close-btn

Новий рік – нові правила: що зміниться для населення й бізнесу у 2022 році

Як зміняться податки та соціальні виплати у новому році

Фото: pixabay.com

У грудні цього року влада збільшила прожитковий мінімум до 2393 грн. Для працездатних осіб показник зріс на 102 грн, до 2 481 грн. Таким він буде до липня, коли законом про держбюджет-2022 заплановано його підвищення до 2600 грн, та ще на 84 грн – з 1 грудня. Для дітей віком до 6 років у 2022-му теж очікується декілька підвищень: з 1 січня – до 2 100 грн, з 1 липня – до 2 201 грн, з 1 грудня – до 2 272 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 2 618 грн, 2 744 грн та 2 833 грн відповідно.

Як відомо, до прожиткового мінімуму прив’язані основні державні соціальні гарантії. Тож у 2022 році відповідно підвищуватимуться розміри державних допомог. Приміром, зросте граничний розмір допомоги по безробіттю – до 9 924 грн. Крім того, збільшився розмір мінімальної заробітної плати на 500 грн – до 6500 грн. Такою «мінімалка» буде майже весь рік. Наступне підвищення очікується аж у жовтні – до 6700 грн. Зростання «мінімалки» потягне й підвищення ЄСВ – платежу до системи загальнообов’язкового соціального страхування. Сплачують його роботодавці, фізичні особи-підприємці, особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, ті, хто працює на виборних посадах та інші категорії громадян. Ставка ЄСВ у 2022-му залишиться незмінною – 22%, однак мінімальний розмір щомісячного відрахування зросте до 1430 грн.

Обов’язкові РРО

Закон про касові апарати, який відтермінували на рік, вступає в силу. 1 січня 2022 року платники єдиного податку другої-четвертої груп, які проводять готівкові розрахунки, повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій. Це не стосується підприємців, що здійснюють роздрібну торгівлю в сільській місцевості (крім підакцизних товарів), за умови, що річний обсяг розрахункових операцій не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати.

Фото: vgoru.org

Спрощена система оподаткування

У новому році деякі зміни торкнуться підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування. Так, з 2022 року не зможуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які займаються розведенням свійської птиці, вирощуванням перепелів і страусів, а також виробництвом м’яса свійської птиці.

Ставки єдиного податку, як відомо, встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад. Максимальний їх розмір прив’язаний до прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. У зв’язку з ростом останніх, змінюються й значення «стелі» податку для «єдинників» першої та другої груп. Так, для першої групи платників ставка єдиного податку не може перевищувати 10 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, або 248,10 грн; для другої групи – 20% розміру мінімальної заробітної плати, тобто 1300 грн.

Крім того, зміниться і річний ліміт доходу для «спрощенців». Так, він не повинен перевищувати 1 085 500 грн для першої групи, 5 421 000 грн – для другої, 7 585 500 грн – для третьої. За умов перевищення цих порогів, ФОП або переходить на іншу групу, або на загальну систему оподаткування.

Які податки зростуть

Фото: pexels.com

Депутати вирішили підвищити всі ставки акцизів на алкоголь на 5%. Крім того, з 1 січня 2022 року виробники та імпортери тютюнових виробів платитимуть 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, який на сьогодні сплачується рітейлом.

У новому році зміни торкнуться й галузі нерухомості. Якщо зараз оподатковується 5% дохід від продажу другого і наступних об’єктів за рік, то з 1 січня 2022-го запроваджується оподаткування ПДФО за ставкою 18% різниці доходів, отриманих від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості.

Також запроваджується оподаткування сільгоспвиробників. Зокрема, вводиться мінімальне податкове зобов’язання з 1 гектара землі с/г призначення – 5% від нормативної грошової оцінки. Тож якщо сума всіх податків, які сплачує сільгоспвиробник, буде меншою за показник, то потрібно буде доплатити різницю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Акції, облігації чи біткоіни: куди вкласти гроші в 2022 році

Як економити на опаленні: корисні лайфхаки 

5 найкращих ігор для заробітку на NFT у 2022 році 

google news