close-btn

ASML – найважливіша технологічна компанія світу, про яку мало хто знає

Від ASML повністю залежать такі гіганти, як Apple, Nvidia, Samsung, Intel та інші

https://www.wired.com/

Компанія ASML Holdings називає себе «найважливішою технологічною компанією, про яку ви ніколи не чули», і, швидше за все, вони мають рацію. ASML — один із провідних світових виробників обладнання для виробництва чіпів. Компанія розробляє та виробляє літографічні машини – важливий компонент у виробництві мікрочіпів, які використовуються у смартфонах, центрах обробки даних, персональних комп’ютерах, ноутбуках, автомобілях та багато ще де. Усього таких машин виробляється 40 на рік, і у ASML практично монополія на технологію виробництва. У контексті кризи напівпровідників ASML стає тільки популярнішим, але попит настільки великий, що компанія зможе задовольнити його трохи більш ніж наполовину.

ASML виробляє літографічні системи, що використовуються для створення схем комп’ютерних чіпів. Її літографічні системи можна знайти на заводах усіх великих виробників мікросхем у світі. Найбільш передові машини ASML використовують довжину хвилі світла, яку називають EUV, що означає екстремальний ультрафіолет. Машина використовує світлові промені EUV, що генеруються лазерами та фокусуються гігантськими дзеркалами, для розміщення надзвичайно маленьких схем на кремнієвих пластинах.

Це, у свою чергу, дозволяє створювати більш швидкі та потужні мікропроцесори, мікросхеми пам’яті та інші передові компоненти, які мають вирішальне значення як для побутової електроніки, так і для військової техніки. Система літографії проектує світло через схему малюнка на світлочутливу кремнієву пластину. Після того, як шаблон надрукований, система трохи переміщає пластину і робить ще одну копію на ній. Щоб повністю створити мікрочіп, цей процес повторюється шар за шаром, накладаючи шаблони для створення інтегральної схеми (ІС).

Найпростіші чіпи мають близько 40 шарів, а найскладніші – понад 150. Лише кілька компаній, включаючи американську Intel, південнокорейську Samsung Electronics та тайванську TSMC, нині здатні виробляти найскладніші чіпи. І вони залежить від машин ASML.

З 2000 року ASML швидко відібрав частку ринку у японських конкурентів Nikon і Canon, які в даний час в основному зосереджені на старіших технологіях. ASML контролює понад 90% ринку літографії, і жоден із конкурентів на даний момент навіть не намагається створити систему EUV, посилаючись на високі витрати на розробку.

У разі глобальної нестачі мікросхем попит системи ASML перевищує поточні виробничі потужності. Минулого року було продано 42 системи екстремального ультрафіолету чи EUV, а цього року очікується постачання 55 одиниць. ASML заявляє, що її завдання — допомогти галузі дотримуватися закону Мура. 1965 року Гордон Мур, один із співзасновників Intel, зауважив, що кількість транзисторів у мікрочіпі швидко зростає, експоненційно збільшуючи обчислювальну потужність при зниженні вартості мікросхеми. Мур передбачив, що кількість транзисторів подвоюватиметься щороку протягом наступного десятиліття. 1975 року він змінив прогноз на кожні два роки. Його пророцтво справдилося, і сьогоднішні мікросхеми містять десятки мільярдів транзисторів.

Машина ASML EUV просуває закон Мура вперед, і виробники мікросхем не можуть виготовляти передові мікросхеми без неї. Для транспортування однієї такої машини потрібно три вантажні літаки Boeing 747, 40 вантажних контейнерів і 20 вантажівок. Машина розміром з автобус складається зі 100 000 деталей, важить майже 200 тонн і коштує близько $150 млн. Передовому заводу з виробництва мікросхем потрібно 9-18 таких машин, що є однією з найбільших капітальних витрат для виробників мікросхем. Наступна ітерація системи ASML, відома як машини EUV з високою числовою апертурою (High-NA EUV), буде ще більшою і коштуватиме близько $385 млн кожна.

Зокрема, Intel збирається розпочати застосування так званої High-NA EUV літографії у серійному виробництві з 2025 року при випуску компонентів за технологією 18A, і вже домовилася з ASML про отримання першого екземпляра відповідного літографічного сканера. TSMC зазначила, що застосовуватиме таке обладнання у своїй роботі з 2024 року. Тепер і Samsung Electronics визнає, що наслідуватиме конкурентів, хоча і не уточнює терміни.

Таким чином ASML – найцінніша технологічна компанія Європи. Її ринкова капіталізація зросла з $25 млрд. до $225 млрд. всього за десятиліття. А 10 місяців тому вона досягла рекордного рівня більш ніж у $350 млрд.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як інформаційний шум створює бідних людей

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!