Експерти спрогнозували вартість “зеленого” у вересні
Усередині червня долар в Україні вперше з початку року просів нижче позначки в 27 грн/$. Після того “зелений” на деякий час відновив позиції. Однак з кінця липня курс знову опустився нижче відмітки 27 грн/$. Станом на 19 серпня, за офіційним курсом, долар коштує 26,65 грн. Як довго укріплюватиметься гривня і чого чекати восени – про це PaySpace Magazine запитав експертів.
Чому гривня почала міцнішати?
“У липні на валютному ринку переважав ревальваційний тиск, зумовлений значною пропозицією готівкової іноземної валюти та продажем банками валюти з позиції. Офіційний обмінний курс гривні до долара зміцнився на 1,1%”, – йдеться в “Макроекономічному та монетарному огляді” НБУ за липень.
На думку президента інвестиційної компанії “Універ” Тараса Козака, укріплюватися національній валюті допомагає зростання надходження валюти з-за кордону.
“Доларовий потік в Україну посилюється. Сприятливі для нашої економіки світові ціни на експортну продукцію (руда, чорні метали, агропродукція), зростаючі перекази заробітчан, очікуваний рекордний урожай…”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.
Разом з тим, за словами фінансиста, “фактична відмова МВФ надати черговий транш до вересня перестала турбувати гравців валютного ринку”.
“Україна легко змогла залучити $500 млн через випуск євробондів. Все більш реалістичним виглядає отримання нашою країною подарунку у розмірі $2 млрд 700 млн від Міжнародного валютного фонду протягом двох місяців”, – додав Козак.
Прогнози на осінь
Однак тенденція на зміцнення гривні може розвернутися вже у першому місяці осені. Саме на вересень припадають пікові виплати за держборгом. Так, Україна має погасити 81,4 млрд грн зовнішнього та 23,5 млрд грн внутрішнього боргу. Деякі експерти переконані: державна скарбниця має досить ресурсів.
“Україна не матиме серйозних проблем з рекордною виплатою валютних боргів у вересні. Цьому сприяє значне перевиконання планів збору доходів бюджету – за перше півріччя надійшло на ~₴23,7 млрд більше очікуваних. Безумовно, однією з основних причин таких рекордів стало зростання цін. Річна інфляція наразі становить близько 10%”, – зауважив Тарас Козак.
Однак не всі розділяють його оптимізм. Так, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський звертає увагу на те, що крім зовнішніх боргів, країні доведеться витратитися на закупівлю імпортного газу для проходження наступного опалювального сезону.
“У вересні Україна має погасити понад $5 млрд зовнішнього боргу, що негативно позначиться на стані валютних резервів. Крім того, країна не готова до опалювального сезону. Потрібно докупити близько 6 млрд куб м газу, а за це доведеться заплатити понад $3 млрд”, – сказав він у коментарі виданню.
Крім того, за словами експерта, факторами, які можуть викликати девальвацію восени, є запровадження локдауну, а також “загострення політичної кризи”.
“Очікується відставка деяких міністрів, а можливо і всього уряду, відставка Кличка з посади голови Київської міської адміністрації, зростання акцій протесту, які можуть перерости в протистояння з владою”, – пояснив Хмелевський.
Не варто скидати з рахунків і ймовірний негативний міжнародний контекст, підкреслює Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank.
“Серед таких факторів важливими будуть, зокрема, кроки ФРС США щодо подальшого згортання антикризових заходів у вересні, а також незрозуміла ситуація з черговою хвилею поширення коронавірусу (штам Дельта), які можуть призвести до уповільнення зростання світової економіки, і, як наслідок, до падіння попиту на наші основні експортні сектори економіки, які роблять значний вклад у приплив валюти в країну”, – пояснив він PaySpace Magazine.
Які цифри побачимо на обмінниках
Тарас Козак допускає, що з початком нового сезону долар в Україні знову може коштувати більше, ніж 27 грн.
“Думаю, що в найближчі місяці курс долара коливатиметься в діапазоні 26,5 – 27,5 ₴/$, ближче до нижнього краю. Проти більш суттєвого посилення гривні гратимуть Мінфін (бо впадуть доходи бюджету) та традиційно впливові експортери”, – поділився Козак.
На думку Руслана Королика, вже у перші тижні вересня буде досягнута відмітка в 27 грн/$. За його словами, гривня плавно девальвуватиме, а на кінець місяця можна очікувати 27,5 грн/$.
Олександр Хмелевський прогнозує ще суттєвішу девальвацію.
“З вересня девальвація гривні відновиться. Курс повернеться в коридор 27,5-28,5 грн за долар. Проте, в разі загострення економічної та політичної кризи, не можна виключати більш значної девальвації”, – резюмував він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 12 фактів про фінансову систему Афганістану за часів талібів та американців