Дефіцит бюджету та потреби на погашення боргу за останні п’ять місяців становив $20,9 млрд. У рамках програм зовнішнього фінансування отримано $19,8 млрд. За травень 2023 р. міжнародні партнери передали $3,3 млрд
Про це свідчить аналітика Центру економічної стратегії.
Зазначається, що $1,6 млрд надійшло в рамках кредиту від Євросоюзу, $1,25 млрд — грант від США, $384 млн — кредит від Світового банку.
Також в травні пройшов перший перегляд програми МВФ. Рішення — додаткові $900 млн для України (другий транш, який відбудеться в червні).
У цілому за цей рік в Україну в рамках зовнішнього фінансування надійшло $19,8 млрд, тоді як дефіцит бюджету та потреби на погашення боргу становили 20,9 млрд.
«Зважаючи на це, можна зробити висновок, що цьогоріч надходження від партнерів значно стабільніші, ніж у 2022. Однак досі не до кінця зрозуміло, чи вийде за рахунок іноземної допомоги повністю покрити дефіцит бюджету», — кажуть експерти.
Цікаве по темі: Чи буде долар по 50
Нагадаємо, що минулого року Україна отримала $31,1 млрд іноземних кредитів і грантів (це в середньому $3,1 млрд/міс). Однак виплати були нестабільними, нерегулярними, — в окремі місяці були досить високими, в інші — наднизькими.
За словами фахівців, саме нерегулярність виплат зашкодили виконанню бюджету минулоріч. Як США, так і Європа кажуть, що одним із головних пріоритетів у 2023 році залишається фінансова допомога Україні — вчасна та стабільна.
Зазначимо, що ВРУ 21 березня цього року збільшила видатки бюджету на 537 млрд грн (14,7 млрд доларів США). 96,5% з цієї суми піде на потреби армії. Нові видатки будуть здебільшого профінансовані за рахунок збільшення дефіциту бюджету (на $11,5 млрд).
Відтак потреби України в додатковому залученні коштів до держбюджету збільшилися до $59,3 млрд. При цьому, обсяг підтвердженого та отриманого іноземного фінансування на цей рік — $41,6 млрд. Додатково уряд вже встиг випустити ОВДП на $6,8 млрд. Тож фінансовий розрив наразі становить $10,9 млрд.
Частина цього розриву буде профінансована за рахунок випуску додаткових ОВДП. Також очікуються надходження коштів від зарубіжних партнерів за різними програмами.
Ознайомтесь з іншими матеріалами по темі:
Що допоможе Україні отримати фінансування із США
Найбільша проблема після підриву ГЕС
Що чекає на економіку України: опитування