close-btn

Психологія на службі у фінансів: які звички прирікають нас на невдачі з грошима

Ми зібрали цікаві поради щодо поводження з грошима

Фото: pexels.com

Навчання фінансової грамотності лише входить у шкільну освіту. Тож більшість дорослих вивчає цей життєво необхідний предмет у кращому разі з книг, у гіршому – роблячи помилки. Аби їх мінімізувати, PaySpace Magazine зібрав деякі корисні поради щодо особистих фінансів.

Відмовитися від споживчих кредитів

Ще древні вавилоняни зверталися за позикою до лихварів. У якості гарантії пропонували себе. Якщо віддати борг було нічим, позичальника продавали в рабство. Це означало виснажливу працю на будівництві Вавилонської стіни. “Робота була неймовірно важкою. Сонце немилосердно обпалювало рабів, які тягнули цеглу на стіну. Термін життя такого раба становив у середньому три роки”. Таку картину описує фінансовий консультант Бодо Шефер у книзі “Шлях до фінансової свободи”. Він наголошує: кредити потрібно брати обдумано, а від споживчих позик узагалі краще відмовитися. “Якщо ми беремо кредити, щоб уже сьогодні жити в достатку, то позбавляємо себе мотивації… адже вже сьогодні винагородили себе за майбутню роботу”, – пояснює автор. Отже, споживчі кредити – одна з поганих фінансових звичок, який варто позбутися.

Відкладати 10%

Щоб досягти фінансового благополуччя, Шефер рекомендує зменшувати витрати, збільшувати доходи й заощаджувати, бо саме “економія зробить вас мільйонером”. “Однаковісінько, у наскільки складній ситуації перебуваєте, адже ніколи не стане легше, ніж сьогодні. Почніть заощаджувати 10% від вашого чистого прибутку вже сьогодні”, – пише Бодо.

Створити “подушку безпеки”

Підрахуйте, скільки грошей вам потрібно на місяць у випадку крайньої необхідності. Якщо захворієте чи втратите роботу, скільки часу вам знадобиться, щоб знову отримувати дохід? Добуток цих двох цифр – це мінімальна сума, необхідна кожному для фінансового захисту. “Ви зобов’язані перед самим собою, своїм здоров’ям та емоційним станом володіти цією сумою. Також це ваш обов’язок перед родиною”, – наполягає фінансовий коуч. Ці гроші – перший етап заощадження. Вони мають бути доступними, щоб за потреби легко можна було ними скористатися. Інші заощадження Шефер радить інвестувати, аби зрештою досягти фінансової свободи – жити на відсотки.

Бодо Шефер. Автор “Шлях до фінансової свободи”. Фото: fatpurse.ru

В той же час ряд авторів звертають увагу на те, що деякі звички, властиві всім людям, заважають раціональному інвестуванню.

Психологічна основа помилок інвесторів

Нещодавно з’явилася абсолютно нова наукова область, яка вивчає ірраціональність – поведінкові фінанси. Вона виросла на стику економіки та психології і зокрема допомагає зрозуміти, як формуються погані звички інвестування. Так, приймати правильні інвестиційні рішення може завадити надмірна самовпевненість, властива багатьом людям, пише Marketbeat. Наприклад, ви можете вважати, що дуже добре розумієте фінансові ринки або конкретні інвестиції, і не звертати увагу на аналіз даних та не зважати на поради експертів. Крім того, ми, звичайні люди, підсвідомо схильні обирати знайомі назви. Тож ми швидше віддамо перевагу McDonald’s, а не чудовому місцевому ресторану, якщо опинимося в новому місті. Така поведінка в інвестуванні проявляється у схильності упереджено вкладати кошти у вітчизняні або відомі компанії.

Разом з тим люди часто швидко роблять причинно-наслідкові висновки на основі обмежених даних, як наслідок – недооцінюють чи переоцінюють імовірність події. Експерименти показали: ми значно більше віримо в те, що тарпиться аварія потяга, якщо щойно побачили подібні кадри в новинах. Так само ми помилково схильні вважати, що позитивна подія має неодмінно відбутися після низки негативних, або навпаки. Необґрунтована віра, що акція втратить або зросте у вартості, може підштовхнути до прийняття неправильних рішень.

Існує також упередження підтвердження. Мова про нашу схильність шукати інформацію, яка підтверджує те, у що ми вже віримо. Приміром, інформаційне повідомленні про певну акцію може затвердити нас у рішенні інвестувати саме в неї.

Фото: pixabay.com

То що може допомогти покращити інвестиційні рішення та зменшити ймовірність необдуманих вчинків?

Як протидіяти поведінковим упередженням

Перенесення ідей на папір може допомогти вам уникнути багатьох ірраціональних дій. Наприклад, якщо занотуєте максимальну суму, яку готові витратити на будь-які інвестиції, вам буде легше притягнути себе до відповідальності, якщо вийдете за рамки. Крім того, варто зафіксувати причини, чому купуєте той чи той цінний папір, перш ніж зробити це. Таким чином, швидше за все зробите обдуманий, а не імпульсивний вибір.

Зміна балансу портфеля

Зміна балансу портфеля — це основний спосіб допомогти подолати будь-які негативні звички, пише finimize. Скажімо, покійна тітка залишає вам додаткові $1000, які можна інвестувати. Ви вирішуєте вкласти 90% в акції і 10% в біткоін. Припустимо, що ви мали рацію: ваші $100 у біткоінах швидко підвищують вартість до $1100. У поєднанні з вашими акціями на суму $900, ваш капітал – $2000.

Але тепер ваш портфель переважно складається з біткоінів. Отже, щоб знизити ризик до цільового рівня, потрібно змінити баланс. Це означає, що ви продаєте більшу частину своїх біткоінів, а виручку від реалізації цифрового активу використаєте, щоб купити ще акцій. Так ви повернитеся до розподілу 90/10 – портфель відображатиме ризик, який вас влаштовуєте. Чи не означає це продавати інвестиції, які дають найкращі результати? Так, і це тому, що ви вирішили не робити ставки на окремі активи, а натомість довірилися розподілу. Можливо, це трохи нерозумно, але регулярно відновлюючи баланс, ви не думаєте про успіх якоїсь окремої інвестиції. Це допомагає позбутися емоцій і краще керувати своїми ризиками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бідні – бо фінансово необізнані: що про гроші повинні знати діти

Штучний Інтелект — найкращий маркетинговий підхід до міленіалів 

ТОП-10 сервісів міжнародних грошових переказів 

google news