close-btn

Сенат США погодився США підвищили боргову стелю: що означає це рішення і чому воно важливе

Завдяки підвищенню стелі боргу США відстрочив загрозу дефолту до грудня

Фото: pixabay.com

Днями Сенат США погодив тимчасове підвищення стелі держборгу на $480 млрд долларов – з $28,4 трлн до $28,9 трлн. Рішення має погодити Палата представників 12 жовтня, перш ніж президент Джо Байден зможе його підписати. Таким чином проблему відстрочено до грудня.

У чому суть рішення?

18 жовтня у США мали вичерпатися кошти, необхідні для виплат соціальних гарантій, зарплат військовим, обслуговування державного боргу. Як вихід із ситуації розглядалося підвищення стелі боргу. Боргова стеля – це загальна сума грошей, яку уряд США має право позичати для виконання своїх існуючих юридичних зобов’язань, включаючи соціальне страхування та медичні послуги, проценти за національним боргом та інші виплати. Справа в тому, що уряд США витрачає більше грошей, ніж збирає завдяки податкам, тому вдається до позик. Вони здійснюються через казначейство шляхом випуску облігацій. Державні облігації США вважаються одними з найбезпечніших та найнадійніших інвестицій у світі.

У 1939 році Конгрес встановив сукупний ліміт або “стелю” того, скільки боргів може накопичити уряд. Стеля більше 100 разів піднімалася, щоб уряд міг більше позичати. Таке рідко є предметом політичного протистояння. Однак іноді законодавці використовували голосування за обмеження боргу для вирішення інших питань. Так, під час протистояння 2013 року, коли востаннє США стояли під серйозною небезпекою, республіканці блокували плани витрат президента-демократа Барака Обами.

Цього разу було так само. Попри запевнення демократів, що мова йде лише про погашення існуючих зобов’язань, а не оплату нових, республіканці виступали проти підвищення стелі. Республіканці Сенату заявляли, що збільшення ліміту боргу є “виключною відповідальністю” демократів, оскільки вони утримують владу в Білому домі та обох палатах Конгресу. Крім того, вони розчаровані новими пропозиціями щодо витрат, які демократи намагаються просунути без підтримки республіканців.

Капитолій. Фото: pixabay.com

Протистояння тривало кілька місяців. Однак зрештою республіканці погодилися на тимчасовий захід – підвищення стелі до грудня. Таким чином Штати уникнули загрози дефолту, який мав би катастрофічні наслідки для США та світової економіки.

Демократи сподіваються, що майже два додаткові місяці дадуть їм можливість зосередитись на вирішенні, доопрацюванні та реалізації більшої частини внутрішньої програми президента Байдена, яка була зупинена міжпартійними розбіжностями щодо розширеної багатомільйонної системи соціального забезпечення, клімату та пакету збільшення податків. Якщо депутати не використають цей час для вирішення проблеми обмеження боргу в довгостроковій перспективі, вони можуть знову зіткнулися із загрозою дефолту в грудні.

Що було б, якби наймогутніша економіка прострочила борги?

За словами міністра фінансів Джанет Л. Єллен, відсутність рішення спричинила би рецесію. 50 мільйонів людей похилого віку ризикували не отримати бюджетні виплати. Дефолт потенційно був би руйнівним для іноземних інвесторів у казначейські облігації США. Зокрема, постраждали б такі країни-союзники, як Японія, на яку станом на липень припадало $1,31 трлн, а також конкуренти, як-от Китай, який володіє $1,07 трлн.

“Дефолт мав би серйозні та тривалі фінансові та економічні наслідки. Фінансові ринки втратять віру в США, долар ослабне, а акції впадуть”, – вважають фахівці Білого дому на чолі з Сесілією Роуз.

Криза в США не могла б не позначитися на світових ринках.

Джанет Єллен. Фото: www.nytimes.com

“Дефолт викличе ударні хвилі через глобальні фінансові ринки і, ймовірно, призведе до замерзання кредитних ринків у світі та падіння фондових ринків. Роботодавцям у всьому світі, швидше за все, доведеться починати скорочення працівників”, – переконані економісти.

Вони також зауважують, що глобальна фінансова криза, зумовлена дефолтом США, “може бути ще гіршою”, ніж фінансова криза 2008-го, оскільки світова економіка не повністю відновилася від пандемії COVID-19. Фінансисти й політики також підкреслювали: дефолт вб’є віру в здатність Вашингтона вчасно виконувати свої майбутні зобов’язання.

“Казначейські цінні папери давно розглядаються як найбезпечніший актив на планеті, – сказала Єллен. – Це частково пояснює резервний статус долара. І поставити це під питання, якщо ми не оплатимо будь-які з виставлених рахунків, дійсно було б катастрофічним результатом”.

«В Америці ми завжди виконували елементарну обіцянку. Ми сплачуємо борги вчасно, без винятку”, – заявив Чак Шумер, лідер сенату від демократів. – Це давно стало ключем до нашого економічного успіху і нашої позиції на ринках по всьому світу”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майнери із США готуються добувати криптовалюту в космосі

У США знову загострюється проблема заборгованостей за кредитними картками – дослідження 

google news