Хоч Україна і переходить на електронні гроші, готівка присутня в житті майже кожного, тому шахраї продовжують наживатись, друкуючи фальшиві банкноти. Такі купюри поширюються на стихійних ринках та через дрібні магазини без касових апаратів, тому слід бути обачними в таких місцях і завжди перевіряти гроші на справжність
Тож що рекомендують експерти Національного банку України:
- Перевірити купюри на дотик.
Банкнотний папір тактильно відрізняється від звичайного, зокрема, зображення з лицьового боку рельєфне. Також виділяються написи та інші дрібні елементи (це розраховано на те, щоб люди зі слабким зором змогли відрізняти банкноти).
- Поглянути на гроші проти світла.
У цьому випадку на справжніх купюрах ви зможете гарно розгледіти портрет історичного діяча та цифрове позначення номіналу. Слід враховувати, що всі елементи цифрового позначення номіналу банкноти збігаються та доповнюють один одного. Зверніть увагу, щоб елементи були без розривів та зсувів.
Важливо: щоб навчитись бачити фальшиві купюри, потрібно добре ознайомитись із властивостями справжніх. Окрім теорії, потрібно на практиці вивчити структуру грошей та їх зовнішній вигляд, їх особливості.
- Змінити кут нахилу банкноти.
Нахиливши справжню банкноту під кутом, має змінитись напрямок руху фонового зображення стрічки. Також спостерігається кінетичний ефект — кольори та переходи поступово змінюються, переливаються. Цей елемент називається SPARK. Кожна купюра має свої відтінки. Наприклад, 200-гривнева банкнота грає кольорами від пурпурного до золотисто-зеленого.
Цікаве по темі: В Україні виявлено нову фінансову аферу: як захиститись
Як обміняти зношені або пошкоджені банкноти
Щоб це здійснити достатньо звернутися до відділення будь-якого банку України або регіональних підрозділів грошового обігу НБУ. Касири зобов’язані без будь-яких обмежень приймати для обміну такі банкноти:
- з ознаками сильного зношення або пошкодження, потерті, забруднені, з відбитками штампів, надривами та надрізами, отворами, без країв або кутів;
- які зберегли хоча б 55% своєї площі;
- розірвані або розрізані на декілька частин, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, а також загальна площа цих частин має перевищувати необхідні 55% початкової площі купюри.
Варто враховувати, що підприємства, які працюють з готівкою, мають право не приймати для розрахунку значно зношені та пошкоджені банкноти.
Ознайомтесь з іншими популярними матеріалами:
Як 2 копійки можуть принести сотні тисяч гривень
Стан та перспективи фінансового сектора: звіт НБУ
Скільки грошей залучила Україна до держбюджету за травень