close-btn

CBDC: Які країни використовують, запускають або тестують власні цифрові валюти

Чимало країн вже розробляють власні CBDC — хто лідирує?

У міру того, як кріптовалюти та інші цифрові платіжні рішення стають все більш популярними, центральні банки все частіше виявляють інтерес до розробки власної відповіді на ці технології у вигляді цифрових валют центральних банків (CBDC). Цифрові валюти центральних банків – це цифрові варіанти національних валют, контрольованих центральними банками. Але наскільки поширений інтерес до CBDC?

За даними МВФ, майже 110 країн активно розглядають цифрові валюти центральних банків (CBDC), а дехто вже розпочав їх розгортання. Розгляньмо кілька запропонованих CBDC.

Країни, у яких були запущені CBDC

Багамські острови

Піщаний долар (The Sand Dollar) було випущено Центральним банком Багамських островів у жовтні 2020 року. Це був перший загальнонаціональний CBDC у світі. На Багамах частина населення не може отримати доступ до фінансових послуг, оскільки комерційним суб’єктам невигідно працювати в усіх галузях, частково через географію країни, розділену на безліч островів.

В результаті, за оцінками, 20 відсотків населення немає банківського рахунку. Є надія, що Піщаний долар може допомогти покращити фінансову доступність та посилити захист від відмивання грошей та незаконної економічної діяльності. Користувачі CBDC зобов’язані пройти через процеси відповідності «Знай свого клієнта» (KYC) і «Боротьба з відмиванням грошей» (AML).

Нігерія

Нігерія стала першою африканською країною, яка запустила CBDC у жовтні минулого року. eNaira зберігається в цифровому гаманці та може використовуватися для безконтактних платежів у магазинах, а також для переказу грошей. До кінця січня 2021 року гаманець eNaira завантажило майже 700 000 користувачів.

Населення Нігерії становить близько 219 мільйонів. За даними нігерійського ЗМІ Stears Business, 90% нігерійців мають мобільні телефони, але лише 10-20% користуються смартфонами, які необхідні для використання eNaira. Для доступу до eNaira користувач також повинен мати національний ідентифікаційний номер (NIN).

Східно-Карибська валютна спілка

Країни Східно-Карибського союзу створили власну форму цифрової валюти, призначену для прискорення транзакцій та обслуговування людей, які не мають банківських рахунків.

Сім країн, що беруть участь:

  • Антигуа та Барбуда,
  • Домініка,
  • Гренада,
  • Монтсеррат,
  • Сент-Кітс і Невіс,
  • Сент-Люсія,
  • Сент-Вінсент та Гренадини.

Ангілья була єдиною країною у союзі, що відмовилася від участі.

Східно-карибський центральний банк заявив, що «DCash» є першою валютою на основі блокчейну, запровадженою будь-якою зі світових валютних спілок. Система дозволяє користувачам навіть без банківських рахунків, але зі смартфоном за допомогою додатку здійснювати платежі, використовуючи QR-код. Ті, хто не має банківських рахунків, можуть звернутися до раніше затвердженого агента або небанківської фінансової установи, які перевіряють інформацію про людину, а потім схвалюють чи ні гаманець DCash.

Країни, які тестують CBDC у пілотних проектах

Китай

Китай став першою великою економікою у світі, яка у квітні 2020 року випробувала цифрову валюту. Народний банк Китаю прагне широкого використання всередині країни e-CNY, або цифрового юаня і в 2022 році. За даними МВФ, зараз у нього понад сто мільйонів індивідуальних користувачів та транзакцій на мільярди юанів!

В даний час країна надає послуги цифрових платежів у юанях відвідувачам зимових Олімпійських ігор у Пекіні. Гості можуть завантажити програму цифрового гаманця у юанях або зберігати гроші на фізичній карті.

Швеція

У 2017 році шведський Riksbank розпочав пілотне впровадження CBDC під назвою e-krona через скорочення використання готівки у роздрібних платежах. У 2010 році приблизно 40% платежів у Швеції робилися готівкою, але до 2016 року це число впало до 15%. Riksbank припустив, що DLT (блокчейн) може стати основою для майбутньої електронної крони, і розпочав її тестування на базі платформи R3 Corda у партнерстві з Accenture у 2020 році.

Однією із ключових цілей проекту є забезпечення широкого доступу користувачів до електронної крони в майбутньому. Держава хоче захистити людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями, та переконатися, що безготівкове суспільство не вплине на них несприятливим чином.

Ямайка

Прем’єр-міністр Ямайки Ендрю Холнес підтвердив, що Банк Ямайки випустить цифровий ямайський долар до кінця першого кварталу 2022 року після успішного пілотного проекту минулого року. У рамках тестового проекту було викарбувано цифрову валюту на суму 1,28 мільйона євро. 57 клієнтів здійснювали угоди між фізичними особами, введення та виведення готівки, включаючи операції з малими підприємствами, такими як місцевий ювелірний магазин, наприклад.

Європейський Союз

Європейський центральний банк (ЄЦБ) оголосив у липні минулого року, що активно вивчає можливість створення цифрової версії євро.

«Наша робота спрямована на те, щоб в епоху цифрових технологій громадяни та фірми, як і раніше, мали доступ до найбезпечнішої форми грошей — грошей центрального банку», — заявила тоді Крістін Лагард, президент ЄЦБ.

Як зберігач валюти, ЄЦБ уважно стежить за зростанням популярності децентралізованих кріптовалют, таких як Біткоїн, оскільки пандемія COVID-19 прискорює відмову від готівки. Європейська комісія оголосила нещодавно, що законопроект щодо цифрового євро буде запропонований у 2023 році. Тим часом ЄЦБ продовжить роботу щодо розвитку свого CBDC.

Україна

Національний банк України вивчає можливість випуску національної цифрової валюти із 2016 року. У 2018 році було проведено пілотний проект щодо її емісії для роздрібних платежів на платформі блокчейн. Він передбачав випуск в обіг обмеженої кількості е-гривні та тестування операцій з її використанням працівниками Національного банку та компаній — учасників проекту.

Проте, враховуючи, що пілотний проект мав обмежений перелік операцій та коло користувачів, а також невелику кількість та обсяги транзакцій, він не дав можливості у повному обсязі оцінити привабливість та потенційний рівень залучення населення України до такого інструменту.

Інші CBDC

CBDC з обмеженим використанням також було запропоновано для оптимізації важливих послуг фінансової інфраструктури, таких як міжбанківські платежі та процеси розрахунків, а не для загального користування. Ubin Грошово-кредитного управління Сінгапуру (MAS) є прикладом такого проекту і був запущений у 2016 році для вивчення застосування DLT для клірингу та розрахунків з платежів та цінних паперів у міжбанківській мережі. MAS співпрацювала з JP Morgan та сінгапурською інвестиційною компанією Temasek та протестувала технологію більш ніж у 40 компаніях.

На додаток до вищезгаданих проектів, Південна Корея, Японія, Великобританія, Канада та інші країни також розглядають можливість запуску цифрових валют своїх центральних банків. Хоча США поки що немає планів щодо створення CBDC, Федеральна резервна система заявила, що вивчає можливості оцифровки долара в майбутньому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цифровий долар буде запущений не раніше 2030 року – Bank of America

google news