В Україні банки та обмінні пункти можуть відмовити в обміні зношених чи пошкоджених доларів та євро. За це їм загрожує втрата ліцензії.
В останні місяці надходили повідомлення про те, що банки та обмінні пункти в Україні відмовляються обмінювати зношені чи пошкоджені долари та євро. Це збентежило багатьох людей, які таки хотіли обміняти свою валюту.
З початку війни такі купюри часто не беруть у більшості обмінників, а також у комерційних і навіть державних банках.
Голова Комітету Верховної Ради України з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев вирішив до них звернутися.
«Друзі, розумію, можливо у пошуку додаткової маржинальності, ви трошки забулися і забули, що в країні війна. Саме тому напевно вирішили запровадити додаткову комісію за обмін «зношених» купюр, серед яких зношеними вважаються навіть помʼяті або з малесенькими цяточками у куточку. Оця цяточка може вам надто дорого коштувати. Якщо точніше – ліцензію. Нацбанк вже займається цією проблемою. А громадян прошу повідомляти мені у телеграм канал про факти безпідставної відмови від обміну валют та/або вимагання обмінниками додаткових комісій», написав він у себе в телеграм каналі.
Продовжуйте дослідження цієї теми: Які доларові купюри перестали приймати обмінники. Що робити користувачам?
Контекст
Обмін зношених валют став серйозною проблемою. Українцям або відмовляють у такій послузі. Або пропонують у середньому зробити це через комісію 10-15%.
Але є і взагалі кричущі випадки. Іноді доведеться сплатити до 80% від номіналу.
Якщо банкнота не в ідеальному стані, незалежно від року випуску, а клієнт наполягає – банк може прийняти такі гроші, передати їх у країну походження та обміняти на придатні. Іншими словами проводять операцію інкасо з додатковою комісією відповідно до тарифів установи.
У такому разі в обмінниках запросять комісію 5-80% від номіналу, залежно від ступеня пошкодження купюр. А у банках до 50%.
Причини
Є кілька причин, через які банки та обмінні пункти можуть відмовити в обміні старої або пошкодженої іноземної валюти. Однією з причин є те, що може бути важко відрізнити справжні банкноти від підроблених, якщо вони пошкоджені.
Інша причина полягає в тому, що банки та обмінні пункти можуть не захотіти ризикувати, приймаючи пошкоджені банкноти, які згодом можуть бути повернені як підроблені.
Що робити, якщо у вас зносилася чи пошкодилася іноземна валюта?
По-перше, ви можете спробувати обміняти її в іншому банку чи обмінному пункті. Деякі банки та обмінні пункти можуть більш охоче приймати зношену чи пошкоджену валюту, ніж інші.
По-друге, ви можете звернутись до Національного банку України (НБУ). НБУ може допомогти вам обміняти валюту, якщо ви зможете довести її справжність.
Інші статті на цю тему:
- Як відрізнити фальшиві гроші від справжніх: поради НБУ
- Які зміни від НБУ чекають на банківську систему та населення: підсумки
- Нова стратегія НБУ: що чекає на фінансовий ринок