Обмеження здатності Європи керувати своєю економікою не тільки зашкодить її зростанню, а й може ускладнити відносини з такими економічними партнерами, як США
Історична хвиля спеки, що обрушилася на континент цього тижня, підвищила ціни на електроенергію до нового рекордно високого рівня. За даними Rystad Energy, у Франції та Італії середні тижневі ціни зросли більш ніж утричі за останні п’ять тижнів. Детальніше пише Axios.
Згідно з Eurasia Group, потоки російського природного газу до Європи вже впали нижче на одну третину від рівня річної давності. Міжнародний валютний фонд прогнозує, що найгірший сценарій – повне припинення постачання російського газу – може призвести до скорочення валового внутрішнього продукту ЄС більш ніж на 2%.
Деяким країнам буде гірше за інших: Угорщина, Словаччина та Чеська Республіка можуть зіткнутися з впливом на ВВП до 6%, за оцінками МВФ.
Повного відключення не сталося – поки що. Але аналітики Goldman Sachs вже прогнозують підвищені шанси економічного спаду в ЄС, включаючи повномасштабну рецесію в Німеччині через погіршення перспектив постачання російського газу. Німецький хімічний гігант BASF, серед іншого, попередив, що у нього «немає короткострокового рішення», чим замінити російський газ як джерело енергії, якщо його буде повністю відключено. Готуючись до гіршого, Європейська комісія в середу зробила екстраординарний крок, попросивши країни-члени добровільно скоротити споживання газу на 15%.
«Стійке зниження цих життєво важливих енергетичних ресурсів значно позначиться на європейському виробничому секторі, особливо в таких енергоємних галузях, як хімічна промисловість, машинобудування, виробництво продуктів харчування та напоїв», — вважають у Goldman Sachs.
«Зростання витрат на опалення будинків позначиться на споживанні в Європі, оскільки більш висока інфляція витісняє споживчі витрати на купівлю неенергетичних товарів та послуг», – пишуть аналітики.
Goldman бачить ризик суттєвого поширення проблеми і на економіку США, оскільки 28% експорту США прямує до Європи, що становить 3% ВВП США.
Висновок: сильна залежність Європи від зовнішніх постачань енергоносіїв та відсутність альтернатив — проблеми, які відзначалися роками, — ось-ось повернуться із ще більшим розмахом. І ймовірність реальної енергетичної кризи, що зростає, наприкінці цього року може відчуватися далеко за її межами — у США.
Раніше ми писали, що ЄС договорився з Єгиптом та Ізраїлем про постачання газу до Європи. Документ було підписано у Каїрі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Курс євро впав до мінімуму за 20 років. Фінансисти прогнозують паритет із доларом
- Meta виклала у відкритий доступ модель ШІ, яка перекладає тексти з 200 мов
- Група кредиторів погодилася надати Україні відстрочку з виплат держборгу до кінця 2023 року