close-btn

Фінансова незалежність від США та регіональне домінування: які переваги цифровий юань дасть Китаю

Пекін перейшов на вищий ступінь тестування цифрового юаня – транскордонні платежі. У зв’язку з цим, в експертних колах заговорили про міжнародні амбіції китайської діджитал-валюти

Китай почав тестувати цифровий юань в Гонконзі. Фото: infovend.ru

Нині більше 60 країн тестують випуск цифрових валют. Але жодна не просунулась у цьому напрямку так, як КНР. Нещодавно, після експериментів у межах міст материкового Китаю, Пекін перейшов до тестування транскордонних платежів у Гонконзі. Жителі особливого адміністративного району КНР зможуть зареєструвати цифровий гаманець з лімітом транзакцій до 50 тис. юанів на день.

Як працюватиме цифровий юань

Ці тестування відповідають Плану економічного розвитку країни на 2021-2025 роки, що містить доктрину «неухильно просувати дослідження і розробки цифрової валюти». За задумом, Народний банк Китаю видаватиме цифровий юань – еквівалент фізичного юаню – як законний платіжний засіб комерційним банкам. Вони продаватимуть його кінцевим споживачам. Ця валюта зберігаються в цифрових гаманцях і може переміщатися між ними без посередників. Вона сумісна з існуючими цифровими платіжними механізмами, такими як Alipay та WeChat Pay (завдяки QR-кодам), а також може передаватися без з’єднання з інтернетом.

Плюси впровадження

Транскордонні платежі за допомогою юанів, які в основному обробляються через Китайську систему транскордонних міжбанківських платежів (CIPS) можуть бути більш ефективними і менш затратними. Багато країн, які беруть участь в ініціативі “Один пояс один шлях” (BRI), а також ті, що перебувають під фінансовими санкціями США, – такі як Росія, Іран та Венесуела – все частіше розраховуються за своїми торговими та інвестиційними операціями з Китаєм за допомогою юанів.

Ці країни, безумовно, отримають вигоду від нових цифрових юанів. З іншого боку, Пекін зможе контролювати їх міжнародний обіг, оскільки Народний банк Китаю визначатиме, хто братиме участь у використанні е-юаню. Інакше кажучи, у Пекіна з’явиться доступ до транзакцій користувачів цифрових юанів, інформація, подібна до тієї, якою володіє США. На думку експертів, інновація саме і розглядається Пекіном як спосіб підвищення свого грошово-кредитного суверенітету від рішень Вашингтона.

США і Китай ведуть торгову війну з весни 2018-го. Фото: iz.ru

По-перше, введення цифрової валюти якоюсь мірою обмежує здатність США вводити санкції на основі SWIFT, яку вони контролюють, а також отримувати інформацію про ці транзакції. Крім того, це може знизити величезний відсоток міжнародних операцій (88%), які сьогодні здійснюються в доларах.

Ввівши цифровий юань, Китай розширює свої можливості підняти економіку. Поки що Пекін не планує випускати більше грошей, ніж перебуває в обігу: кожен виданий цифровий юань скасовує свій паперовий еквівалент. Однак це може змінитися за потреби.

Головний недолік – втрата конфіденційності

Криптовалюти дозволяють залучити до фінансової системи людей, які не мають доступу до банків. З іншого боку, транзакції з цифровими валютами центрального банку не можуть бути анонімними, оскільки вони не працюють як біткоїни та інші криптовалюти. У ситуації з цифровим юанем уряд знатиме, які суми переміщуються і куди. Це уможливить проведення розслідувань при виявленні шахрайства, ухиленні від сплати податків та відмиванні грошей.

Китайці можуть відмовитись від нової валюти через брак конфіденційності. Фото: pixabay.com

Однак з іншого боку, багато країн будуть стурбовані тим, що китайська влада контролюватиме кожну транзакцію і можуть відмовитися від використання її цифрової валюти.

З цієї ж причини самі китайці можуть уникати використання валюти, особливо для великих операцій або для активів, які хочуть перевезти за кордон. До того ж, понад 800 мільйонів жителів Китаю вже користуються послугами мобільних платежів, такими як Alipay та WeChat Pay. Хоч вони не повністю збігаються з цифровою валютою, та пропонують подібний рівень зручності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Східно-карибський центральний банк випустив власну цифрову валюту

 

google news