Національний банк України затвердив комплексну стратегію, спрямовану на послаблення валютних обмежень, запровадження гнучкого обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Ця стратегія є частиною зобов’язань України за програмою розширеного фінансування Міжнародного валютного фонду. Її реалізація матиме систематичний характер і залежатиме від певних передумов.
Національний банк України (НБУ) дав зелене світло стратегії послаблення валютних обмежень, запровадження більш гнучкого обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.
29 червня 2023 року Стратегія була прийнята керівним органом Національного банку України. Цю Стратегію було розроблено як ключовий компонент ініціативи розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом, яка має бути завершена до кінця червня 2023 року. Таким чином, схвалення цієї Стратегії, яка була попередньо узгоджена з фахівцями МВФ, свідчить про успішне досягнення Україною ще однієї структурної мети.
Формулювання та реалізація цієї стратегії відповідають Основним напрямам грошово-кредитної політики, підготовленим під час воєнного стану та затвердженим Радою НБУ у квітні 2022 року. Ці засади спрямовані на поступовий перехід до інфляційного таргетування, що дасть змогу НБУ підтримувати цінову та фінансову стабільність і стимулювати послідовне економічне зростання протягом тривалого періоду.
Суть стратегії
Стратегія складається з трьох центральних розділів:
Вони зосереджені на зниженні валютних обмежень, переході до більш варіативного обмінного курсу та відновленні принципів інфляційного таргетування. Кожен компонент детально описує порядок дій, ключові цілі, правила та необхідні передумови для реалізації Стратегії.
Реалізація Стратегії не диктуватиметься конкретними строками, а залежатиме від створення передумов, викладених у Стратегії.
НБУ планує систематичне та поетапне виконання Стратегії залежно від створення необхідних передумов. Наприклад, відповідні передумови дозволили НБУ пом’якшити кілька валютних обмежень у червні.
Однак передумови для майбутніх дій все ще формуються. Крім того, під час реалізації Стратегії, НБУ враховуватиме результати комплексного аналізу ефективності попередніх дій і можливий вплив передбачуваних змін в одній сфері на зміни в інших секторах, а також на інші аспекти макроекономічної політики, як-от фіскальна позиція та боргова стійкість. Цей метод забезпечує плавний і послідовний перехід до інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом, мінімізуючи ризики для цінової та фінансової стабільності та максимізуючи шанси на стійке економічне піднесення.
НБУ продовжить приділяти пріоритетну увагу стабільності обмінного курсу на всіх етапах реалізації Стратегії.
Підсумок
У зв’язку з цим НБУ забезпечуватиме жорсткі монетарні умови, підтримуючи відносно високі реальні процентні ставки. Це зробить гривневі активи більш привабливими, тим самим знижуючи ризики для стабільності обмінного курсу. Публічна версія Стратегії буде доступна на офіційному сайті НБУ до 7 липня 2023 року.
Контекст
Нещодавно НБУ посилив валютний нагляд за операціями нерезидентів у гривні. Для посилення валютного нагляду за операціями нерезидентів у гривні Національний банк України вжив заходів щодо поліпшення обміну інформацією між уповноваженими установами. Ці заходи відповідають вимогам Закону про валюту і валютні операції. Продовжуйте дослідження цієї теми тут.
Інфляція в Україні сповільнилася в травні 2023 року, сягнувши 15,3% у річному обчисленні (р/р) з 17,9% у квітні. Це найнижчий рівень інфляції з лютого 2022 року. Уповільнення було спричинене низкою чинників, зокрема надлишком продовольства, сильною гривнею і поліпшенням інфляційних очікувань. Проте НБУ очікує, що інфляція залишиться високою найближчими місяцями. Детальніше про це читайте в нашому матеріалі.
Фінансова і банківська система України зараз заточена, щоб вистояти в умовах війни й боротися з інфляцією. Через ці обставини державний регулятор застосував багато обмежень і нових правил. Але щоб ринок працював, а люди надалі довіряли банкам, необхідна поступова лібералізація. Чи будуть поступки і які зміни чекають на фінансовому фронті? Ми зібрали думки провідних фахівців. Детальніше про все розповідаємо тут.
Інші статті на цю тему:
- Стан і перспективи фінансового сектору: звіт НБУ
- Перспективи ВВП України: думка НБУ
- НБУ поліпшив прогноз втрат кредитного портфеля банків — огляд