close-btn

Чим особливий ефіріум і чому за ним майбутнє

На відміну від Bitcoin, про який частіше згадують у контексті інвестицій, Ethereum більше стосується сфери технологій

Фото: pixabay.com

Bitcoin та Ether (ефір) – дві найбільш відомі назви на ринку криптовалют. Обидві цифрові монети пропонують анонімні операції, жодна з них не контролюється і не регулюється централізовано. Біткоін в обігу – з 2009 року, ефіріум – з 2015-го. За цей проміжок часу з’явилося багато інших криптовалют. Вони були покликані вдосконалити ефективність роботи криптовалюти – наприклад, збільшити швидкість, підвищити безпеку або анонімність транзакцій. Ефіріум, перш за все, “взяв на себе” прискорення операцій. Так, час, необхідний для видобутку або створення нового блоку в біткойн-блокчейні, становить близько 10 хвилин. Це фактично означає, що мережа біткойнів може обробляти 3-4 транзакції в секунду. Блокчейн Ethereum не має обмеження блоків. Кожен блок видобувається за 12-14 секунд, а кількість транзакцій в секунду становить близько 15.

Як і біткоін, ефір побудований на технології блокчейн – розподіленій комп’ютерній мережі, яка фіксує всі транзакції з криптовалютою. Однак у цій технології криється основна відмінність двох цифрових монет.

Ethereum: більше, ніж калькулятор

Ether – це рідна валюта Ethereum, платформи блокчейнів. Ethereum був заснований у 2013 році російсько-канадським програмістом Віталієм Бутеріним та кількома крипто-підприємцями. В одному з інтерв’ю Бутерін порівняв біткоін з кишеньковим калькулятором, який добре виконує якусь одну функцію, тоді як Ethereum більше схожий на смартфон з декількома додатками. Бутерін хотів створити систему, яка була б здатна на більше, ніж просто реєструвати статичні величини. Його погляд був спрямований на блокчейн, який міг би розміщувати те, що стало відомим як смарт-контракти. Це самовиконувані угоди, в яких ланцюг дій може випливати із визначених умов та випадкових ситуацій.

Блокчейн біткоінів можна уявити як базу даних рахунків (або гаманців) з кількістю валюти в кожному, тоді як мережевий блокчейн ефіру – це більш складна конструкція. Вона здатна зберігати комп’ютерний код, який дозволяє використовувати потужність центрального процесора. Тобто Ethereum, за словами Бутеріна, це “блокчейн із вбудованою мовою програмування” і “найбільш логічний спосіб побудувати платформу, яка може використовуватися для багатьох інших видів додатків”. Це робить його привабливим для підприємств, урядів чи приватних осіб, адже дозволяє задіяти величезні розподілені ресурси мережі ефіру для запуску власних додатків.

Мережа Ethereum також дає можливість створювати інші криптовалюти або токени, використовуючи той самий протокол, що й ефір, але розподілений на різних блокчейнах, які можуть бути загальнодоступними або приватними.

Таким чином, біткоін – це платіжна мережа, яку можна використовувати для передачі вартості між двома людьми в будь-якій точці світу. Сьогодні він в основному використовується для інвестування. Натомість Ethereum прагне створити інфраструктуру для інтернету, яка не підтримується жодним органом влади. Простіше кажучи, біткоін – це більше про інвестиції, а ефір – про смарт-контракти та можливість створення своїх програм.

Як і біткоін, ефір пройшов певну еволюцію. Перший бум припав на 2017 рік, коли набирали популярності початкові пропозиції монет (ICO). Оскільки багато нових монет було продано за ефір, і всі вони використовували блокчейн Ethereum, ціна ефіру підскочила до своєї тодішньої високої позначки – близько $1200. Наступний бум відбувся влітку 2020 року, зі стартом проектів децентралізованого фінансування (DeFi). Це були стартапи, які пропонували виплачувати відсотки за депозити в біткойнах або ефірі, дозволяли користувачам обміняти одну з тисяч нових криптовалют на іншу на децентралізованих біржах. Інтерес до ефіру підживлював і ріст популярності NFT або незамінних токенів – цифрових активів, призначених для закріплення власності на унікальні віртуальні елементи. Багато NFT-файлів працюють саме на Ethereum.

Майбутнє ефіру

Останній часом в експертних колах усе частіше можна почути, що ефір витіснить біткоін. Згідно зі свіжим звітом американського інвестбанку Goldman Sachs, ефір може незабаром обігнати біткоін у якості “домінуючого засобу заощадження”. І це попри те, що останній вартує дорожче. Так, ціна біткоіна станом на 12:59 27 травня становила $39,08 тис., ефіру – майже $2,8 тис.

Крім того, нещодавно Ethereum Foundation — некомерційна організація, яка працює над підтримкою мережі, заявила, що ефір перейде на новий метод запису й перевірки транзакцій, що радикально скоротить викиди вуглецю. А це неабияк сподобається крипто-ентузіастам, які все частіше замислюються над екологічним впливом майнінга. Насамкінець зазначимо, для тих хто планує інвестувати в криптовалюту, купити ефіріум можливо на сайті Paybis.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Народні” IPO: як збільшити шанси на успіх

google news