close-btn

Роботи наступають: чи витіснять машини людей з ринку праці

Роботи можуть віддати людям більш кваліфіковані завдання

Фото: pixabay.com

Усе більше у різні сфери нашого життя інтегруються роботи. Вони працюють поряд з людьми або повністю замінюють їх. Наприклад, Amazon використовує роботів для складування запасів та упаковки предметів. Tesla Motors може похвалитися роботизованими та автоматизованими конвеєрними лініями для своїх електричних машин та акумуляторів. Роботи навіть використовуються на терапевтичних заняттях для дітей. Однак однозначної оцінки впливу роботів на економіку немає.

Дехто з економістів вказують на те, що вони стимулюють ріст продуктивності праці. Це зумовлює підвищення заробітної плати та зниження цін на товари та послуги. Значить – покращується рівень життя людей.

Крім того, збільшення продуктивності праці стимулює ріст валового внутрішнього продукту (ВВП). Георг Грац з Уппсальського університету та Гай Майклз з Лондонської школи економіки у 2018-му опублікували статтю “Роботи на роботі”, в якій вивчали вплив машин на економіку. В об’єктиві їх дослідження – Сполучені Штати та 16 інших країн у період між 1992 – 2007 рр. Грац та Майклз виявили, що ширше використання промислових роботів у середньому підняло річний приріст ВВП на 0,36%. Це істотне зростання, прирівнюване до того, яке відбулося на рубежі ХХ століття завдяки паровій технології.

Більше всього роботів припадає на Китай. Фото: Oxford Economics

Однак економісти також побоюються, що розгортання автоматизації може призвести до росту безробіття. Так, аналітики з Oxford Economics стверджують, що роботи можуть зайняти понад 20 млн виробничих робочих місць у всьому світі до 2030 року. Вони встановили, що за останні два десятиліття кількість роботів зросла втричі до 2,25 мільйона. У зв’язку з цим експерти роблять песимістичний прогноз.

«У результаті роботизації будуть втрачені десятки мільйонів робочих місць, особливо в бідніших місцевих економіках, які покладаються на нижчих кваліфікованих робітників. Отже, це призведе до збільшення нерівності в доходах», – заявили автори дослідження.

Та попри ризики, вони закликають законодавців не протидіяти зростанню автоматизації.

«Виклик повинен полягати в тому, щоб розподілити дивіденди з робототехніки більш рівномірно, допомагаючи вразливим працівникам підготуватися і адаптуватися до катаклізму», – підкреслили дослідники.

Роботи – радше друзі, ніж конкуренти

Деякі експерти дають більш оптимістичний прогноз щодо впливу роботів на ринок праці. Вони вважають, що роботи, беручи на себе автоматизовані завдання (як-от сортування, транспортування, швидке фарбування), замінюють низькокваліфікованих робітників, створюючи натомість високооплачувані робочі місця для людей. Останнім відійдуть ролі, які потребують критичного та творчого мислення, здатності до співпраці та емпатії.

Фото: pixabay.com

Найімовірніше, машини зі штучним інтелектом (ШІ) візьмуть на себе такі види діяльності:

  • Служби обслуговування споживачів
    Вони не вимагають високого рівня соціального чи емоційного інтелекту. Уже зараз багато компаній доручають ШІ відповідати на поширені запитання клієнтів.
  • Бухгалтерія та введення даних
    Введення даних та рутинні завдання в бухгалтерії вже почали автоматизовувати.
    Адміністратори
  • З опцією автоматичного заселення у готелях зменшиться потреба в адміністраторах. До того ж у наш час у місцях швидкого харчування люди можуть робити замовлення через екрани зв’язку.
  • Коректура
    Виявлення граматичних помилок, побудову речень можна легко автоматизувати за допомогою різних програм. Наприклад, Grammarly сьогодні використовують професіонали.
  • Виробнича та фармацевтична робота
    У фармацевтичних лабораторіях роботи можуть співпрацювати з науковцями, підвищуючи безпеку середовища, аби вчені не піддавали своє життя ризику.
  • Кур’єрські послуги
    ШІ вніс багато соціальних та економічних змін у галузь доставки. Він впорядкував різні функції логістики та ланцюга поставок. Утім, безпілотники та роботи вже беруть на себе кур’єрські завдання.
  • Лікарі
    Сьогодні, в тому числі і в Україні, роботи-хірурги виконують критичні операції, які вимагають більшої точності рухів.
  • Солдати
    Поля бою у майбутньому складатимуться з роботів, які можуть виконувати накази без постійного нагляду. Нині вони використовуються у військових операціях для спостереження чи розвідки.
  • Охоронці
    ШІ досяг значних успіхів у галузі фізичної безпеки. Наприклад, робот Yelp може оглянути будівлю за допомогою камери високої чіткості. Він також має мікрофон та інфрачервоний датчик, що дозволяє виявити будь-яку підозрілу активність. З імовірністю 84% можна сказати, що ШІ повністю автоматизує цей сектор.

Промислові роботи FANUC на автомобільному заводі AUDI. Фото: www.youtube.com/watch?v=k3lk-55fsrQ

Утім, люди вже навчилися реагувати на появу роботів-конкурентів за робоче місце. І цей досвід, як виявилося, не був болючим. Так, Вольфганг Даут, Себастьян Фіндайзен, Єнс Суедекум, Ніколь Восснер проаналізували, як працівники та фірми Німеччини реагували на збільшення автоматизації між 1994 і 2014 роками. Вони виявили, що робітники, набори завдань яких були автоматизовані, переходили до нових професій та завдань на тому ж робочому місці. Дані свідчать про те, що підвищення кваліфікації йшло паралельно з цими переходами.

Амар Ганспал, генеральний директор, Bright Machines, зазначає, що електронні таблиці та бухгалтерське програмне забезпечення кардинально змінили роботу бухгалтерів, але не знищили професію як таку.

“Якщо у вас є банкомат, ви думаєте, що касир вам явно не потрібен. Виявляється, це неправда. У 1970 році було близько 250 000 банківських касирів. Нещодавно була представлена перша автоматична касова машина. До 2019 року в США було встановлено близько 400 000 банкоматів – і кількість банківських кас зросла вдвічі”, – зауважив він.

І бухгалтери, і касири почали виконувати більш складну роботу, продовжив Ганспал. Так, бухгалтери почали витрачати менше часу на числа і більше – на побудову відносин з клієнтами.

“З автоматизацією відбудеться значне чисте збільшення робочих місць, і близько двох третин робочих місць, перетворених за допомогою автоматизації, стануть більш кваліфікованими”, – резюмує він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: FinTech vs. TechFin: в чому різниця і за чим майбутнє

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!