close-btn

Сенс Банк: наступна зупинка — націоналізація

Є інсайдерська інформація, що найближчими тижнями відбудеться націоналізація Сенс Банку, – одиного із системно важливих кредиторів країни, залишивши його російських власників ні з чим. Президент вже підписав необхідний законопроєкт

Сенс Банк

Сенс Банк Фото: sensebank.com.ua

Нагадаємо, що Сенс Банк (раніше Альфа) — 10-й банк України за розміром активів (станом на початок 2023 року). Його номінальним власником є люксембурзька ABH Holdings SA, яка, серед інших, належить Михайлу Фрідману, російському мільярдеру, а також його партнеру Петру Авену (цікаво, що обидва потрапили під санкції України, ЄС та Великобританії, включаючи заморожування активів і заборону на в’їзд).

За словами одного з неназваних українських високопосадовців, довгоочікувана націоналізація запланована на середину липня. Точна дата поки що невідома.

Минулого місяця президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт 9107-1, що дозволяє уряду оголошувати неплатоспроможними і, за необхідності, націоналізовувати фінустанови, власники яких потрапили під санкції через російське вторгнення.

Коротка передісторія

26 жовтня 2022 року Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 8069 про особливості виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану. Тоді стало очевидним, що під прицілом саме Сенс Банк.

У відповідь Фрідман написав листа голові НБУ Андрію Пишному, в якому підтвердив готовність докапіталізувати банк на $1 млрд або за необхідності безкоштовно передати контроль над ним державі чи іншому акціонеру.

«Після набрання законом № 8069 чинності Мінфін отримає право за пропозицією НБУ брати участь у виведенні з ринку системно важливого банку з підстав, що настали під час здійсненої рф агресії проти України», — зазначили тоді в пресслужбі Мінфіну.

Потім з’явилась інформація, що для переходу Сенс Банку в державну власність регулятор спочатку повинен визнати його неплатоспроможним, до чого тоді не було видимих підстав. НБУ довелось шукати нові законні способи.

На початку березня 2023 року Нацбанк запропонував визнавати банки неплатоспроможними та виводити їх з ринку в разі, якщо проти власників застосовано українські та міжнародні санкції. Це була друга спроба націоналізувати Сенс Банк.

Так, з’явився законопроєкт, яким пропонувалося внести зміни до Цивільно процесуального кодексу, Господарського кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України, а також до законів «Про банки і банківську діяльність» та «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Під кінець березня НБУ визнав небездоганною ділову репутацію співвласників АТ «Сенс Банк» — ABH Holdings S.A. і ABH Ukraine Limited. У зв’язку з цим Національний банк застосував до ABH Ukraine Limited захід впливу у вигляді тимчасової, до усунення порушення, заборони використовувати право голосу за 121 797 564 660 простими іменними акціями АТ «Сенс Банк».

Цікаве по темі: Зниження ставок на мікрокредити до 1%: як відреагував ринок на законопроєкт Верховної Ради

На початку квітня Комітет Ради з питань податкової та фінансової політики рекомендував депутатам прийняти за основу та в цілому законопроект 9107-1 (документ передбачає зміну порядку виведення з ринку банківських установ за умов воєнного часу). У результаті його було прийнято за основу на засіданні парламенту та рекомендовано до розгляду в другому читанні.

Так, головний у цій справі законопроєкт було ухвалено 29 травня 2023 року 305 голосами «за». І тепер Володимир Зеленський його підписав.

Зазначимо, що законопроєкт також забороняє юридичній особі, яка потрапила під санкції, купувати або збільшувати частку в банку. Це завадило б Фрідману та Авену відновити контроль над Сенс Банком, навіть якби їх виключили зі списку санкцій.

Сенс Банк

Сенс Банк Фото: sensebank.com.ua

Цікаві факти про 9107-1 та чого очікувати клієнтам Сенс Банку

Твердження: «Виведення з ринку», що зазначено в законопроєкті, може означати як націоналізацію, так і ліквідацію банку, плюс — не йдеться про конкретну фінустанову. Текст 9107-1 не містить жодних згадок про націоналізацію, навіть якщо його вважають приуроченим саме до Сенс Банку, тому не слід забувати і про варіант ліквідації з ринку.

«Згідно з законом, власники банку не зможуть оскаржувати рішення Нацбанку про виведення з ринку. Закон передбачає, що в такому випадку фізичні особи не отримають свої депозити та відсотки за ними через виплати Фонду гарантування вкладів. Юридичні особи, які постраждали від виведення банку з ринку, можуть отримати компенсацію тільки за рахунок держави-агресора», — йдеться в аналітичному матеріалі PSM.

Якщо держава обере шлях ліквідації, то Фонд гарантування вкладів введе до банку тимчасову адміністрацію та призначить ліквідаційну комісію, яка буде реалізовувати активи банку. Операції з акціями банку будуть заблоковані Національним депозитарієм.

На думку експертів, якщо буде прийняте рішення про націоналізацію, Міністерство фінансів придбає акції Сенс банку в Фонду гарантування вкладів за символічну суму і отримає в своє розпорядження акції банку. Після цього буде призначено нове керівництво, включаючи Правління та Голову Правління. Після завершення процедури націоналізації, тимчасова адміністрація Фонду гарантування вкладів припинить свою роботу, і банком фактично буде керувати держава.

У разі націоналізації клієнти банку, включаючи юрособи, не зазнають жодних втрат і можуть продовжувати свою роботу без перебоїв. Такою інформацією поділився економіст Андрій Новак.

«Після дій країни-агресорки її активи мають бути націоналізовані безоплатно. Це стосується і фінансових установ. Для клієнтів це не означає нічого страшного. Ми вже мали досвід націоналізації найбільшого приватного банку, ПриватБанку, і нічого надзвичайного не сталося. Просто змінюється власник, і, як правило, вдосконалюється система управління фінансовою установою. Тому для клієнтів це не помітно, особливо якщо це робиться в рамках закону», — зауважує експерт.

Якщо Сенс банк буде націоналізовано, то держава отримає 10-й за розмірами активів банк в Україні, які становлять близько 100 млрд гривень. За перший квартал 2023 року він заробив прибуток у розмірі 1,2 млрд гривень. Отже, після переходу до держави, банк має всі можливості успішно працювати та приносити державі значні прибутки у вигляді податків та дивідендів. Зараз держава володіє понад 50% часткою у банківській системі, а з націоналізацією «Сенсу» ця частка збільшиться майже до 60%.

Цікаве по темі: Велика Британія вперше почала знімати санкції з росіян

Сенс Банк

Фото: freepik.com

Хто очолить Сенс Банк після націоналізації

Після націоналізації Сенс Банк незабаром може очолити Галина Пахарчук, колишня голова правління ПриватБанку.

У період з кінця 2016 року до середини 2021 року Галина Пахарчук була пов’язана з ПриватБанком з моменту його націоналізації. Зокрема, вона обіймала посаду голови правління банку з липня 2017 року по лютий 2018 року.

Інформатори не розкрили жодних подробиць про можливих членів її команди.

Ані Пахарчук, ані міністр фінансів Сергій Марченко не підтвердили й не спростували домисли про її можливе призначення.

Боротьба російських олігархів за Сенс Банк

За спробами Фрідмана відвоювати Сенс Банк ми спостерігаємо ще з минулого року (коли тільки почався складний процес підготовки до націоналізації). Наприклад, у березні Нацбанк України заблокував його спробу та його партнерів отримати дозвіл на збільшення капіталу банку на $1 млрд і продаж банку іноземному покупцеві.

Нещодавно в ABH Holdings S.A. заявили, що будуть оскаржувати націоналізацію Сенс Банку в міжнародних судах, якщо держава не виплатить компенсації. Ба більше, заявили, що новий закон є дискримінаційним і порушує стандарти міжнародного права щодо справедливого ставлення до інвесторів.

«Націоналізація АТ «Сенс Банк» призведе до втрат як для власників облігацій, так і для акціонерів. ABHH серйозно стурбований тим, що Національний банк України здійснить свій намір націоналізувати АТ Sense Bank без компенсації ABHH понад номінальну суму, — йдеться в їх повідомленні. — Відповідно, ABHH вживатиме відповідних заходів з точки зору як внутрішнього, так і міжнародного права та доступних договорів, щоб захистити свої інвестиції та зменшити збитки».

Минулого тижня адвокати Фрідмана заявили в суді ЄС, що санкції «зруйнували» його життя. Натомість у ЄС позиція наступна: докази свідчать про те, що Фрідман, співзасновник «Альфа-груп», яка контролює найбільшу в росії роздрібну мережу і приватний банк, — має тісні зв’язки з російським політичним режимом.

Детальніше про позицію ABH Holdings S.A. читайте в матеріалі.

Чекаємо на гарні новини. Націоналізація — далі буде…

Ознайомтеся з іншими цікавими матеріалами:

Який великий банк усе ще відкладає вихід із росії

Стратегія НБУ та МВФ щодо відновлення економіки України

На скільки банки можуть підняти тарифи на операції в терміналах

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!