close-btn

Що таке ощадливе споживання і як воно може покращити якість життя

Бути ощадливим – означає витрачати ресурси на дійсно потрібні речі

Фото: pixabay.com

До 2030 року – кінцевого терміну досягнення Цілей сталого розвитку ООН – щорічне споживання зросте вдвічі до 8,2 трлн доларів у Китаї та 6 трлн доларів в Індії. Споживчі витрати, як відомо, стимулюють виробництво продукції з використанням води, енергії, землі та лісу. Якщо до 2050 року населення планети досягне 9,6 млрд, то для забезпечення його природними ресурсами може знадобитися еквівалент майже трьох планет.

Вочевидь, таку тенденцію слід спинити. Альтернатива їй – розумне, ощадливе споживання. Воно означає, що ресурси витрачаються на дійсно потрібні речі, застосовується вторинна переробка, а також практикується спільне користування. Так, каршеринг може зменшити потребу у володінні автомобілем, а споживчий інтерес до еко-одягу може примусити бізнес виробляти його з безпечних та поновлюваних матеріалів. Отже, кожен із нас, як споживач, здатний зробити свій внесок у створення кращого світу. Є безліч способів бути більш ощадливими у повсякденному житті.

Корисне й бюджетне харчування

Щорічно приблизно одна третина всього виробленого продовольства – еквівалент 1,3 млрл тонн на суму близько $1 трлн викидається на смітники. Автори тематичних блогів, експерти з особистих фінансів запевняють: харчуватися більш економно і поживно нескладно. При цьому не обов’язково мати свій город. Заощадити допоможе ретельне планування на тиждень вперед.

“Якщо ми їдемо в один і той же час кожного тижня за покупками, ми витрачаємо набагато менше грошей”, – каже Боббі Хойт, фінансовий блогер Millennial Money Man.

Лілі Хендерсон, дієтолог із Нової Зеландії, радить купувати лише ту кількість свіжих продуктів, яку будете вживати протягом тижня. Разом з тим не рекомендується йти до продуктового магазину голодними, адже високий ризик накупити закусок і вийти за рамки бюджету. Серед іншого фахівці радять тримати завжди на кухні макарони, квасолю чи рис – вони недорогі та не псуються, а також заморожувати страви.

Щорічно приблизно одна третина всього виробленого продовольства опиняється на смітниках. Фото: rusunion.com

Якщо у вас є їжа, яку не збираєтесь їсти – пожертвуйте її, кажуть експерти. Один зі способів заощадити гроші – вживати меншу кількість м’яса. Це також допоможе урізноманітнити раціон альтернативними джерелами білка (сочевиця, нут, тофа, рибні консерви, яйця). До того ж експерти зі здорового харчування нагадують, що присмачити страви завжди легко, використовуюючи сушену і свіжу зелень, часник, лимонну цедру, перець, насіння кунжуту або соняшнику.

Повні шафи, а одягнути нічого

Перебирати речі в шафі, можливо, нудно, але в кінцевому результаті можна знайти хорошу альтернативу новій покупці. Можливо, ви наткнетеся на улюбленого джемпера, який дасть нове життя іншому рідко ношеному одягу. Крім того, така ревізія може надихнути вас щось продати або пожертвувати. Купуючи обновки, блогери радять не скупитися на ті речі, які носитемете довго і часто. Разом з тим рекомендують звернути увагу на одяг у класичному стилі, який не виходить з моди. Експерти певні: вийти за рамки економії можна, якщо натрапите на унікальні вироби, які можуть допомогти вам відчувати себе особливим.

У зелені контейнери можна покласти одяг, постільну білизну. Частина піде нужденним, частина – на переробку й утилізацію. Фото автора

Вибираючи одяг, кажуть фахівці, не зайвим буде співставити його ціну з вартістю послуг хімчистки, а костюм для особливих нагод, який ви, швидше за все, одягнете тільки раз, краще взяти напрокат. Крім того, не радять економити на взутті. Дешеве, незручне, погано виготовлене взуття може викликати біль у стопах, колінах і навіть спині і врешті решт доведеться купувати нове. Це той випадок, де краще платити за якість, а не за кількість. Щоб економити, багато хто купує одяг в кінці сезону, зі знижками. Наприклад, літній одяг – в кінці осені, зимові речі – приблизно в січні або лютому. Не забувайте і про кешбек, який допоможе вам заробити на оплаті покупок.

Інші покупки й розваги

Перш ніж купувати інструменти, побутову техніку подумайте: вам дійно потрібна власна? Наприклад, чи справді вам потрібні власні дриль, очищувач води під тиском та інші інструменти, якими ви користуєтеся зрідка? Може, краще позичити їх у друга і в замін запропонувати те, що потрібно йому? Те ж саме стосується автомобіля.

Проводити дозвілля теж можна економніше. Наприклад, якщо запланувати відвідини музею у день відкритих дверей, або сімейний вечір настольних ігор. Бути ощадливим нескладно, потрібно лише трохи фантазії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Управління фінансами, звички та умови роботи: якими будуть споживачі після пандемії

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!