close-btn

Як змінилися рейтинги українських банків: Fitch

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings нещодавно переглянуло рейтинги стійкості українських банків. Ощадбанк та Укргазбанк підвищили свої рейтинги, а рейтинг Укрексімбанку та ПриватБанку було підтверджено. Зміни відбулися після аналізу життєздатності банків, державної підтримки, рейтингів дефолту емітента в іноземній та національній валюті, а також якості їхніх кредитних портфелів.

Рейтинги українських банків

Фото: pexels.com

Всесвітньо визнане рейтингове агентство Fitch Ratings нещодавно підвищило рейтинги стійкості двох державних українських банків — Ощадбанку та Укргазбанку, а також підтвердило рейтинг Укрексімбанку та ПриватБанку. Інформацію про це розміщено на офіційному сайті агентства.

Зокрема, рейтинги життєздатності Ощадбанку та Укргазбанку було підвищено з «cc» до «ccc». Крім того, їхні довгострокові рейтинги дефолту емітента (РДЕ) в іноземній і національній валюті було підтверджено на рівні «CCC-» і «CCC» відповідно.

Це підвищення, на думку Fitch, означає, що Ощадбанк і Укргазбанк зазнають дещо меншого ризику банкрутства завдяки поліпшенню якості активів і прибутковості, спричиненому менш жорстким операційним середовищем, ніж спочатку прогнозувалося.

Одночасно рейтинги державної підтримки (GSR) обох банків були знижені з «ccc» до «немає підтримки» (ns).

Fitch обґрунтовує це зниження рейтингів тим, що в разі істотного дефіциту капіталу більш імовірно, що Ощадбанк і Укргазбанк працюватимуть протягом майбутнього періоду в умовах регулятивних обмежень капіталу, а не звертатимуться по негайну і термінову капітальну допомогу до уряду.

Крім того, Fitch підтвердило довгострокові РДЕ Укрексімбанку в іноземній та національній валюті на рівні «CCC-» і «CCC», а також підтвердило його рейтинг стійкості на рівні «f» і GSR на рівні «немає підтримки».

Це ґрунтується на тому, що коефіцієнти достатності первинного та регулятивного капіталу Укрексімбанку станом на 1 червня, які становлять 3,7% та 7,4% відповідно, все ще нижчі за мінімальні регулятивні вимоги в 7% та 10%.

Наслідки

На думку Fitch, цілком імовірно, що банк залежатиме від постійного полегшення регулятивного капіталу для своєї діяльності з огляду на обмежені перспективи відновлення капіталу коштом внутрішнього нарощування капіталу, а також обмежені можливості та готовність уряду рекапіталізувати банк через триваючі конфлікти.

Fitch прогнозує, що ці три банки з державною участю продовжуватимуть обслуговувати свої зовнішні зобов’язання. Їхні рейтинги дефолту емітента стоять на щабель вище суверенного рейтингу, зазначено агентством.

ПриватБанк

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило рейтинг ПриватБанку.

Fitch Ratings зберегло рейтинги ПриватБанку: довгостроковий рейтинг дефолту емітента в іноземній валюті (РДЕ) перебуває на рівні «CCC-», а довгостроковий рейтинг дефолту в національній валюті залишається на рівні «CCC». Рейтинг життєздатності банку також залишається на рівні «ccc-».

За оцінкою фахівців Fitch Rating, первинні рейтинги банку залишаються на рівнях, вищих за суверенні. Це відображає незмінно високий рівень кредитоспроможності та прибутковості ПриватБанку, виділяючи його на тлі інших банківських установ України.

Рейтинг державної підтримки (GSR) було знижено до «без підтримки» (ns) з «ccc-».

Зниження рейтингу GSR відображає їхню думку, що в разі істотної нестачі капіталу ПриватБанк, найімовірніше, працюватиме в умовах заборони на використання регулятивного капіталу в найближчій перспективі, а не отримає оперативну надзвичайну підтримку капіталу від держави.

Деталі

Щодо Ощадбанку зазначається, що станом на кінець першого кварталу 2023 року його зовнішній борг становив лише 3% від загального обсягу фінансування. Від початку війни банк погасив єврооблігації на суму приблизно $158 млн. Майбутні виплати за єврооблігаціями будуть прийнятними: приблизно 6 мільйонів доларів США мають бути погашені в липні 2023 року і 25 мільйонів доларів США — у вересні 2023 року.

Що стосується Укргазбанку, то Fitch припускає, що доступна валютна ліквідність банку була достатньою для покриття його валютної заборгованості, яка підлягає погашенню протягом наступних 12 місяців, і розумної частини валютних депозитів клієнтів на кінець першого кварталу 2023 року.

Що стосується Укрексімбанку, то його доступна валютна ліквідність, що складається в основному з коштів в іноземних банках, повністю покривала його недепозитарні зобов’язання в іноземній валюті, які підлягають погашенню протягом 12 місяців до кінця 2022 року. Майбутні виплати за єврооблігаціями банку становлять 20,3 млн доларів США з погашенням у липні 2023 року та січні 2024 року. Крім єврооблігацій, які становлять 4% від загального обсягу фінансування на кінець 3 кварталу 2022 року, інші значні недепозитарні зобов’язання в іноземній валюті включають кредити від міжнародних фінансових інститутів, які становлять 12%. Депозити, в основному від корпорацій, залишаються основним джерелом фінансування Укрексімбанку, складаючи 74% на кінець 3 кварталу 2022 року.

Що стосується якості кредитного портфеля, Fitch відзначило значну залежність Ощадбанку від інвестицій у державні цінні папери та кредитів державним підприємствам. Укрексімбанк стикається з аналогічними ризиками в поєднанні з низькою якістю активів у попередні роки та високою часткою кредитів в іноземній валюті. Агентство виявило аналогічні ризики для Укргазбанку, у якого частка кредитів в іноземній валюті становить 46%, і, крім того, значна частина його портфеля інвестована в нестабільний енергетичний сектор.

Контекст

Нещодавно Fitch зробила свій прогноз щодо ВВП, інфляції та держборгу України.

Fitch прогнозує подальшу реструктуризацію комерційного боргу України до закінчення дворічної перерви у виплатах за єврооблігаціями у вересні 2024 року. Крім того, агентство прогнозує, що ВВП України зросте на 3,5% у 2023 році та на 4% у 2024 році після скорочення на 29% у 2022 році. Fitch також прогнозує, що інфляція знизиться до 14,5% до кінця цього року і в середньому до 12,7% у 2024 році. Детально ситуацію ми описали тут.

Інші статті на цю тему:

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!