close-btn

Банки, кредити і фінансова подушка: як зберегти гроші під час кризи

Накопичити і зберегти кошти під час економічної кризи – складно, але реально

Сьогодні картина кризи, що насувається, стає все більш виразною. Вже очевидно, що коронавірус спровокував зміни, які перебудують світову економіку. Навіть найрозвиненішим країнам пророкують рецесію і економічний спад, а бізнес розпадається під уважним поглядом фінансових регуляторів. Скільки б часу не зайняло відновлення світової економіки, за свої грошові запаси потрібно братися вже зараз, при чому кожному.

Криза – це завжди непросто, тим паче якщо вона глобальна. Однак при правильному підході економічні збитки реально звести до мінімуму, при цьому вкрай важливо зберігати частину доходу, навіть якщо суми зовсім невеликі. Згідно з останніми даними, 45% українців виявилися абсолютно неготовими до кризової ситуації, у багатьох з них немає фінансової подушки навіть на місяць. Багато хто віддає перевагу замість зберігання частини зарплати придбати більшу різноманітність послуг і товарів, що в корені неправильно.

Раціональне ставлення до грошей – це, в першу чергу, розуміння власних витрат. Склавши і підрахувавши свій особистий прожитковий мінімум (в який входить оплата рахунків, транспорту, медикаментів і базового продуктового набору), можна скласти уявлення про необхідну фінансову подушку – для цього потрібно помножити отриману суму на чотири.

Обчисливши суму своєї подушки безпеки, можна братися за урізання витрат для початку накопичення. Це необхідний захід в період кризи. Інше питання – як зберегти заощадження в нестабільний час.

1. Не тримати гроші в одному банку. Краще розділити наявну суму хоча б на дві частини і розподілити по найбільш надійним установам. Щоб не помилитися, важливо звертати увагу на кілька показників: репутація і рейтинг банку, розмір ставок (високі ставки повинні вас насторожити), участь в системі гарантування вкладів.

2. Не купувати валюту. Особливо – коли вона на піку вартості. Економічна криза, ще й світового рівня, перетворює валюту в нестабільний і сумнівно вигідний атракціон. Тим паче, це час особливого ажіотажу навколо будь-яких покупок, а вже валюти – тим більше. Навіть відкладаючи кошти в різних валютах не варто сподіватися на їх купівельну спроможність, хоча це кращий спосіб зберегти заощадження, ніж тримати гривні під матрацом.

3. Не купувати техніку. Особливо, коли мова йде про побутові прилади і все популярне обладнання, яке населення кидається купувати при перших натяках на кризу. Чимало людей керуються зрозумілим прагненням заощадити перед стрибком курсу, але в реальності техніка в 99 випадках зі 100 з часом дешевшає і є такою собі чорною дірою для ваших грошей.

4. Дотримуватися фінансової дисципліни. Покупки під час кризи потрібно планувати, повністю відмовившись від імпульсивної поведінки. Фінансова дисципліна – це не потреба в усьому собі відмовляти, це вміння не витрачати гроші на примхи. Особливо це стосується продуктів та одягу.

5. Відмовитися від кредитів. Навіть з огляду на закон, який забороняє фінустановам нараховувати пеню на час карантину і підвищувати відсотки по кредитах на споживчі потреби. Брати позику під час кризи – не найкраще рішення, з огляду на нестабільність ринку і економіки в цілому. Особливо це стосується валютних кредитів, які за період кризи можуть перетворитися в боргову яму.

Під час кризи, як і в будь-який нелегкій ситуації, вкрай важливо в першу чергу не піддаватися паніці. Необдумані рішення і поспіх – головні вороги в питаннях збереження коштів, уникнувши їх, можна самостійно контролювати фінансове становище. А це вже перший крок в боротьбі з наслідками економічних штормів.

google news