Як сильна гривня впливає на економіку України під час війни, і якого курсу українцям чекати в найближчому майбутньому — думки експертів
У розпал російського вторгнення курс української гривні залишався напрочуд стабільним. Національний банк країни (НБУ) призупинив обмін банкнот гривні на готівкову іноземну валюту, щоб захистити свої обмежені валютні резерви. Проте понад 4 мільйони біженців зіткнулися з проблемами при конвертації своїх грошей, тому що закордонні банки відмовлялись обмінювати українську валюту або брали її лише за неймовірно низькими курсами.
Як НБУ впорався із кризою та як впливає стабільна гривня на економіку країни, яка годує так багато інших держав світу? Ознайомтеся з додатковою інформацією на цю тему з погляду кількох міжнародних та українських фінансових експертів.
Як Національний банк України так успішно впорався з безпрецедентною кризою та як стабільність гривні впливає на українську економіку?
Ніколаос Друкас, експерт із банківської аналітики. Відповідаючи на напад Росії, НБУ діяв жорстко :
- тимчасово обмежив продаж іноземної валюти населенню,
- застосував режим фіксованого обмінного курсу,
- надав банківській системі доступ до необмежених короткострокових кредитів і заручився підтримкою з боку Національного банку Польщі, який запропонував лінію валютного свопу на суму $950 млн, щоб збалансувати припинення операцій із іноземною валютою.
Цей негайний набір дій протягом 48 годин після початку війни запобіг знеціненню валюти, кризі ліквідності та масовому відтіку міжнародних резервів.
Іон Шербушка, фінансовий експерт. Протягом першого тижня російського вторгнення гривня значно знецінилася, обмінюючись у сусідніх країнах (наприклад, у Молдові) за символічним обмінним курсом, здебільшого через загрозу того, що українська валюта може більше не існувати. Щоб запобігти відпливу фінансових ресурсів, Національний банк України обмежив вилучення готівки та депозитів з банківського сектора, що значно знизило паніку серед населення.
Хоча міжнародну торгівлю з Україною нині в основному припинено, а економічну діяльність паралізовано, величезна кількість ресурсів НБУ спрямовується на підтримку військового сектора, включаючи випуск військових облігацій.
Джордж Дімос, керівник групи PFM, аудиторські проекти. Національний банк України так добре впорався з кризою завдяки зусиллям МВФ щодо зміцнення його де-юре незалежності та наглядового потенціалу. Це було вкрай важливо до війни (і буде важливо після війни), оскільки сприяє ціновій стабільності, а також реалізації грошово-кредитної політики, управлінню валютними операціями тощо.
Яким бачиться майбутнє української гривні, якщо війна не закінчиться найближчим часом
Іон Шербушка , фінансовий експерт. Якщо економіка найближчим часом не перезапуститься, українська валюта знецінюватиметься. Однієї лише міжнародної допомоги буде недостатньо, щоб зберегти українську економіку, а гривню міцною та стабільною. Більше того, відновлення країни займе роки і потребуватиме величезних інвестицій, короткострокові та середньострокові перспективи швидкого відновлення/розвитку будуть досить обмеженими.
Ніколаос Друкас, експерт із банківської аналітики. Україна значною мірою залежить від внеску людей та бізнесу в країні та з усієї міжнародної спільноти, що не є стійким засобом фінансування. Небажаний сценарій затяжної, виснажливої війни означатиме, що українська інфраструктура, сільське господарство та виробничі потужності зазнають великих збитків.
При зниженні експорту сільськогосподарської продукції Україна змушена імпортувати більшу частину основних товарів, що призведе до дефіциту рахунку поточних операцій. У рамках каналу стійкості боргу це спричинить сильний знижувальний тиск на гривню. Що раніше закінчиться війна, то швидше НБУ зможе відновити політику таргетування інфляції.
За цільового рівня інфляції 5%, встановивши поточну облікову ставку на рівні 10%, враховуючи, що інфляція склала 10% у січні, прогнозується, що облікові ставки зростуть у 2022 році, якщо все буде нормально. Враховуючи наведені вище цифри і в цих екстремальних обставинах, були б вагомі причини або підвищити або знизити облікову ставку: захистити валюту від знецінення і пом’якшити інфляційний тиск або полегшити ліквідність відповідно. Ця дилема, яка буде вирішена на момент закінчення війни, і сформує стан гривні.
Данило Монін, український фінансовий експерт. Однією з передумов зростання курсу долара може стати ухвалення законопроекту №7311, згідно з яким буде збільшено податкове навантаження у низці галузей. Це може призвести до збільшення обсягу платежів закордонним постачальникам та зростання попиту на валюту. Іншими словами, підприємства будуть змушені купувати більше інвалюти, незважаючи на її вартість.
Максим Орищак із «Центру біржових технологій». Коливань долара не передбачається не лише у короткостроковій перспективі, а й у наступні кілька місяців. Бізнес-активність відновлюється повільно, зарплати не зростають, тому більшості населення просто нема за що купувати валюту.
Один із співзасновників monobank Олег Гороховський закликав Національний банк подумати над переглядом політики щодо валютного ринку. За словами Гороховського, регулятору слід обговорити з банками та учасниками ринку повернення до єдиного валютного курсу.
«У нас завжди у додатку був єдиний курс — для операцій із картками, для обміну всередині програми та для ФОП. Чому? Тому що це правильно. Наявність різних курсів – це складно», – зазначає Гороховський.
Він пояснює, що правила, встановлені НБУ, змушують банки запроваджувати різні курси долара. Справа в тому, що за операціями у додатку та операціями ФОП курс не може відрізнятися більш ніж на 1% від курсу НБУ, а за картковими транзакціями та обміном у відділеннях може.
Прогнози для курсу долара
Звичайно, якщо бойові дії продовжуватимуться, а російські війська продовжуватимуть руйнувати інфраструктуру України, це негативно позначиться на економіці і, відповідно, на курсі.
На формування валютного курсу завжди впливає макроекономічна ситуація – якщо є зростання ВВП, виробництва та будівництва. Але зрозуміло, що якщо в окремих сферах виробництво впало на 50% і більше, то курс національної валюти не може залишатися незмінним. Якщо ВВП скорочується на 30%, то і валюта падає мінімум на 30%. В Україні скоротили виробництво, будівництво на 30-50%, але гривня так не впала – за тими показниками.
Через падіння ВВП, промисловості, логістики, торгівлі курс мав би бути 100 гривень за долар. Але гривня вистояла. Валюта випущена у вільний обіг, і збоїв немає. В іншому випадку, після рішення Нацбанку від 21 травня, ми мали б 70 гривень за долар.
Гривня вижила. Ми перемогли на фінансовому полі битв, а це фактично 50% перемоги у війні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кінець панування долара? Як війна в Україні може змінити світову валютну систему