Дефіцит напівпровідників спостерігався ще до пандемії, та COVID-19 ще більше загострив проблему
Майже кожен цифровий електронний пристрій сьогодні працює від напівпровідників, які містять кремній і є критичними для створення мікрочіпів. Автомобілі використовують мікросхеми як для простих – цифрові дисплеї, розважальні системи, так і для більш складних функцій, як-от екстрене гальмування. Напівпровідникові мікросхеми також є складовими побутової техніки та гаджетів.
Нині у світі спостерігається їх дефіцит. В основі проблеми – не тільки пандемія. За даними інвестиційної компанії TS Lombard, прискорення розгортання інтернету речей було однією з причин, що «назавжди ставить напівпровідники перед нафтою як основної світової сировини для зростання».
Дефіцит у постачанні напівпровідників гостро вразив автомобільну промисловість. З першої половини 2020 року загальний споживчий попит на автомобілі впав. Це змусило виробників чіпів зосередити увагу на інших сферах, таких як комп’ютерне обладнання та мобільні пристрої, попит на які через збільшення кількості людей, які працюють віддалено, зріс. Однак задовольнити попит автовиробників складніше. Частково через те, що прибуток від інвестицій не спонукає будувати нові ливарні заводи, які коштують мільярди доларів і тривають роки.
Як реагують ринки
За деякими оцінками, через глобальну нестачу мікросхем постраждали 169 галузей промисловості. За словами Бена Стентона, головного аналітика Canalys, глобальні поставки смартфонів впали на 6% у третьому кварталі. Apple скоротила виробництво iPad удвічі і переробляє старі частини iPhone для iPhone 13. Nintendo скорочує виробництво своїх OLED-консолей Switch на 20%. Компанія зменшила свій прогноз продажів Nintendo Switch на 1,5 мільйона на рік. Sony очікує виробляти менше PS5. Спочатку компанія прогнозувала, що може зібрати 16 мільйонів консолей у поточному фінансовому році (який закінчується в березні), але тепер – близько 15 мільйонів.
Та найбільше дефіцит чипів вдарив по автомобільній промисловості. За даними консалтингової компанії AlixPartners, в 2021 році він обійдеться світовому автопрому в 210 мільярдів доларів, буде втрачено 7,7 мільйона одиниць.
З’являються реакції як на рівні менеджменту підприємств, так і на рівні влади. Так, Сенат США у червні 2021 року ухвалив один із найбільших промислових законопроєктів в американській історії, який зокрема передбачає витрати на 54 мільярдів доларів для збільшення виробництва та досліджень напівпровідників. Днями Samsung оголосила про будівництво заводу із виробництва чіпів у Техасі вартістю 17 мільярдів доларів. Texas Instruments також оголосила про плани побудувати аж чотири нових напівпровідникових заводи в Техасі вартістю 30 мільярдів доларів. Будівництво перших двох фабрик має розпочатись у 2022 році, а виробництво 300-міліметрових пластин – до 2025 року. Також Intel збирається інвестувати 20 мільярдів доларів на будівництво двох нових фабрик в Арізоні, а TSMC має намір витратити 28 мільярдів доларів на нові чіпи та створення виробничих потужностей.
Коли завершиться глобальний дефіцит мікросхем і чи вплине на ціни
Споживачам варто підготуватися наступного року платити вищі ціни за смартфони, планшети чи ПК, оскільки виробники чіпів збільшують витрати на виробництво. У Nikkei Asia заявили, що зростання вартості чіпів матиме «помітний» вплив на роздрібні ціни на такі пристрої, як смартфони та комп’ютери, оскільки вони зазвичай використовують більше компонентів. Крім того, TSMC, найбільший у світі виробник чіпів, готується до масштабного за останні 10 років підвищення цін. У довгостроковій перспективі аналітики галузі стверджують, що надлишок чіпів навпаки – знизить ціни. Також одним із неминучих наслідків глобального дефіциту чіпів є збільшення кількості контрафактної продукції.
У Forrester заявили, що очікують дефіциту мікросхем до 2023 року. У JPMorgan кажуть: ситуація може покращитися з середини 2022 року, оскільки зросте пропозиція в інтернеті. Оптимізм щодо ситуації із чіпами JPMorgan пояснює двома факторами. Перший: у глобальному масштабі тривають зриви у високоякісних обчислювальних системах, які раніше були дуже монолітними, але тепер фрагментуються, оскільки все більше компаній входить на ринок. Наприклад, такі техногіганти, як Apple, Amazon, Meta, Tesla і Baidu уникають усталених виробників чіпів і роблять свій вклад у розробку.
Другий фактор – це китайські напівпровідникові компанії, які зосереджені на застарілих, довготривалих технологіях. Ці компанії виробляють різноманітні менш просунуті мікросхеми в таких сферах, як керування живленням, мікроконтролери, датчики та інші сегменти.
За матеріалами: cnbc.com, theverge.com, straitstimes.com
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бойкот Black Friday: хто й чому виступає проти всесвітньо відомої акції
iOS vs Android: якою операційною системою найчастіше користуються українські абоненти Viber