За даними НБУ, показники достатності капіталу банків перебувають на рекордно високому рівні. Цьому сприяють послаблення в регулюванні та висока рентабельність, що дає змогу банкам справлятися з кредитними ризиками в післявоєнний період.
Норматив достатності капіталу банків перебуває на рекордно високому рівні
Згідно з даними НБУ, станом на 1 липня норматив достатності капіталу (Н2) становив 23,77%. Цей показник збільшився порівняно з 19,68% на початок 2023 року.
Це рекордний показник. Таких цифр не було останні 20 років (за цей період є статистика). Попередній максимум було зафіксовано 1 травня 2021 року, коли він становив 23,02%.
Цікаве на тему: Кому НБУ анулював ліцензії?
Інший коефіцієнт, H3 (показник достатності основного капіталу), перебував на рівні 14,51%. Такого високого значення він не досягав з листопада 2021 року.
Як приклад можна навести коефіцієнт Н2, який визначає відношення регулятивного капіталу до загальної вартості всіх активів і позабалансових зобов’язань. Цей показник сортується за ступенем кредитного ризику. Поряд із коефіцієнтом достатності основного капіталу Н2 дає уявлення про здатність банку виконувати свої зобов’язання. Очікувані рівні Н2 і Н3 становлять 10% і 7% відповідно.
Підсумок
Поточне значення Н2 майже у 2,5 раза перевищує необхідне значення. Значення Н3 удвічі вище. Остаточні рішення про достатність регулятивного і базового капіталу будуть зрозумілі до кінця року. Це станеться після отримання результатів стрес-тестів. Але навіть у цьому випадку банки сьогодні добре капіталізовані. Вони в змозі впоратися з кредитними ризиками (і втратами), викликаними війною.
Цьому сприяють послаблення в регулюванні, що відбулися з початку війни. Свою роль відіграє і висока рентабельність, переважно коштом операцій з державними цінними паперами. Розширення кредитування може сприяти післявоєнному економічному зростанню і відновленню економіки, якщо банківська система залишиться сильною.
Інші статті на цю тему:
- НБУ посилить регулювання фінансового ринку: деталі
- Які зміни очікуються у фінансовому секторі — відповідь НБУ
- Що вплинуло на уповільнення інфляції — відповідь НБУ