З 2022-го майже всі ФОПи зобов’язані використовувати РРО. Розповідаємо, які ризики можуть виникнути і яке покарання чекає тих, хто не виконуватиме законодавство.
З кінця листопада 2020-го в Україні відбувалися акції протестів «SaveФОП», які супроводжувалися періодичними сутичками із правоохоронцями. Основна причина невдоволення малого бізнесу – прийняття законодавства, яке зобов’язує використовувати касові апарати. У 2020-му мітингувальникам вдалося домогтися відтермінування вимоги на рік. Повторити цей успіх у 2021-му не вийшло. Депутати ВРУ провалили голосування навіть за внесення відповідної ініціативи у порядок денний. Таким чином, більшості підприємців з 2022-го доведеться мати справу з касовими апаратами.
Для чого потрібні РРО
Реєстратори розрахункових операцій (РРО або касові апарати) необхідні для державного контролю за обігом коштів, обліком товарів та фіксацією розрахункових операцій під час продажу товарів чи наданні послуг між підприємцем та клієнтом. Головна ціль нововведення – зменшення “тіньової” економіки. Адже з РРО держава зможе контролювати рух товарів від виробника чи від кордону до покупця, а приховати виручку бізнесу стане практично неможливо. Очікується, що надходження до держскарбниці зростуть.
Що передбачає нововведення
З 1 січня 2022 року платники єдиного податку другої – четвертої груп при здійсненні будь-яких розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі повинні застосовувати РРО чи програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО).
Вимога, зокрема, не поширюється на:
- платників єдиного податку І групи (вони здійснюють роздрібний продаж товарів на ринках, надають побутові послуги населенню тощо);
- підприємці, які ведуть незалежну професійну діяльність;
- ФОПи, які провадять бізнес у сільській місцевості;
а також операції:
- переведення коштів з рахунку на рахунок (не еквайринг);
- перерахування коштів через касу банку;
- оплата послуг через банківський програмно-технічний комплекс самообслуговування.
Які санкції за невиконання закону
Працівники податкової перевірятимуть використання ФОПами РРО і за кожну транзакцію без касового апарату виписуватимуть штраф. Його розмір залежатиме від кількості незаконних розрахунково-касових операцій:
– перша – 100% від суми чека;
– друга й наступні – 150%.
Крім того, якщо суб’єкт господарювання не використовує чи використовує не зареєстровані належним чином КОРО/РК (книги обліку), порушує встановлений порядок їх використання або не зберігає протягом установленого строку, то має сплатити штраф у сумі 850 грн.
Це не єдина провинність, за яку ФОПа можуть покарати. Так, у випадку проведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості на підприємця чекає штраф у 5100 грн. Такий самий штраф отримають ФОПи, які застосують РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника.
І це ще не все. Якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на РРО, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, податківці змусять сплатити 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 510 грн). Невелика сума, але все рівно неприємно. У разі продажу підприємцями товарів, які не обліковані у встановленому порядку, або якщо вони не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів. Щоправда, такі вимоги не поширюються на ФОПи, які є платниками ПДВ.
Висновок. Примусова фіскалізація, яку влада запровадила з початку цього року, викликає природний опір з боку ФОПів. По-перше, через потребу в додаткових витратах на самі РРО, які зростають кратно кількості торгових точок, а також на їх сервісне обслуговування. І навіть альтернативне рішення від держави – програмний РРО – не знімає цю проблему, адже все рівно треба закуповувати гаджети, на які мають бути завантажені відповідні додатки. Не забувамо й про необхідність додаткового навчання персоналу. Разом з тим законодавство передбачає широкий спектр санкцій за невиконання вимог, що створює додатковий тиск на бізнес, який перебуває у непростих умовах ковід-реальності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як ФОПам вибрати касовий апарат
Як поставити на облік касовий апарат