close-btn

Інфляція росте: як вона впливає на наші фінанси і що з цим робити

Ріст інфляції спостерігається по всьому світу. В Україні у жовтні показник становив 10,9% у річному вимірі. Як він відображається на наших особистих фінансах і чим можна зарадити – дізнавався PaySpace Magazine.

Фото: pixabay.com

Інфляція – це зниження купівельної спроможності валюти через зростання цін. Тобто вам доведеться витратити більше, щоб отримати ті самі речі. Деякий рівень інфляції — близько 2% — є нормальним. Нині підвищення цін у світі спровоковано багатьма чинниками, серед яких – низькі процентні ставки, встановлені Федеральним резервом, прямі вливання з бюджету, аби простимулювати економіку, а також відкладений споживчий попит. Все це призвело до того, що попит випереджає пропозицію, спричиняючи дефіцит та стрибки цін на певні категорії товарів.

Вплив інфляції на інвестиції

Неможливо однозначно передбачити, як інфляція вплине на всі інвестиції, але вона точно знизить вартість довгострокових облігацій, які, як правило, виплачують фіксований дохід щороку, каже Браян Спінеллі, сертифікований фінансовий планувальник і старший радник з питань багатства в Halbert Hargrove. На акції інфляція може мати неоднозначний вплив. Компанії можуть продавати більше цінних паперів, що може підвищити ціну них. Однак компанії також будуть платити вищу заробітну плату та збільшать витрати на сировину, що тягне ціни на акції вниз.

Оскільки акції можуть забезпечити гідне хеджування від інфляції, бо можуть генерувати прибуток, що перевищує її, довгострокові інвестори повинні продовжувати інвестувати в широко диверсифікований портфель недорогих індексних фондів, каже Тоні Моліна, сертифікований бухгалтер і старший спеціаліст із продуктів Wealthfront.

Вплив інфляції на заощадження

З часом інфляція може знизити вартість ваших заощаджень, оскільки ціни зазвичай зростають у майбутньому. Найбільше це помітно з готівкою. Якщо ви тримаєте вдома 10 000 доларів, то з часом на них зможете купити менше речей. Коли ви зберігаєте свої гроші в банку, то можете заробляти відсотки, які компенсують деякі наслідки інфляції. Коли інфляція висока, банки зазвичай платять вищі процентні ставки. Але, з огляду на українські реалії, так буває не завжди.

Якщо ви стурбовані тим, що ціни дертимуться вгору, можете переглянути деякі свої рішення щодо фінансового планування. Ось декілька порад:

  1. Робіть запаси. Готівка лише втратить цінність, тому краще відмовитися від покупок і запастися речами, які, ймовірно, не втратять цінності. Для споживачів це означає заправити бензобаки, заповнити морозильну камеру, купити взуття наступного розміру для дітей тощо. Для бізнесу це означає робити капітальні вкладення.
  2. Купуйте, а не орендуйте. В інфляційний період рішення між орендою та покупкою зазвичай на боці останнього. Є дві вагомі причини купити свій будинок. По-перше, ваші іпотечні платежі, як правило, фіксовані. По-друге, відновна вартість вашого будинку, ймовірно, зросте з інфляцією, оскільки вартість землі, матеріалів та робочої сили зростає разом з нею. Власне житло допомагає захистити вас від інфляції. Якщо ви маєте фіксовану іпотеку, максимально довгострокову, ви змушуєте інфляцію працювати на вас. Найкраще в іпотеці те, що скоригована на інфляцію вартість ваших платежів зменшується з тією ж швидкістю, як росте інфляція.
  3. Підвищуйте енергоефективність. Якщо ви володієте автомобілем, який споживає багато бензину, то повинні бути готові психологічно та фінансово до підвищення цін на пальне у майбутньому. Можливо, варто подумати про зменшення майбутніх рахунків, придбавши автомобіль, який економить паливо або, що ще краще, працює на електриці. Також не зайвим буде розглянути можливість встановлення сонячних панелей, щоб зменшити майбутні рахунки за електроенергію. Щоб зменшити витрати на опалення та охолодження, можна, наприклад, герметизувати вікна та двері.
  4. Дотримуйтесь бюджету. Складіть кошторис і особливо пильнуйте ті витрати, на які інфляція може вплинути істотніше (транспорт, харчування, комунальні послуги, освіта та охорона здоров’я). Подумайте, як скоротити витрати, наприклад, роблячи покупки в менш дорогих або оптових магазинах, а також, від яких речей можна відмовитися без шкоди якості життя.

За матеріалами: investopedia.com , forbes.com, cnbc.com
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як безпечно зберігати криптовалюту: ТОП-9 порад

Інфляція євро посилюється: міністри європейських країн зібралися для обговорення проблеми 

google news