економіки. Частина країни з усіма економічними можливостями буквально піде під воду. Як наслідок постраждає наш ВВП.

Реакція ООН

Водночас, Організація Об’єднаних Націй після того, як окупанти підірвали Каховську ГЕС зробила пост про День російської мови. Примітно, що катастрофу в Україні в ООН навіть не згадали.

Пост ООН

Пост ООН

Передісторія

20 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський, виступаючи перед Єврорадою, заявив, що Україна має інформацію про те що росіяни замінували дамби та агрегати на Каховській ГЕС, і окупанти вже все підготували для цього теракту.

Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що якщо росіяни висадять у повітря дамбу Каховської ГЕС, це призведе до катастрофи з великою кількістю жертв.

Підсумок

Загальні руйнівні екологічні, гуманітарні, техногенні наслідки такого теракту досягнуть масштабів історичної катастрофи.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Росія викликала, ймовірно, найбільшу техногенну катастрофу в Європі за останні десятиліття та поставила під загрозу життя тисяч цивільних осіб.

За повідомленнями голови Херсонської ОВ Прокудіна, на правому березі Херсонщини в критичній зоні опинилися близько 16 тисяч осіб.

І насамкінець — Каховська ГЕС не підлягає відновленню.

«Внаслідок підриву машинного залу зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає.
За попереднім прогнозом, очікується спрацювання водосховища протягом наступних 4 днів», пише пресслужба Укргідроенерго.

Укргідроенерго поки що продовжує аналізувати ситуацію. Фахівці працюють над уточненням масштабів руйнування, швидкості та обсягів води. Інформація оновлюватиметься.

З цим також читають:

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!