close-btn

Гравцям приготуватися: чи несе загрозу банкам і маркетплейсам вихід Kaspi.kz на український ринок

Хто більше інших “чекає” виходу Kaspi.kz на український ринок?

Минулого тижня стало відомо про те, що один із найбільших казахстанських банків Kaspi виходить на український ринок шляхом придбання платіжної системи Portmone. Угоду планують закрити ще до кінця року. І хоча сторони досі офіційно не прокоментували інформацію, на ринку озвучується можлива сума угоди в $15 млн. Купівля Portmone Group дасть Kaspi стартову платформу з платіжною ліцензією від НБУ, акредитацією Visa і Mastercard, а також бізнес-зв’язками з тисячами мерчантів і банків.

Інформація про угоду і прихід такого сильного гравця викликала пожвавлення на ринку. З якими компаніями Kaspi.kz буде конкурувати в першу чергу? І чи виграє від цього український фінтех? Ми спробували розібратися.

Що відомо про Kaspi.kz

Kaspi.kz – це фінансова екосистема в Казахстані. Kaspi був одним із найбільших банків в країні, а потім трансформувався в фінтех-компанію. На сьогодні в Казахстані більше двох третин цифрового банківського ринку припадає на Kaspi.kz.

У супердодатку банку клієнти можуть оплатити понад 5000 послуг без комісії, зробити перекази і купити квитки, оформити картку, кредит або депозит, не виходячи з дому. Каспі дозволяє навіть оформити кредит готівкою в додатку, а забрати гроші в найближчому банкоматі. Також для клієнтів доступний маркетплейс, який вже не перший рік займає лідируючі місця в ренкінгу найбільших казахстанських торгових інтернет-майданчиків і пропонує широкий вибір товарів з різних категорій.

Кількість клієнтів Kaspi.kz становить близько 10 млн. Згідно з фінансовою звітністю компанії, її дохід за підсумками першого півріччя 2021 року склав $934,9 млн (у порівнянні з $704,26 млн роком раніше), а чистий прибуток – $407,5 млн (у порівнянні з $272,15 млн роком раніше). За загальною фінансовою вартістю найбільше в Каспі приростає напрямок FinTech – +456% рік до року. Оцінка компанії становить майже $22 млрд після недавнього IPO.

Ключові конкуренти в Україні – хто вони?

Оскільки Kaspi.kz давно вийшов за рамки поняття звичайного банку, конкурувати в Україні він буде не тільки з фінансовими установами, але і найбільшими маркетплейсами.

ПриватБанк

Ключовим конкурентом для кожного нового гравця на ринку фінтеху в Україні є ПриватБанк, кількість клієнтів якого в цілому налічується близько 20 млн, а користувачів його мобільного додатку – понад 13 млн. ПриватБанк почав створювати свою екосистему ще років 10 тому. У супердодатку Privat24 можна зробити всі можливі платежі і перекази, відкрити рахунок віддалено, оформити кредит і депозит, управляти бізнес-аккаунтом, купити квитки і багато іншого.

У 2016 році Приват запустив власний маркетплейс “ПриватМаркет”. Він планувався як агрегатор пропозицій інтернет-магазинів з інтеграцією з банківськими сервісами та Приват24. Однак проєкт не злетів. А в кінці 2020-го найбільший український банк запустив маркетплейс крафтових продуктів від українських виробників PrivatCraft з метою допомогти українському малому і середньому бізнесу.

monobank

Перший український банк без відділень monobank був запущений в листопаді 2017 року, а вже навесні 2021-го кількість клієнтів банку перевищила 3,5 млн. Monobank є дуже сильним конкурентом для Каспі на українському ринку, пропонуючи клієнтам перекази, платежі та інші послуги в додатку без комісії. Оформити кредит або депозит також можна в смартфоні, а ще monobank завоював прихильність клієнтів кешбекамі, які досягають 20%.

Олег Гороховський, співзасновник monobank, прокоментував вихід Kaspi.kz на український ринок так:

“Я дуже натхнений цією новиною. Обожнюю сильних конкурентів. Вони дуже мотивують і мобілізують команду. Сподіваюся у них вийде показати і в Україні клас гри, але зробити їм це буде неймовірно складно.
У платежах їм доведеться конкурувати з повністю безкоштовними платежами від моно. В еквайрингу, в якому вони сильні в Казахстані, доведеться пізнати всю красу втручання держави в регулювання цього ринку і поконкурувати не тільки з нами і Приватом, але і з Apple і Google Pay.
Ще в Казахстані у них вийшов маркетплейс – в Україні з цим теж доведеться нелегко.
Бажаю їм удачі!
Чекаємо ще Revolut. І вболіваємо за наших.
На своєму полі ми точно не програємо;) А клієнти від цієї сутички виграють в будь-якому випадку”.

Rozetka

Найбільший онлайн-ритейлер і маркетплейс в країні налічує, за різними даними, 2,5 млн відвідувачів в день. Rozetka традиційно входить в десятку найбільш відвідуваних сайтів в Україні. А в 2016 році компанія увійшла в ТОП-10 найбільш інноваційних за версією Forbes Україна. У 2021 році стало відомо про плани компанії запустити власну платіжну систему. Судячи з усього, Rozetka планує стати українським Amazon, а значить Kaspi зіткнеться з серйозним конкурентом.

PaySpace Magazine звернувся за коментарем до компанії Rozetka і ось що нам повідомили:

“До їх появи на українському ринку ми, звичайно ж, ставимося з обережністю. Але Kaspi.kz для нас приклад успішного та дуже динамічного бізнесу. Ми враховуємо їх успішні кейси в своїй стратегії.
Будь-які великі гравці здатні серйозно змінити бізнес-ландшафт і, звичайно, тепер ми будемо стежити за ними ще уважніше”.

Fozzy Group

Ця велика торгово-промислова група налічує 600 торгових точок по всій Україні, в тому числі такі популярні магазини, як “Сільпо”, “Фора”, “Ringoo”. Також компанія володіє логістичним оператором Justin і є основним акціонером ПАТ “Банк Восток”.

Днями стало відомо, що Fozzy Group створює власний маркетплейс під назвою MauDau. Компанія також орієнтується на американський Amazon в частині сервісу та інновацій. Крім того, на початку літа цього року Христина Кармазіна, яка до цього працювала на посаді глави Департаменту цифрових продуктів ПриватБанку, повідомила, що незабаром в Україні буде запущено діджитал-банк “Власний рахунок” за підтримки Банку Восток і Fozzy Group. Ми попросили Христину прокоментувати потенційну конкуренцію з боку Kaspi.kz, але поки що відповіді не отримали.

Як бачимо, прихід такого сильного гравця, яким є Kaspi.kz на своїй батьківщині в Казахстані, потенційно може стати потрясінням для українського фінтех-ринку. Деякі гравці поки що утримуються від коментарів щодо того, чи побоюються вони конкуренції з боку казахстанського банку, інші вітають угоду з Portmone. Ми згодні з Олегом Гороховським в тому, що клієнти від конкуренції виграють в будь-якому випадку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про світ після пандемії, тотальний cashless, криптовалюти і відкритий банкінг – інтерв’ю з Юрієм Батхіним, Mastercard

google news