close-btn

Майбутнє вже настало: ТОП-10 smart-міст

Близько 56% жителів планети – містяни. За прогнозами ООН, показник сягне 68% до 2050-го. Очевидно, це збільшить навантаження на інфраструктуру та послуги. Таким чином, у міст немає іншого виходу, окрім як стати smart

Головна складова smart-міст – IoT. Фото: pixabay.com

Розумним називається місто, яке використовує технології для надання державних послуг кращої якості та добробуту громадян. Воно включає декілька компонентів: інфраструктуру, що базується на технологіях, екологічні ініціативи, зручний громадський транспорт, прогресивне міське планування.

Розумне місто вміє грамотно використовувати інтернет речей (IoT), різне програмне забезпечення, користувальницькі інтерфейси та комунікаційні мережі. З-поміж переліченого найважливішим є перший компонент. IoT – це мережа підключених пристроїв, які обмінюються даними. Вона може включати що завгодно – від автомобілів до побутової техніки та вуличних датчиків. Дані, зібрані з їхньою допомогою, зберігаються в хмарі або на серверах. Вони аналізуються та використовуються для прогнозування і виявлення закономірностей. Це дозволяє створювати систему розумного паркування, управління дорожнім рухом, енергозбереження, поводження з відходами. Міста світу імплементують інноваційні технології і стають smart. При чому декому це вдається краще.

ТОП 10 smart-міст

1. Сінгапур

Місто-держава Південно-Східної Азії займає друге місце за чисельністю населення у світі. Сінгапур був першим, хто запустив систему таксі без водіїв. Національний дослідницький фонд очолює розробку Віртуального Сінгапуру, динамічної 3D-моделі міста та платформи спільних даних. Наприклад, інженери аналізують потік вітру, проникнення сонячного світла та затінені ділянки для кращого проектування та розміщення нових будівель. До 2022 року уряд планує впровадити інтелектуальне, енергоефективне освітлення для всіх доріг загального користування та встановити сонячні батареї на дахах 6000 будівель.

2. Дубай

Дубай планує побудувати гіперлуп, що дозволить дістатись Абу-Дабі за 12 хв. Фото: pixabay.com

На сьогоднішній день майже 90 державних служб оцифровані та доступні через додаток DubaiNow. Міська влада заявляє, що це дозволить заощадити 900 млн дирхамів ОАЕ ($245 млн). У місті діє система моніторингу водіїв автобусів на базі штучного інтелекту. З її допомогою вдалося значно знизити ДТП, спричинені втомою. Крім того, є автономні відділення поліції, де люди можуть платити штрафи або повідомляти про випадки, не контактуючи з правоохоронцем. Серед масштабних планів Дубаю – будівництво першого в світі гіперлупа, що скоротить двогодинну подорож між Абу-Дабі та Дубаєм до 12 хвилин.

3. Осло

Норвезька столиця є незмінним хедлайнером списків розумних міст світу. Зусилля у боротьбі зі зміною клімату – одна з головних причин. Осло широко використовує датчики для управління освітленням, опаленням та охолодженням у будинках.

Норвегія оголосила про плани побудови стійкого розумного міста на площі 260 га біля аеропорту Осло. Він передбачає використання лише відновлюваної енергії та єдиного транспортного засобу – електромобілів. Системи, що базуються на датчиках, будуть керувати автоматичним освітленням вулиць та будинків, а також управлінням відходами та безпекою.

4. Копенгаген

Столиця Данії теж лідирує серед країн, які успішно скорочують негативний вплив на довкілля. Інкубатор Copenhagen Solutions Lab отримав нагороду в 2017 році за розробку для контролю мобільності, якості повітря, поводження з відходами, використання енергії. Вона інтегрує системи паркування, світлофори, будівлі, інтелектуальні лічильники та зарядки для електромобілів, щоб оптимізувати споживання енергії в залежності від цін на паливо, активності транспорту та погоди. Додаток, розроблений на базі цих даних, використовують, наприклад, велосипедисти (половина жителів міста їздить на роботу на двохколісному). Він, зокрема, повідомляє, як швидко їм потрібно крутити педалі, щоб встигнути на наступне зелене світло.

5. Бостон

Смарт-технології в Бостоні базуються на отриманні зворотнього зв’язку від жителів. Фото: pixabay.com

Бостон був серед перших, хто експериментував із розумними ініціативами. Його концепція “урбанізм участі” передбачає використання програм, які дозволяють отримувати від громадян інформацію про паркування, а також повідомляти про проблеми з обслуговуванням. Користувачі можуть сповіщати про вибоїни або графіті з будь-якої точки міста або відстежувати дитячий шкільний автобус.

6. Амстердам

Голландське місто з ентузіазмом прийняло розумні концепції та технології, створивши відкриту базу з 12 000 наборів даних. Державно-приватний проект впроваджує розподіл та збереження електроенергії в житловому будівництві відповідно до попиту. Крім того, в Амстердамі практикується технологія виробництва електроенергії з вуглекислого газу. Пішоходи та велосипедисти також можуть скористатися додатком, щоб збільшити світло при проїзді, яке згодом потьмяніє.

7. Нью-Йорк

У місті розгорнули сотні інтелектуальних датчиків та малопотужну широкосмугову мережу в кількох ділових районах. Зібрані дані необхідні для управління вивезенням сміття. Контейнери для відходів, оснащені датчиками, сповіщають бригади з утилізації про заповненість. Департамент поліції використовує програмне забезпечення від HunchLab, яке на базі історій про злочини, моделей місцевості та іншої інформації дозволяє попереджати правопорушення і кримінал.

8. Лондон

На Talk London Platform містяни обговорюють, які інновації варто впровадити. Фото: pixabay.com

Місто визнано лідером у мобілізації відкритих даних для суспільної вигоди. Вони дозволяють державним органам вирішувати складні міські проблеми, такі як погана якість повітря, житлова криза та нерівність. Лондонська платформа Crowdfund дозволяє кожному запропонувати та розробити ідею проекту, а потім залучити під неї ресурси. Стартапи співпрацюють з провідними підприємствами та державними органами над розробкою інноваційних рішень великих проблем: кліматичні зміни, доступне житло, допомога людям з деменцією та подоланням ізоляції серед вразливих лондонців.

Talk London Platform – інтернет-спільнота, якою користуються понад 40 тис лондонців – допомагає тестувати ідеї для міста. А нещодавно на залізничних станціях Лондона вирішили встановити IoT-рішення на всіх підйомниках та ескалаторах. Воно буде інформувати про робочий стан критично важливого обладнання.

9. Барселона

Каталонське місто завдячує розумним технологіям у подоланні кризи 1980-х рр. Друге за величиною місто Іспанії насичене світлодіодними датчиками, які контролюють рух транспорту, якість повітря, діяльність пішоходів та шум і які, за необхідності можуть приглушити або вимкнути світло. Розумні сміттєві контейнери, обладнані вакуумом, всмоктують відходи у підземні сховища, зменшуючи неприємні запахи та кількість поїздок вантажних автомобілів. Зменшення рівня атмосферного забруднення пов’язане з впровадженням міської системи спільного використання велосипедів.

10. Гонконг

Поряд з традиційними атрибутами розумного міста, в Гонконзі є цікавий інформаційний екран. Він використовує дані, отримані з різних урядових відомств, для відображення в режимі реального часу карт, а також графіків середньої швидкості руху в різних районах, температури, кількості опадів або доступність автостоянок.

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-10 країн з найвищими податками на прибуток

google news