За часу американського вторгнення фінансова система Афганістану зазнала позитивних змін
15 серпня “Талібан” – ісламістська терористична організація – увійшла в Кабул. За кілька годин президент Ашраф Гані покинув країну, незабаром уряд Афганістану заявив про мирну передачу влади. Ці події пов’язані із виведенням американських військ з континенту. В США пояснюють: вони давно виконали мету – знищили терористичну групу “Аль-Каїда”, винну в атаці 11 вересня 2001-го, тож продовження операції позбавлене сенсу. Протягом свого двадцятирічного перебування США витратили сотні мільярдів доларів і намагалися проводити реформи, які б наблизили країну до цивілізованого світу. Ми знайшли цікаві факти про фінансову систему в країні за часів талібів та про те, які зміни відбулися в ній за останні 20 років.
- У 1990-х роках валюта країни, афгані, зазнала бурхливої інфляції. Тож дорогоцінні метали та камені стали засобом платежу для великих операцій.
- “Талібан” та їх прихильники “Аль-Каїда” вивезли велику кількість злитків та валюти з Афганістану під час військової кампанії США 2001 року, фактично збанкрутувавши країну.
- До приходу американців, Центральний банк (DAB) фактично був дирижистською установою радянського зразка. Він втручався у розподіл кредитів та встановлення процентних ставок. Його фінансова роль зводилася до монетизації податкових дефіцитів урядів.
- Наприкінці 2001 року DAB активно виконував дві основні функції: був касиром Міністерства фінансів, а також випускав банкноти й керував запасом готівкових грошей. DAB не здійснював нагляд за банківським сектором, ні шляхом видання пруденційних нормативних актів, ні шляхом перевірок на місцях.
- За часів “Талібану” фінансовим установам було заборонено нараховувати проценти за кредитами або сплачувати відсотки за депозитами. Тож фінустанови припинили кредитування. «Хавала» – неформальна фінансово-розрахункова система, яка базується на взаємозаліку вимог, – замінила банки у забезпеченні платежів та ліквідності в економіці.
- Валютний резерв DAB зберігався у двох великих сховищах у Кабулі. Хоча до нього існували чітко встановлені процедури доступу, що передбачали двох сертифікованих власників ключів та свідка, навколо сховища не велося електронного спостереження. Охорона приміщень була покладена на озброєних військових. Відсутність у DAB відповідних транспортних засобів та погані й небезпечні дорожні умови робили транспортування готівки в провінцію складним та дуже ризикованим.
7. Коли таліби, після більш ніж двох десятиліть війни та конфліктів, покинули країну в кінці 2001 року, мало що залишилося від фінансової системи Афганістану. Хоча шість комерційних банків все ще мали діючі ліцензії, жоден з них не працював.
8. 16 вересня 2003 року були ухвалені закони про центральний банк та про банківську діяльність. Відповідно до них, інвесторам надаються прозорі, передбачувані та обґрунтовані «правила гри». Центральний банк отримав належні інструменти для регулювання та нагляду за банківською системою без втручання уряду та політики
9. За два роки після падіння талібів DAB досягла значного прогресу в ряді сфер. Найголовніше те, що вона успішно впровадила валютний курс та отримала контроль над емісією валюти.
10. Наприкінці 2003 року, DAB під’єднало 35 своїх головних провінційних відділень до головного офісу у Кабулі. Ці відділення були з’єднані ноутбуками з підключеннями Immarsat, що дозволяло щоденно повідомляти центр про свої залишки та рух коштів на рахунках.
11. До 2014 року банківський доступ покращився для 40% населення Афганістану, а доступність фінансових послуг зросла на 7%. Однак кредити все ще залишалися недосяжними для сільської бідноти.
12. У 2019-му в країні нараховувалося близько 17 банків, серед них 3 – державні, 10 приватних та ще декілька “дочок” іноземних банків. Понад 15% афганців мали доступ до банківських послуг, з яких 8% – були знайомі з системою електронного банкінгу. Перекази від людини до людини набули популярності після запуску послуги мобільного переказу грошей M-Pеsa.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біткоін & екологія: чому криптовалюта шкодить довкіллю і як цьому зарадити