close-btn

Примарні російські репарації для України: Чому Києву буде непросто отримати арештовані активи РФ

Заморожені активи російських олігархів у Європі та Штатах можуть надійти в Україну, але для цього їм потрібно буде пройти довгий шлях політичних, дипломатичних і юридичних дозволів

Украина ждет законные репарации Фото: https://www.advisers.com

З самого початку війни, розпочатої Росією в Україні, американські та європейські політики час від часу піднімають питання щодо репарацій, які російська сторона зобов’язана виплатити українцям. Йдеться не лише про гроші у вигляді прямих перерахувань на рахунки. І світові, і українські експерти кажуть, що заморожені протягом останніх шести місяців по всьому світу російські активи і стануть тими компенсаціями, яких чекає цивілізований світ.

Проте це питання не таке просте і однозначне, як може здатися на перший погляд.

Ми вирішили розібратися, на які виплати з боку РФ розраховує Україна, який механізм виплати репарацій, та чи можна вважати російські активи, заморожені по всьому світу, потенційним джерелом коштів для компенсацій українцям.

Що таке репарації і чому це не лише гроші

Для тих, хто живе у ХХІ сторіччі, слово «репарації» має добре пізнаваний підтекст, пов’язаний з наслідками Другої Світової війни. Репарації – це компенсації збитків з боку держави, що розпочала війну, повне або часткове покриття витрат на відбудову та відновлення міст, окремих об’єктів у країні, яка зазнала нападу.

У 1945 році Німеччина, підписавши акт капітуляції, заборгувала державам-союзникам неймовірно великі кошти. Країна-агресор, що спричинила колосальні руйнування у Європі та за її межами, таких грошей тоді просто не мала. Тож процес виплати компенсацій затягнувся. Та й не міг Берлін взяти і надрукувати німецькі марки, аби розплатитися з постраждалими країнами. Механізм виплати репарацій набагато складніший, ніж просто «заплатити гроші».

Репарації Україні

СРСР вивіз неймовірну кількість товарів з Німеччини Фото: https://massaget.kz/

У міжнародній політиці та судовій справі репарації мають доволі неоднозначне тлумачення. Світове законодавство допускає отримання репарацій не лише урядами країн, а й конкретними особами, що постраждали від війни. Парадокс у тому, що порядок виплати репарацій вже був реалізований майже 80 років тому, але він не надто підпадає під сучасність та реалії світу ХХІ сторіччя. Наразі чіткого алгоритму та покрокової інструкції того, як реалізувати право на репарації, немає.

До репарацій можна віднести безпосередні грошові виплати, а також елементи об’єктів інфраструктури (залізничні вагони, заводи, фабрики), обладнання і матеріали (верстати, двигуни, будматеріали), складові сільського господарства (худоба, зерно, агрокультури, олії).

Цікавий історичний відступ на тему. Світ уже мав досвід стягування і виплати репарацій. Радянський союз на правах «переможця, якого не судять», вивіз з Німеччини 400 тис. залізничних вагонів, обладнання телефонного вузла рейхсканцелярії (для Центральної телефонної станції Москви) техніку для прослуховування, майже 200 тис. музейних експонатів, два мільйони книг, телескопи з астрономічної обсерваторії університету Гумбольдта, вагони берлінського метро, круїзні лайнери, десятки тонн будівельних матеріалів, майже 3000 заводів, майже сотню електростанцій, сотні тисяч верстатів, електродвигунів, мільйони голів худоби, мільйони тонн зерна та сільськогосподарських культур, жиру, цукру, спирту, тютюну, вина.

Ба більше – не гребуючи взагалі нічим, cсовєти забрали у мешканців сходу Німеччини десятки тисяч роялів, радіоприймачів, дорогих килимів, а також меблі, годинники, коштовності, одяг, як-от: пальта, шуби, шапки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прямі збитки української економіки від війни зросли до 108,3 мільярда доларів – KSE

Як світ планує забирати російське майно, і що обіцяє Україні

Бачимо, що у ролі репарацій для постраждалої у війні країни можуть виступити будь-які речі, предмети та продукти, які потрібні їй та її громадянам. Тож за цієї логікою Україна має повне право на всі російські активи, що заховані за кордоном, та на ті, які досі знаходиться у Росії і можуть бути використанi (проданi) для відбудови українських міст та покращення добробуту населення.

У війні з Росією Україна уже зазнала колосальних збитків,і  щодня їх сума та обсяги зростають, іноді у геометричній прогресії. Обсяг збитків економіки України від руйнування та пошкодження будівель та об’єктів інфраструктури у грошовому еквіваленті станом на листопад 2022 року перевищили 127 млрд доларів (дані звіту проєкту KSE Institute “Росія заплатить”).

репарації Україні

Україна зазнала колосальних руйнувань Фото: https://www.gettyimages.com/

Щоб зрозуміти, які шанси на отримання репарацій від Росії має Україна, варто послухати, що з цього приводу кажуть західні лідери.

Так, депутат Бундестагу від ХДС/ХСС Родеріх Кізеветтер закликає використовувати заморожені російські активи для виплати контрибуцій для подальшого відновлення України. У свою чергу Європейському Союзу потрібно знайти легальний механізм направити російські кошти Україні.

Американський сенатор Шелдон Вайтхаус пропонує конфісковувати російські активи у тих осіб, котрі перебувають під санкціями, та використовувати їх для відновлення України та надання гуманітарної допомоги українцям.

У Франції представник групи “Зелених” Мелані Фоґель зазначила, що РФ має заплатити за відбудову України, виплативши репарації – використання заморожених російських грошей є законним і справедливим для цього.

У Швейцарії член комітету з іноземних справ Ніколас Вальдер підкреслив, що арештовані у швейцарських банках гроші, належали підсанкційним росіянам-злочинцям і мають бути використані Україною.

Такої ж думки дотримується і депутат від Німеччини у Європейському парламенті Міхаель Галлер, та представник Литви у цій організації Пятрас Ауштрявічюс, а також президент Польщі Анджей Дуда. А Канада навіть пообіцяла змінити санкційне законодавство, щоб дозволити використання заморожених коштів для виплати відшкодувань жертвам війни та відбудові України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Принцип «світлофора»: банкіри розповіли як оцінюють позичальників під час війни

Якими резервами володіє Росія у світі

Росія довго готувалася до війни з Україною і передбачила реакцію Європи та Штатів на свої загарбницькі настрої, хоч значно применшила її. Тому Кремль сховав свої міжнародні активи не у демократичних країнах Європи, а подалі – у давніх «диктаторських» союзників, приміром у Китаї. Крім того Москва постаралася перевести гроші у золото і замкнула у сховищах вглибині РФ.

До російських активів за межами Росії відносяться валютні резерви центрального банку РФ; активи громадян РФ, які потрапили під санкції США, ЄС та інших країн; інші активи фізичних та юридичних осіб Росії за межами країни.

Репарації Україні

Росія має багато активів по всьому світу Фото: https://mind.ua/

Обсяг резервів Центробанку РФ становить 585 мільярдів доларів, з яких 41% знаходиться у Росії, Китаї та міжнародних інституціях і недоступні для заморожування та конфіскації.

Ще 250 мільярдів доларів Центробанку РФ розміщені у Франції (12%), Німеччині (10%), Японії (10%) та США (7%). Сума активів громадян РФ, які потрапили під санкції, взагалі невідома і коливається від 1 трлн доларів. Ці активи оформлені на підставних осіб та анонімні трасти на Британських Віргінських островах, Кіпрі, у Нідерландах і Швейцарії.  Обсяг інших російських активів за межами РФ може перевищувати 1 трильйон доларів. Вони оформлені на підставних осіб.

Як і кому вдалося заморозити активи Росії, сховані по всьому світу

Майже одразу після вторгнення Росії в Україну США і Європа заборонили операції, повʼязані з управлінням резервами і активами центробанку РФ. На сховище з половиною золотовалютних резервів Росії ($300 млрд) повісили величезний замок. Так Кремль втратив доступ до своїх збережень.

Крім того, навесні Євросоюз (Франція, Німеччина, Бельгія, Данія, Нідерланди, Люксембург, Швейцарія) та США заморозили $300 млрд російських грошей.

Репарації Україні

Яхта Сєчіна Фото: https://tsn.ua/

Також було арештоване коштовне майно підсанкційних росіян: Німеччина конфіскувала яхти російського бізнесмена Алішера Усманова, Франція притримала у себе яхту голови “Роснафти” Ігоря Сєчина; Італія – яхту олігарха Андрія Мельниченка; Іспанія – яхту керівника “Ростеху” Сергія Чемезова. Зараз Берлін розмірковує над націоналізацією дочок російських енергетичних гігантів: “Газпрому” і “Роснафти”, а Лондон – над націоналізацією компанії Gazprom Marketing & Trading Retail Ltd, яка торгує газом у Великій Британії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СБУ вперше застосувала механізм блокування криптогаманців російських «волонтерів»

Як Україна сама розпочала процес отримання «репарацій» від РФ

У березні український парламент прийняв закони, які визначають порядок націоналізації активів, що належать росіянам і неросіянам, котрі мають тісний зв’язок з агресором; фірмам, що працюють в Україні, але бенефіціаром яких є РФ; тим, хто незалежно від громадянства публічно заперечує війну РФ  в Україні.

Ще навесні Державне бюро розслідувань націоналізувало майже півтори тисячі залізничних вагонів з РФ та Білорусі, що перебували на території Полтавської та Дніпропетровської областей, а також 400 вагонів на Черкащині. А Бюро економічної безпеки націоналізувало 29 російських вагонів-цистерн із транспортування паливних матеріалів на 35 млн гривень.

12 травня Верховна Рада ухвалила закон, яким мали конфіскуватися у дохід держави:

  • всі акції  «Сбєрбанку» та «Промінвестбанку»;
  • непогашені кредитні вимоги цих банків до держпідприємств на 398 млн дол та 3,05 млрд грн;
  • інші фінансові активи «Сбєрбанку» на 16,8 млрд грн, а також ОВДП на 9 млрд грн.

За законом у червні на спецрахунок держпідприємства “Національний фонд інвестицій” мало надійти 11 млрд грн. Проте цей рахунок досі не відкрито. Проте вилучення активів “Сбєрбанку” та “Промінвестбанку” призупинилося 19 травня. Держава досі не конфіскувала 25,6 млрд грн активів цих банків до бюджету. Про це свідчить інформація від Нацбанку України.

Репарації Україні

Україна вже націоналізувала трохи російського майна Фото: https://biz.censor.net/

До того ж Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) склав список з 21-ї компанії, якими в Україні володіє Росія. Їх заплановано націоналізувати, а майно примусово вилучити. Йдеться про “Промінвестбанк”, “Сбєрбанк”, “Енергомашспецсталь”, “Міжнародний консорціум з управління та розвитку газотранспортної системи України”, “Лисичанську нафтова інвестиційна компанія”, “Газпром збут Україна”, “Южніігіпрогаз”, 13-й судноремонтний завод Чорноморського флоту. Технічно націоналізація пройде так: передадуть не майно, а власність на підприємства, на які оформлено це майно. Щоправда, поки даних про успішність цих заходів немає.

Всього Україна планує конфіскувати понад 900 об’єктів, розташованих на її території, але таких, що належать РФ.

Механізм виплати репарацій: Зможе Україна отримати російські гроші чи ні

Коштовності, рахунки та майно російських олігархів, розкидане по світу, по суті є державними активами РФ, тому можуть бути прямо передані Україні або продані на аукціонах на користь нашої держави та зараховані на рахунки спеціальних «фондів відновлення».

Так, Європа і США ще навесні заморозили активи російських олігархів, друзів путінського режиму, кошти фінансових установ РФ і частину валютного запасу терористичної країни. Але це не означає, що Україна отримає усі ці гроші. Справа ось у чому.

ЄС і Штати, як кредитори Росії, маючи у розпорядженні російські гроші, заберуть їх частину як оплату зовнішнього боргу росіян. До того ж заморожені у ЄС і Штатах гроші можуть бути виплачені не лише Києву, а й іншим особам та організаціям, які свого часу постраждали від дій РФ. Йдеться приміром про жертв російських військових злочинів у Сирії, акціонерів компанії ЮКОС (вони роками судяться за незаконно присвоєні Росією 50 млрд доларів).

Певним чином допомогти владнати ситуацію з цим могли б законопроєкт Майкла Беннета – Роба Портмана. Документ встановлює, що президенту США надається право продавати заарештовані російські активи і передавати отримані кошти на відбудову України. Проте міжнародне право дозволяє США і ЄС заморожувати російські активи як контрзахід проти Кремля, та зберігати ці кошти і майно непорушними. А коли РФ «почне виконувати міжнародні зобов’язання», ці активи будуть їй повернуті.

Репарації Україні

Попереду довгий шлях удосконалення міжнародного закондавства Фото: https://www.un.org/

Для того, щоб Україна отримала хоча б частину грошей, світ має юридично та дипломатично змінити систему захисту суверенних коштів іноземних держав, що зберігаються в інших країнах. Для цього Генасамблея ООН повинна видати постанову про укладення міжнародного договору. Цей документ буде важливішим за національні закони України чи Росії.

Також потрібне спеціальне законодавство у кожній країні, де перебувають російські активи. До того ж кримінальний процес відбуватиметься щодо кожного арештованого активу для кожної підсанкційної особи. Це займе кілька років. Розблокування коштів РФ пішло б швидше, якби Штати визнали Росію країною-терористом. Проте, як бачимо, поки до цього далеко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Компенсація за зруйноване через війну житло: як це працюватиме в Україні

Цифровий ленд-ліз: скільки грошей знадобиться для цифровізації України після війни

США виділили $500 мільйонів для спецфонду реагування на війну в Україні

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!