Коли Захід визначає курс валюти, то інші повинні приймати це як даність. Проте війна в Україні виявила дисбаланс у світовій фінансовій системі, керованій переважно ОЕСР. Розбираємося чому так сталося і чого варто очікувати
Російське вторгнення в Україну виявило глибокі розломи у світовій економічній системі. Дванадцять років тому економіст Рагурам Раджан попереджав про це у своїй книзі «Лінії розлому: як приховані тріщини все ще загрожують світовій економіці». Однією з проблем, зазначених Рагурамом, було те, що країни, що розвиваються, накопичують величезні валютні резерви, які інвестуються в активи США. Це стало можливим завдяки моделі споживання США, що фінансується за рахунок боргу, та долару США, який є валютою-притулком.
Долар США став світовою валютою після Другої світової війни завдяки економічній та військовій могутності країни, тому всі передбачливі центральні банки світу тримають значну частину своїх валютних резервів у інструментах, деномінованих у доларах США (наприклад, казначейських векселях, державних облігаціях чи просто депозитах). Багато хто навіть не здогадується, що валютні резерви різних країн насправді зберігаються в банківській системі США, а не у власних сховищах відповідних центральних банків.
Ризик для країн, що розвиваються
Крім долара США, валютні резерви незмінно включатимуть інструменти, деноміновані в євро, фунтах стерлінгів, франках та ієнах, випущені країнами з розвиненою економікою, що знаходяться у центрі світової фінансової системи.
Деякі з цих країн у минулому навіть вступали в змову, щоб маніпулювати вартістю долара США («Plaza Accord» 1985 року і Луврські угоди 1987 року), щоб отримати вигоду, не переймаючись наслідками своїх дій для країн, що розвиваються.
Війна в Україні виявила дисбаланс у світовій фінансовій системі, керованій переважно Заходом. Коли Захід визначає курс валюти, то інші повинні приймати це як даність. Коли Захід вводить санкції, інші повинні наслідувати його приклад. А санкції означають, що всі накопичені активи можуть бути заморожені Заходом, як це сталося з Росією. Заморозивши половину російських валютних резервів (із 640 мільярдів доларів), Захід оголосив економічну війну проти активів Центробанку РФ, але тепер у країни-агресора залишилося лише золото та активи в інших номіналах, наприклад, у китайському юані. Саме на нього РФ і робить основну ставку.
Чи може китайський юань замінити долар США
ЦБ РФ у своєму останньому огляді фінансової стабільності передбачає послаблення ролі долара та євро в економіці та зростання впливу Китаю з його юанем. Але юаню не судилося стати впливовішим за долар або євро, і ось чому.
- Головна його геополітична проблема – Тайвань. Китай активно нарощує військову присутність поблизу Тайваню, а нещодавно військові літаки увійшли до повітряного простору острова. І все це нібито вчення. За досвідом нашої країни ми можемо припустити, чим закінчуються такі вчення. Є ймовірність, що Тайвань стане новою гарячою точкою на карті світу через Китай, який може розміняти своє місце у світовій економіці на острів.
- Друга проблема – валютна. Китайська валюта схожа на рубль — постійні девальвації для експортерів, великий спред між офіційним курсом і реальним, а також через високі ризики сильної волатильності курсу. І як подібна нестабільна валюта зможе замістити світову торгову валюту – поки що незрозуміло.
Росії варто пам’ятати, що незважаючи на те, що Китай виступає одним з найбільших її торгових партнерів, він також є найбільшим торговим партнером для ОЕСР. Більше того, КНР вже показала, що у разі загрози санкціями легко відмовиться від російського ринку, особливо в частині електроніки. ЦБ та уряду Росії не потрібно будувати політичних надій на інтеграцію з Китаєм – Червоний дракон завжди діє лише у своїх інтересах.
Витиснення долара США
Чому центральні банки взагалі тримають активи в інших валютах? Це необхідно для полегшення міжнародних економічних операцій, таких, як імпорт або зовнішні інвестиції. По-друге, валютні активи можуть бути задіяні в період, коли відбувається раптовий відтік іноземної валюти через економічну кризу, війну або інші потрясіння. По-третє, наявність запасу резервів іноземної валюти посилає сигнал про силу, яка запобігає спекулятивним атакам на національну валюту. Але все це зведеться нанівець, якщо валютні резерви будуть «демонетизовані» Заходом.
Війна в Україні експонентно підвищила ризик для центральних банків, які володіють величезними валютними активами. Золоте правило управління ризиками – диверсифікація портфеля. Це майже неминуче означає, що багато країн, що розвиваються, будуть мовчки відмовлятися від активів, що зберігаються на Заході, і інвестувати в інші, особливо в дружні для них країни. Саме це, на жаль, і встигла зробити Росія, збільшивши свої інвестиції у китайські юані та золото, бо передбачала дії Заходу. За повідомленнями ЗМІ, Ізраїль та Індія також скоротили частку доларів США та євро у своїх валютних портфелях за останні шість місяців.
Якими можуть бути наслідки цих дій? Якщо попит на долари США, євро та інші «глобальні» валюти зменшиться, або процентні ставки цих розвинених країн повинні будуть підвищитися, щоб зробити валюти більш привабливими (але це викличе економічний спад), або відбудеться знецінення валюти на міжнародному ринку, збільшуючи купівельну спроможність країн.
Також варто згадати про появу більшої кількості регіональних торговельно-інвестиційних блоків. Усередині цих блоків торгівля може відбуватися у валюті найвпливовішої країни-члена. У глобальному масштабі країни також можуть вибирати різні валюти як засоби обміну між собою.
Серед інших варіантів ми можемо побачити, як центральні банки тримають більші золоті резерви, оскільки це єдиний загальноприйнятий фізичний актив. Можна помітити появу інноваційних активів, як-от нафту і метали (наприклад, мідь чи алюміній), в портфелях центральних банків. Криптовалюти, які в даний час дуже волатильні, можуть бути обрані як активи у майбутньому, якщо вони стабілізуються і отримають визнання. Спеціальні права запозичення Міжнародного валютного фонду можуть стати кращим варіантом, якщо не будуть захоплені політичними пріоритетами США. Але, схоже, що у будь-якому разі попит на долари США знижуватиметься.
Чи може війна в Україні витіснити долар США як світову валюту чи ні, покаже лише майбутнє. Однак ця війна здатна сильно вдарити по ньому, оголивши лінії розлому у світовій економіці, що, можливо, цього разу призведе до тріщини. У глобалізованому світі будь-яка війна у будь-якій частині світу має наслідки для всіх держав. Війна в Україні не стане винятком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Третій вершник вже близько: Спіраль інфляції з Європи та США розкручується до Азії