close-btn

Що таке скам і як інвестору розпізнати шахрайство

Скам – це інвестиційний інструмент, який припинив виконувати свої зобов’язання перед інвестором

Скам. Фото: cryptoslate.com

Інвестори знайомі з таким поняттям як «скам». Дане слово має безліч значень, проте якщо говорити про скам проєкту, то мається на увазі шахрайство.

Скам — це ситуація, коли інвестиційний інструмент з якоїсь причини зупинив виконання своїх обов’язків перед інвестором. У сфері цифрових валют дане слово часто використовується при обговоренні ненадійних стартапів і первинного розміщення монет, тобто ICO.

На сьогоднішній день з’являється все більше сумнівних проєктів. Шахраї використовують досить просту схему: вони придумують токен і відповідний токенсейл. Потім аферисти приваблюють безліч інвесторів, яким обіцяють швидкий і великий заробіток.

хакеры

Скам. Фото: fortune.com

Коли злочинці отримують велику суму грошей від інвесторів, вони згортають проєкт. В такі пастки найчастіше потрапляють молоді та недосвідчені вкладники.

Скам-проєкт –  це шахрайський інвестиційний проєкт. Він може бути фальшивим від початку або стати таким у процесі.

Таким чином, можна скам-проєкт поділити на дві категорії:

  • проєкти, які спочатку приносили дохід вкладникам, проте потім припинили це робити
  • проєкти, які спочатку були створені для шахрайства, а потім зовсім зникли

Причини скамів

Проєкт можна назвати звичайною фінансовою пірамідою, так як він існує завдяки коштам інвесторів. Якщо таких немає, то проєкт закривається, тобто перетворюється в скам.

скам что это

Скам. Фото: czasdzieci.pl

На сьогоднішній день злочинці все частіше створюють фейкові проєкти для отримання грошей обманним шляхом. Шахраї обіцяють золоті гори інвесторам, які вкладають великі кошти в фальшивий проєкт. Незабаром такі проєкти закриваються, а аферисти виводять з рахунків усі гроші.

Хакерська атака також може бути причиною скамів. Кіберзлочинці зламують облікові записи та гаманці користувачів. Викрадені кошти вони виводять на підставні рахунки і гаманці. Таким чином проєкт стає скамом.

скам

Скам. Фото: flipboard.com

Не всі проєкти стають успішними. Деякі з них навіть не чекають своєї реалізації. Існує безліч причин, за якими проєкт може провалитися.

Паніка інвесторів може спровокувати різке падіння цін токенів, так як вони починають масово продавати токени. Природно, що це негативно позначиться на проєкті.

Причиною скамів також можуть бути суперечки серед розробників. Над створенням деяких проєктів може працювати відразу кілька фірм. Коли інтереси партнерів розходяться, то виникають проблеми. Через такі розбіжності найбільше страждають інвестори.

Проєкт може стати скамом через банальний технічний збій. Інвестори втрачають свої гроші, і проект закривається.

Ознаки скаму

Існує кілька ознак, завдяки яким інвестори можуть убезпечити себе і розпізнати скам.

Якщо розробники заздалегідь не сповіщали про збої і неполадки, то це один з перших ознак закриття проєкту.

скам

Скам. Фото: technative.io

Шахраї дуже часто маніпулюють недосвідченими інвесторами. З кожним отриманням величезного прибутку вкладники піддаються азарту і починають вкладати великі грошові суми. У якийсь момент стартап закривають, а інвестори залишаються без грошей.

Якщо проєкт перестає надавати необхідну технічну підтримку, ігнорувати питання, то це є ознакою скаму.

Інвесторів також повинні насторожити занадто активна реклама і піар проєкту. Особливо якщо для цього немає вагомих причин.

Якщо токени стає важче перевести в фіат, то це серйозна підстава вважати проєкт скамом.

Як уникнути скаму

Вкладникам наполегливо рекомендують бути гранично уважними при виборі проєкту для інвестування. Необхідно читати відгуки, вивчити дані партнерів та спонсорів проєкту. Відзначимо, що надприбуток не є гарантом успіху стартапу.

Набагато розумніше вкладати в відомі цифрові валюти і токени, які можна без проблем конвертувати в фіат при необхідності. Також потрібно звертати увагу на те, в якій мережі буде працювати проєкт.

Сучасні хакери здатні обійти майже будь-яку систему захисту. Тому інвесторам радять перевіряти актуальність адреси сайту, офіційних каналів і сторінок в соціальних мережах, а також інформацію про творців проєкту.

Але найголовніше – ніколи не інвестуйте більше, ніж готові втратити.

ВАС ТАКОЖ ЗАЦІКАВИТЬЗапускаємо бізнес в мережі: як вибрати платіжну систему для свого сайту

google news