close-btn

НБУ спростив контроль за фінансами політиків

НБУ спрощує фінансовий моніторинг політиків. Також стандартизує ризик-орієнтований підхід до політично значимих клієнтів (РЕРs). Банки більше не ставляться до всіх політично значущих осіб як до групи високого ризику. Натомість вони оцінюють кожен випадок індивідуально.

НБУ

НБУ Фото: bank.gov.ua

Національний банк України (НБУ) послабив фінансовий контроль за високопосадовцями. Він стандартизував деякі питання ризик-орієнтованого підходу банків до клієнтів, які є політично значущими особами (Politically Exposed Persons, РЕРs).

Раніше банки мали застосовувати формальний підхід до встановлення рівня ризику політично значущих осіб. Це означало, що політично значущі особи автоматично вважалися клієнтами із високим рівнем ризику. Незалежно від своїх індивідуальних обставин. Тепер НБУ роз’яснив, що банкам слід відмовитися від цього формального підходу. Натомість оцінювати рівень ризику кожної політично значущої особи у кожному конкретному випадку.

«Банки мають відійти від формального підходу до встановлення рівня ризику РЕРs. У кожному окремому випадку присвоєння банком будь-якого рівня ризику PEPs має бути належним чином обґрунтовано. Такий підхід сприятиме запобіганню встановлення банками необґрунтованого рівня ризику та безпідставній відмові таким клієнтам в обслуговуванні.», пишуть у НБУ.

Національний банк також пом’якшив окремі норми в частині заходів щодо джерел статків (багатства) чиновників. Також, джерел коштів, пов’язаних з їх фінансовими операціями. Наприклад, ліміти на обсяг фінансових операцій за всіма відкритими у банку рахунками РЕРs збільшено з 200 000 грн на квартал до 400 000 грн на місяць. Це означає, що банки тепер менш схильні вживати заходів щодо встановлення джерел багатства політично значимих осіб, доки їхні фінансові операції не перевищують нові ліміти.

Із цим також читають: Чому до Ради викликають керівництво НБУ?

Контекст

Термін «політично значуща особа» (РЕРs) використовується у сфері протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. Політично значущі особи – це особи, які займають високі державні чи міжнародні пости, а також їхні близькі родичі. В Україні до політично значущих осіб належать особи, які обіймають високі державні посади. Наприклад: президент, прем’єр-міністр, міністри та їх заступники, а також політики найвищого рангу, посадові особи органів юстиції, правоохоронних органів, юстиції, оборони та керівництво НБУ.

З 28 квітня 2020 року набули чинності нові норми закону про протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Згідно з новим законом, категорія РЕРs – це довічний статус. Він продовжує дію навіть після звільнення. Тоді як раніше особа залишалася громадським діячем протягом трьох років після звільнення з посади.

Підсумок

Послаблення фінансового контролю над високопосадовцями може бути позитивним кроком. Він може допомогти зменшити адміністративне навантаження на банки. Також полегшити політично значимим особам проведення законних фінансових операцій.

Однак важливо зазначити, що банки, як і раніше, несуть відповідальність за виявлення та оцінку ризиків, пов’язаних з політично значущими особами, та за вжиття відповідних заходів для зниження цих ризиків.

Інші статті на цю тему:

Джерело: НБУ.

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!