close-btn

“Списувалися з босом по Viber, а коли дійшло до оплати – мене забанили”: як шахраї наживаються на тих, хто шукає роботу

Дослідили, як виглядає ринок підробітку в Україні

Фото: pixabay.com

Трапляється, що нам не вистачає доходу від офіційної зайнятості, однак є бажання підзаробити. На сайтах пошуку роботи можна знайти вакансії на неповний робочий день. Однак на практиці виявляється: усе не так просто. PaySpace Magazine дослідив, як виглядає ринок підробітку в Україні.

Консультанти з особистих фінансів закликають не обмежуватися таким джерелом надходжень до сімейного бюджету як заробітна плата. Радять натомість розглянути можливості пасивного доходу та додаткової зайнятості. Більшість із нас працює дев’ять годин п’ять днів на тиждень. Тож найбільш підходящою буде робота, якою можна займатися або після основної, або на вихідних. Однак на сайтах з пошуку роботи не так багато підходящих пропозицій.

Який підробіток пропонують роботодавці в Україні

Серед вакансій на неповний день можна знайти пропозиції від служб таксі. Шукають водіїв зі стажем зі своєю автівкою та без. Працювати від п’яти годин на день можна у Макдональдсі. Обіцяють платити 83,60 грн/год до відрахування податку. Також можна влаштуватися продавцем у магазин одягу на чотири-шість годин на день у вечірню зміну. Без спеціальних знань беруть оператором call-центру – працювати треба від п’яти годин на день. По дві-три години можна працювати клінером. Обіцяють винагороду від 4500 грн. Жінок 20-40 років візьмуть працювати менеджером з продажів на вихідні. Обіцяють 8000 грн плюс бонуси.

Фото: pexels.com

Мабуть, найбільш гнучкий графік роботи пропонують кур’єрам. Зустрічаємо вакансії, де їм обіцяють щогодинний розрахунок винагороди на карту, компенсацію пального (якщо своє авто), оплату від 70 до 150 грн за кожне замовлення і можливість самостійно регулювати робочі дні/години.

Отримувати п’ять – шість тисяч гривень додатково до зарплати за основним місцем роботи пропонують продавцям онлайн-магазинів. Винагорода – це відсоток за проданий вами товар, а також за дистрибуцію продукції, яку здійснить людина, яку ви приведете в компанію (схема роботи – мережевий маркетинг). На неповний робочий день кличуть комплектувальників, однак працювати потрібно у будні. Словом, якщо ви задіяні по дев’ять годин на день з понеділка по п’ятницю, то можливостей для додаткового підробітку не так і багато.

Підробіток в Україні: підводні камені

За відпрацьовану одну зміну логістичні фірми обіцяють вантажникам 500 – 600 грн. Однак треба бути готовим, що робочий день триватиме не вісім, а наприклад, десять годин.

Фото: pixabay.com

Серед оголошень про роботу трапляються пропозиція відсортувати продукт на дому. Наприклад, збирати кулькові ручки. Процес нібито займатиме дві – п’ять годин на день і можна заробити 12 – 15 тис. на місяць. Товар для збору вам обіцяють доставити кур’єром чи у відділення пошти. Доставка, згідно з оголошенням, здійснюється за рахунок роботодавця. Мінімальний обсяг зібраного товару потрібно відправити роботодавцю і того ж дня обіцяють винагороду.

“Відгукнувся якось на подібне оголошення, – розповідає киянин Сергій Зеленкевич. – Цікаво, що роботодавець не вказав свого номера телефону, для зв’язку залишив тільки емейл. За його умовами, потрібно було на вказаний рахунок зарахувати 200 грн як гарантію, а далі надіслати скан про оплату. Сума невелика, я ризикнув і оплатив, але матеріалів для збору кулькових ручок мені так і не надіслали”.

Нещодавно, продовжує чоловік, зустрічав подібне оголошення “збирача на дому”. Цього разу вирішив перевірити інформацію про роботодавця. Однак фірму за вказаною назвою не знайшов у реєстрах, а будинок, де нібито зареєстровано офіс, – на мапі.

Фото: pexels.com

Експерти кажуть: шахраї, які заробляють на шукачах роботи, з роками не зникли. Але нині вони працюють по-іншому.

“Часто пропонують роботу, просять у вас документи й оформлюють на вас кредит, – розповідає PaySpace Magazine експерт ринку праці Тетяна Пашкіна. – Іноді беруть людину на випробувальний термін, а по його завершенню оголошують, що його не пройдено. Потім виявляється, що його не проходить ніхто”.

На гачок шахраїв часто потрапляють ті, хто шукає вакансії у соцмережах. Подекуди домовленості між претендентом на посаду і роботодавцем закріплені тільки у переписці у Viber. Після виконання роботи, продовжує фахівець, працівник раптово потрапляє у бан і не може ніяк добитися оплати.

Фото: pexels.com

Насторожити при наймі на роботу має вимога зробити якийсь внесок.

“Наприклад, просять пройти платні курси і скласти іспит. За його результатом обіцяють роботу й зарплату в 30 – 50 тис. грн. Людина платить за навчання, а потім не складає якийсь простенький іспит. Виявляється, що основна діяльність цієї фірми – ось ці платні курси”, – зауважила Пашкіна.

Тож навіть якщо ви не налаштовані на довгу співпрацю з роботодавцем, не соромтеся просити у нього більше інформації та не лінуйтеся її перевіряти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шахраї створили сайт, що імітує Систему BankID НБУ

Шахраї підробили офіційну сторінку Monobank та пропонують оформити карту 

google news