Чим відрізняється TechFin від FinTech? Чи є вони конкурентами?
Технології змінили практично всі сфери нашого життя, і фінансова – не виняток. Техногіганти активно впроваджують нові рішення, щоб поліпшити обслуговування клієнтів і спростити фінансові операції.
Завдяки технологіям ми дуже плавно перейшли від традиційного банкінгу до цифрового. Ми керуємо своїми фінансами за допомогою додатків і майже забули час, коли було по-іншому. Навіть валюти стали цифровими. Щоб відповісти на питання, що ж нас чекає далі, для початку розділимо два поняття – FinTech і TechFin і спробуємо розібратися, в чому їх відмінності і перспективи.
Незважаючи на співзвучність, фінтех і техфін є різними поняттями. FinTech має на увазі концепцію, коли фінансова галузь вдається до технологій для надання високоякісних послуг, збільшення фінансового прибутку і скорочення витрат. Найпоширеніший приклад фінтеху – це додаток для онлайн-банкінгу, який пропонує більшість банків. До фінтеху відносяться і необанки, що популярні в США і Європі, а також такі відомі компанії, як PayPal і Venmo. Такі сервіси спрощують процес управління нашими грошима, ними користуються практично всі.
Про TechFin говорять рідше, оскільки саме поняття з’явилося недавно. Техфін відноситься до технологічної компанії, яка поряд зі своїми основними продуктами, заснованими на технологіях, додатково пропонує фінансові послуги. При цьому компанія постійно працює над вдосконаленням фінансових продуктів, щоб зробити їх максимально зручними для кінцевих споживачів.
Відомими прикладами техфінів є Google, Amazon, Apple, Facebook, Uber, Alibaba, Tencent, Baidu. Це відомі IT-компанії, які на певному етапі вирішили запустити фінансовий сервіс. Наприклад, Apple представила Apple Pay, чим задала тренд на безконтактні платежі в усьому світі. Тепер “яблучною” платіжною системою користуються мільйони у всьому світі, ця опція доступна на багатьох веб-сайтах і в додатках. Ще один хороший приклад техфіну – Facebook, який оголосив про запуск власної цифрової валюти Libra. Її можна буде використовувати для оплати товарів і послуг, корисною Libra стане і для мандрівників, тому що їм не доведеться обмінювати валюту за кордоном. Uber представив нову послугу Uber Money майже два роки тому. Сервіс дозволяє водіям і пасажирам оформляти дебетову або кредитну карту. Клієнти зможуть відстежувати свої витрати, а водії можуть отримувати кешбек на бензин.
Як бачимо, різниця між фінтехами і техфінами очевидна: перші намагаються удосконалювати наявні у фінансовому секторі інструменти, другі прагнуть по максимуму використовувати новітні технології, створюючи альтернативу звичайним фінансовим послугам. Кріс Скіннер, незалежний оглядач фінансових ринків, так охарактеризував різницю між TechFin і FinTech:
“Техфін-компанії вивчають нові технології і намагаються зрозуміти, як їх використовувати в комерційних цілях. Фінтех-компанії, в свою чергу, прагнуть зробити операції дешевше і швидше за допомогою технологій. Я можу зробити таке порівняння: фінтех-компанії намагаються зробити коней швидшими, в той час як техфін-компанії мають справу з літаками”.
А засновник онлайн-гіганта Alibaba Джек Ма сказав:
“Майбутня фінансова індустрія обіцяє нам дві великі можливості. Одна з них – онлайн-банкінг, де всі фінансові установи працюють в інтернеті, а інша – це інтернет-гроші, надані сторонніми винахідниками”.
Сильні сторони техфін-компаній, серед яких наявність величезних баз даних і технічних можливостей, гнучкість і лояльність клієнтів до бренду, дозволяють їм серйозно конкурувати з фінансовими компаніями, включаючи банки. І хоча часто техногігант прагнуть до співпраці з банками, фінансовим інститутам необхідно активно розвивати цифрові сервіси, а також працювати над збільшенням лояльності клієнтів.
Нагадаємо, 22 липня PaySpace Magazine проведе перший TechFin Expert Summit 2021, на якому експерти і гравці ринку обговорять важливі питання технологічних інновацій фінансового ринку України, скорингу, дистанційного онбордингу, транзакційного бізнесу і в цілому аспекти діджиталізації. Генеральний партнер саміту – компанія Mastercard. Захід пройде за участі НБУ, Мінцифри, провідних гравців фінтех-ринку.
ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ ПРО TECHFIN EXPERT SUMMIT 2021
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рішення для банків і фінкомпаній: чим займаються TechFin-проєкти в Україні