close-btn

Що таке DeFi і як вони можуть змінити майбутнє фінансового світу

DeFi здатні вирішити чимало наших проблем фінансового характеру – як особистих (зменшення витрат), так і загальнодержавних (викорінення корупції)

DeFi – це сукупність фінансових додатків, базованих на технології блокчейн. Фото: pixabay.com

Структура сучасних фінансів централізована. Так, валюта, якою ми користуємося, випускається центральним банком та певною мірою контролюється ним. Крім того, центральний банк чинить непрямий вплив на вартість наших позик та заощаджень. По суті, ми делегували владі контроль за нашими фінансовими відносинами.

Така модель має кілька недоліків. Зокрема, людський фактор при прийнятті рішень. Іноді вони бувають м’яко кажучи, невдалими. Наприклад, на тлі падіння цін на нафту уряд Венесуели надрукував величезні суми грошей і вдався до низки інших заходів, які призвели до того, що річна інфляція зросла до більш ніж 1 000 000%.

Та найбільшою проблемою централізованої системи є корупція. З одного боку центробанки мають повний контроль над друкуванням грошей та їх вартістю, з іншого – мало деталей їхніх операцій потрапляє в поле зору громадськості. Тож чи можемо ми бути певні, що вони, приміром, не діють в інтересах впливових осіб?

Учасники DeFi будуть взаємодіяти без посередництва органів влади, банків та судів. Фото: pixabay,com

DeFi, або децентралізовані фінанси, пропонують створити іншу систему. По суті DeFi – це сукупність фінансових додатків, що базуються на технології блокчейн. Ентузіасти децентралізованих фінансів об’єднані ідеєю побудови таких відносин, де учасники  взаємодіятимуть між собою без посередництва органів влади, банків та судів. Ці платформи працюють на базі smart-контрактів – свого роду цифровий аналог юридичних контрактів.

Розумні контракти дозволяють виконувати оплату, брати кредит, торгувати криптовалютами (на децентралізованих біржах) без посередників. Подібно до того, як Uber об’єднав водіїв та пасажирів без створення компанії таксі або електронної пошти, DeFi може згуртувати користувачів фінансових послуг. Крім того, сама по собі технологія блокчейн дозволяє знизити ризик корупції та людських помилок.

Як DeFi може змінити майбутнє фінансів

Фондові ринки працюють по буднях з 9:30 до 16:00. Механізм DeFi дозволить цілодобову торгівлю без втручання брокерів, як це робив Robinhood у січні. Онлайн-брокер зупинив торгівлю цінними паперами GameStop, BlackBerry та Nokia через великий наплив групи інвесторів, які вирішили скупити акції «вмираючих» компаній, аби збурити ціни на них. У такий спосіб вони хотіли “покарати” інвестфонди, які ставили на падіння цих акцій.

Операції без посередників економніші. Фото: pixabay.com

Маніш Катарія, співзасновник Quadency, каже: DeFi не тільки захистить приватних інвесторів від втручання з боку третіх осіб, але й допоможе заробляти. У традиційних системах з посередниками “маржа” учасника складає тільки 1-2% з операції. Прямі операції дозволять заробляти близько 8%.

Максим Перцовський, керівник відділу зростання в Waves Tech наголошує: DeFi відкриває можливості для інвестування кожному, безвідносно до фінансового стану. Децентралізовані біржі (DEX) дозволяють користувачам торгувати цифровими активами без участі довіреного посередника для зберігання ваших коштів. Угоди укладаються безпосередньо між призначеними для користувача гаманцями за допомогою тих-таки smart-контрактів.

Почати можна з кількох доларів, встановивши необхідні програми на свій комп’ютер або смартфон. Важливо, продовжує Перцовський, що інвестори ніколи не втрачають прямого контролю над своїми активами і можуть повернути їх у будь-який час.

Децентралізовані фінанси – утопія чи близька реальність?

Функціонування DeFi потребує покращеня. Фото: pixabay.com

Новація DeFi все ще перебуває в зародковому стані і схильна до помилок. Smart-контракти набагато простіші і швидші у використанні, однак надають простір для появи нових видів ризику. Оскільки комп’ютерний код піддається збоям, конфіденційна інформація, закодована в ньому, знаходяться під загрозою.

Крім того, наголошує генеральний директор Rocket Fuel BlockChain Пітер Дженсен, DeFi не застрахований FDIC (Федеральною корпорацією зі страхування депозитів США). Тож учасники також ризикуть втратити свій капітал.

Хай там як, а зростання популярності криптовалюти та децентралізованого банкінгу неодмінно вплине на майбутнє фінансових послуг. Тож замість того, щоб ігнорувати DeFi, можливо, краще працювати над їх удосконаленням?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Криптовалютні біржі, волатильність, особливі клієнти: що потрібно знати бізнесу, який хоче приймати біткоїн

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!