close-btn

Своя валюта рідніша: які країни ЄС не перейшли на євро

А чи знаєте ви, скільки країн використовують євро як національну валюту? І які країни, що входять до ЄС, усе-таки зберегли власну валюту?

У цій статті редакція PaySpace Magazine нагадає, які країни Євросоюзу продовжують використовувати власну нацвалюту, а які перейшли на євро. Упевнені, ця інформація буде корисною для вас, а особливо під час планування поїздок до країн Європи.

Актуальные финансовые советы для поездки за границу читайте в спецпроекте PaySpace Magazine.

Спецпроект Cashless путешествие

Країни-члени ЄС, які не перейшли на євро

Деякі з країн Європейського Союзу не тільки продовжують використовувати свою національну валюту як основну грошову одиницю держави, але й не планують переходити на євро. До таких країн передусім належать: Великобританія (валюта – фунт стерлінгів), Данія (валюта – данська крона) і Швеція (валюта – шведська крона).

Так, під час підписання Договору про Європейський Союз Великобританія та Данія в спеціальному протоколі закріпили своє право не переходити до третього етапу Економічного і валютного союзу ЄС, який передбачає введення єдиної валюти. У Швеції й Данії відбулися референдуми, у результаті яких більшість жителів висловилися проти прийняття євро. А в 2013 році міністр фінансів Швеції Андерс Борг заявив, що введення євро в Швеції не заплановано.

З 2002 року курс лева, національної валюти Болгарії, прив’язаний до євро. Це означає, що він встановлений на певному рівні й підтримується впродовж усіх цих років. Це потрібно для стабілізації місцевої валюти, підвищення її надійності і, у деяких випадках, для подальшого переходу країни на євро.

Згідно з останніми дослідженнями, 74% населення Болгарії висловилося за болгарський лев, і тільки 9% підтримує введення єдиної валюти ЄС. Країна також відмовилися від встановлення певного терміну переходу на євро. Однак зі слів Президента Болгарії, введення євро є стратегічним завданням для держави.

Однією з найбільших економік Східної Європи є Польща. Ця країна також до сьогодні користується власною валютою, що називається “польський злотий”. Перехід Польщі на єдину валюту ЄС відкладено мінімум на п’ять років, адже понад 70% жителів країни не підтримують цієї ідеї (за – близько 25%).

З тієї ж причини продовжує використовувати свою національну валюту (чеську крону) і Чехія. Незважаючи на те, що країна виконує всі Маастрихтські критерії, уряд не встановлює конкретних термінів приєднання до єврозони.

На думку Європейської комісії, Угорщина (національна валюта – форинт) ще не готова вступити до єврозони. Ця, а також деякі інші країни-учасниці Європейського Союзу, зараз не виконують повністю всі визначені критерії, які необхідні для переходу на євро.

Румунія (національна валюта – румунський лей), у якій досить багато єврооптимістів серед населення, перейде на євро у 2024 році, про що нещодавно заявив міністр фінансів країни Еуджен Теодорович.

Про плани переходу на єдину європейську валюту оголосила і Хорватія (офіційна валюта – хорватська куна).

Країни єврозони

Після введення в обіг євро у 1999 році, ця валюта замінила національні гроші в 19 з 28 країн ЄС:

  • Австрія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – австрійський шилінг;
  • Бельгія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – бельгійський франк;
  • Німеччина – з 1 січня 1999 року, стара валюта – німецька марка;
  • Люксембург – з 1 січня 1999 року, стара валюта люксембурзький франк;
  • Ірландія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – ірландський фунт;
  • Іспанія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – іспанська песета;
  • Італія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – італійська ліра;
  • Нідерланди – з 1 січня 1999 року, стара валюта – нідерландський гульден;
  • Португалія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – португальський ескудо;
  • Фінляндія – з 1 січня 1999 року, стара валюта – фінська марка;
  • Франція – з 1 січня 1999 року, стара валюта – французький франк;
  • Греція – з 1 січня 2001 року, стара валюта – грецька драхма;
  • Словенія – з 1 січня 2007 року, стара валюта – словенський толар;
  • Кіпр – з 1 січня 2008 року, стара валюта – кіпрський фунт;
  • Мальта – з 1 січня 2008 року, стара валюта – мальтійська ліра;
  • Словаччина – з 1 січня 2009 року, стара валюта – словацька крона;
  • Естонія – з 1 січня 2011 року, стара валюта – естонська крона;
  • Латвія – з 1 січня 2014 року, стара валюта – латвійський лат;
  • Литва – з 1 січня 2015 року, стара валюта – литовський лит.

Євро також є національною валютою ще дев’яти держав, сім із яких розташовані в Європі. Наприклад, у Чорногорії, що не входить до Євросоюзу, а також не має власної грошової одиниці, офіційно використовують євро.

Усі країни, які є членами Європейського Союзу, можуть увійти до єврозони. Умовою для цього є виконання критеріїв конвергенції, установлених Договором про Європейський Союз. Вони також відомі як Маастрихтські критерії. Рада ЄС ухвалює рішення про відповідність макроекономічних показників тої чи тої країни умовам конвергенції, після чого це рішення вже затверджує Європейська Рада. Для нових членів Європейського Союзу вступ до зони євро є природним кроком на шляху до повної інтеграції до ЄС. Наступне розширення єврозони відбудеться не раніше 2019 року.

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ: Пластикові гроші: які країни друкують банкноти з полімеру (фото)

google news