close-btn

Бізнес і e-commerce у метавсесвіті: Що чекає на людство у безмежній віртуальній реальності

Створення метавсесвіту далеке від завершення, але результати вже є. Скоро світ вироблятиме все більше віртуальних «предметів», які можна буду задіяти у метавсесвіті

Метавсесвіт

Метавсесвіт скоро стане доступним. Фото: https://adsider.com/

Понад рік тому на конференції Connect 2021 мастодонт цифрових технологій Марк Цукерберг розказав, що розробники Facebook намагаються створити метавсесвіт – віртуальний простір з безліччю цифрових світів, який користувачі не просто спостерігатимуть, а у який поринатимуть наче у справжнє середовище існування. Очевидно, що після такої заяви створення метавсесвіту є лише питанням часу. У ньому буде все – від захоплюючих картинок та візуальних ілюзій до можливості переміщення, спілкування і, звісно, ведення бізнесу на будь-якій фізичній відстані. 

Після того, як Facebook змінив назву на Meta, стало зрозуміло, що Цукерберг не лукавить, і його гучні заяви – лише анонс майбутніх звершень, тож технологічні корпорації і собі заметушилися. Приміром, Microsoft, Apple та Amazon почали міркувати над створенням metaverse-стратегій у своїх продуктах. 

Далі розповідаємо про сутність метавсесвіту та його розвиток станом на сьогодні – власне, що віртуальна реальність може дати людині і бізнесу ХХІ сторіччя?   

Поняття та умови існування метавсесвіту

Поняття метавсесвіту глобальне та доволі неоднозначне, якщо не сказати абстрактне. Це не всесвіт з «Матриці» і не світи онлайн-ігор, це набагато глобальніше поняття. Характеристики метавсесвіту сприймаються сучасною людиною суб’єктивно, а через нематеріальність його властивостей пояснити однозначно його сутність важко. Проте ми спробуємо.

Tермін «метавсесвіт» походить з науково-фантастичного роману американця Ніла Стівенсона «Снігопад», що вийшов друком у 1992 році і, ймовірно, був більш революційним та неймовірним, ніж видається нам зараз. У книзі метавсесвіт був всесвітнім віртуальним простором, де люди взаємодіяли одне з одним з допомогою цифрових аватарів. 

Сучасний світ активно заговорив про метавсесвіт у 2021 році, коли Марк Цукерберг перейменував своє дітище Facebook у Meta. Власне, «мета» з грецької перекладається як «між, після, через», означає абстрагованість, узагальненість, перехід до чогось, зміну стану чи його перетворення. 

Тоді ж венчурний капіталіст фірми Epyllion Industries Метью Бол окреслив особливості метавсесвіту: поєднання фізичного і віртуального світів; наявність окремої економіки і безпрецедентна наразі сумісність – користувачі зможуть переносити свої аватари і товари звідки і куди захочуть. На думку Бола, метавсесвіт передбачатиме накладення цифрового на реальний світ так, що користувачі зможуть максимально взаємодіяти з цифровим контентом. 

«Метавсесвіт – це масштабна та взаємодіюча мережа 3D-віртуальних світів, що відображаються в реальному часі, які можуть бути синхронно та постійно доступні необмеженому числу користувачів з індивідуальним відчуттям присутності та безперервністю даних, таких як встановлення особистості, історія, права, об’єкти, комунікації та платежі. Прямо зараз ми знаходимося на порозі наступного інтернету», –  зазначив Метью Болл. 

«Ми пройшли шлях від настільних комп’ютерів до вебресурсів та мобільних пристроїв; від тексту до фотографій та відео. Але це ще не кінець шляху. Наступна платформа буде ще більш імерсивною – втілений інтернет, де ви перебуваєте в досвіді, а не просто дивитесь на нього. Ми називаємо це метавсесвітом, і це стосуватиметься кожного продукту, який ми створюємо […] Ви можете думати про «метавсесвіт» як про місце, в якому ви перебуваєте, а не просто переглядаєте контент», – казав свого часу Марк Цукерберг. 

Метавсесвіт

Марк Цукерберг. Фото: https://delo.ua

Варто розуміти, що наразі не існує загальноприйнятого пояснення поняття “метавсесвіт”, так само, як і немає розуміння його концепції. Однак очевидно, що метавсесвіт будуватиметься на технологіях віртуальної реальності (VR), доповненої реальності (AR), Blockchain та non-fungible tokens (NFTs). Завдяки поєднанню цих технологій користувач зможе “жити” всередині цифрового всесвіту.

Особливості та елементи метавсесвіту майбутнього: 

  • користувач матиме реалістичний аватар – він може виглядати як людина або як будь-що чи будь-хто;
  • користувач зможе приносити у віртуальний світ речі з реального світу і навпаки; 
  • існуватимуть взаємопов’язані метавсесвіти, і можна буде подорожувати з одного в інший, робити покупки, грати в ігри, оплачувати віртуальні товари і послуги “внутрішніми” грошима; 
  • існуватиме можливість вільно пересуватися між метасвітами разом зі своєю цифровою власністю; 
  • необхідність підвищення кібербезпеки; 
  • ймовірність витоків конфіденційної інформації;
  • повна комерціалізація віртуального простору. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 найкращих проектів метавсесвіту за рентабельностю інвестицій

Про існуючі метавсесвіти та ринок віртуальних товарів у них

Ігрова індустрія світу уже давно створила модель virtual to virtual, коли гравець вкладає гроші у віртуальні речі, які не мають ані матеріального втілення, ані цінності у реальному житті, але дуже цінуються у віртуальному просторі. 

Корпорація Microsoft анонсувала випуск Mesh для Microsoft Teams – онлайн-платформу, яка використовує голограми і змішану реальність для створення віртуального простору. Наразі це потрібно для розробки віддаленого робочого простору для працівників. 

Компанія Tencent Holdings реєструватиме більше сотні товарних знаків, так чи інакше пов’язаних з метавсесвітом: приміром, QQ Metaverse, QQ Music Metaverse та Kings Metaverse. 

Виробник програмного забезпечення Unity працює над схемою «цифрових двійників» – це віртуальна копія реального світу. 

Виробник графічних чіпів NVDIA робить технологію Omniverse, яка поєднає віртуальні світи в один метавсесвіт. 

Люксові модні бренди (Dolce & Gabbana, Gucci, Tiffany) випускають власні унікальні NFT-колекції, співпрацюючи з ігровими платформами Roblox, Decentraland, Sandbox. Приміром, у липні 2022 року Tiffany випустили 250 NFT вартістю $50 000, які дають можливість власникам NFT-колекції Crypto Punks отримати копію свого NFT у вигляді прикрас. 

Корпорація Microsoft розробляє програми змішаної і розширеної реальності за допомогою платформи Microsoft Mesh, де реальний світ поєднано з доповненою та віртуальною реальностями. У планах на наступний рік – дослідні 3D-віртуальні простори для роздрібної торгівлі та організації роботи.

До речі, американські військові разом з Microsoft працюють над гарнітурою доповненої реальності Hololens 2, де армійці тренуватимуться.

Платформа Roblox пропонує ігри, де користувачі можуть будувати будинки, розважатися, гуляти, спілкуватися, працювати. Крім того, Roblox разом із взуттєвою компанією Vans створюють віртуального скейтборд-парк Vans World. Там можна буде  одягнути екіпірування Vans, а у Gucci Garden – купити одяг і прикраси для віртуального аватара.

Компанія Epic Games свого часу провела віртуальні концерти Аріани Гранде та Тревіса Скотта, а зараз займається розробкою фотореалістичних моделей цифрових людей, використовуючи інструмент MetaHuman Creator.

Nike пропонує NFT-взуття, яке можна купити, щоб потім аватар покупця використовував його на платформі Horizon та у віртуальних світах Fortnite і Minecraft. 

Компанія Republic Realm продала з NFT-аукціону OpenSea віртуальну яхту, яку можна відвідати лише в ігровому метавсесвіті The Sandbox. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поліція Дубая пропонує віртуальні послуги у метавсесвіті

За прогнозом Марка Цукерберга, розробка метавсесвіту займе 5-10 років, якщо всі учасники створять сумісну цифрову екосистему. Разом з тим аналітики Bloomberg Intelligence кажуть, що ринок метавсесвіту протягом наступних 10-15 років показуватиме капіталізацію на рівні 800 мільярдів доларів. У Gartner зазначають, що до 2026 року 25% людей щодня перебуватимуть у метавсесвіті протягом години, за прогнозом City, до 2030 року метавсесвіт охопить 5 млрд осіб, а за інформацією дослідників компанії International Data Corporation, до 2025 року вартість продуктів доповненої та віртуальної реальності сягне 36 мільярдів доларів. 

Метавсесвіт

За метавсесвітом майбутнє. Фото: https://svtv.org/

У безмежжі метавсесвіту функціонуватиме абсолютно нова економіка, яка розвиватиметься шалено стрімкимим темпами через такі причини: 

  • створення цифрового контенту тягне за собою менше витрат, ніж створення реальних місць розваг (кінотеатрів, театрів, атракціонів);
  • цикли бізнес-процесів пришвидшуються;
  • інвестиції швидше працюють і показують вигідну віддачу. 

Разом з тим традиційні для нас зараз локації для відпочинку будуть нецікаві і нерентабельні: кав’ярні, ресторани, театри, кінотеатри, музеї, парки, салони краси, спортивні зали зникатимуть. Розваги повністю перейдуть у цифровий простір. 

Стануть затребуваними IT-фахівці, геймдевелопери, геймдизайнери, аналітики комп’ютерних систем, маркетологи, спеціалісти з 3D-графіки, кіберспортсмени, спеціалісти блокчейн, онлайн-медики, тайм-менеджери, розробники роботів і гаджетів, проєктувальники систем “розумного будинку”, фахівці з кібербезпеки. Ймовірно, матиме місце сумісне працевлаштування, так звана гібридна зайнятість, коли особа працюватиме і у метавсесвіті, і в офлайн-офісі. 

Бізнес в рамках метавсесвіту видозміниться і матиме такі риси: 

  • Metaverse-commerce може об’єднати класичний ритейл з його взаємодією через офлайн-магазини та електронну торгівлю (digital to physical), коли користувач купує товари і послуги без фізичного контакту з продавцем;
  • компанії інтегруватимуть усі свої послуги і продукти у цифровий простір; 
  • відсутність фізичних обмежень на виробництво товару;
  • стане безкордонним і охоплюватиме користувачів без прив’язки до їх перебування; 
  • відкриватимуться віртуальні офіси і приймальні, проводитимуться віртуальні зустрічі; 
  • левову частку роботи виконуватимуть боти на основі штучного інтелекту та блокчейн, а люди контролюватимуть і корегуватимуть їх; 
  • приділятимуть велику увагу кібербезпеці під час передачі особистої інформації, проведення транзакцій та зберігання конфіденційних даних. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Американське віртуальне казино у метавсесвіті звинуватили у шахрайстві

Україна і метавсесвіт

Сьогодні Україна – одна з десятки країн, де громадяни найактивніше користуються криптовалютами та працюють в IT-галузі. Проте прийняття законів, які регулювали б ці ринки, почалося зовсім нещодавно з ухвалення закону  «Про віртуальні активи». Наразі законодавчо не закріплено поняття і статус метавсесвіту, не існує механізму захисту права інтелектуальної власності, ніяк не регулюється площина відносин громадян та бізнесу з віртуальними активами.

Метавсесвіт

Україна матиме місце у метавсесвіті майбутнього. Фото: https://commentcentral.co.uk/

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Як розвивається індустрія Military-tech в Україні та які перспективи галузі

Як метавсесвіт оптимізує бізнес-процеси — аналітика від Mastercard

Навіщо Інтерпол охороняє Метавсесвіт

 

google news