close-btn

Як криптоорієнтовані банки постраждали від падіння FTX та криптозими 2022 — приклад Silvergate

Після всіх подій в криптоіндустрії, які відбулись у 2022 році, існує серйозний ризик до відділення криптовалюти від банківської системи. Як постраждали банки від краху FTX та затяжної потужної криптозими, розглянемо на прикладі Silvergate, який зробив одну з найбільших у світі ставок на криптовалюту

Silvergate, FTX, криптозима

Нагадаємо, що у 2022 році криптосектор зіткнувся зі значними викликами: ціни на основні активи, такі як BTC та ETH, впали на понад 50%. Ситуація ускладнилася крахом екосистеми Terra у другому кварталі, який мав хвильовий вплив на галузь. Як наслідок, великі гравці, такі як Three Arrows Capital, Celsius Network та Voyager Digital, подали заяви про банкрутство наприкінці року.

Ведмежий ринок призвів до того, що венчурні капіталісти стали більш обережними у своїх інвестиціях в криптоіндустрію. Згідно з даними DeFiLlama, венчурне фінансування в секторі неухильно скорочувалося, впавши з $8,7 млрд в 1 кварталі до $6 млрд у 2 кварталі, а потім до $3,5 млрд в 3 кварталі. Менш ніж за 24 години до кінця 2022 року венчурні фонди інвестували в криптопроєкти приблизно $2 млрд у 4 кварталі.

«Найгірший сценарій для Silvergate Capital Corp, схоже, реалізувався», — сказав Джаред Шоу, аналітик Wells Fargo & Co. у своїй записці, яку він оприлюднив після заяви компанії про те, що акції впали на рекордні 49%, спостерігається відтік клієнтів, а збитки просто космічні.

Акції Silvergate впали після того, як банк заявив, що звільнив 40% свого персоналу і втратив $718 млн, продаючи цінні папери та пов’язані з ними деривативи, щоб покрити виведення коштів клієнтів, які в цілому становили $8,1 млрд (депозитів в цифрових активах протягом четвертого кварталу).

Фото: .investopedia.com

Одним із найпотужніших ударів Silvergate зазнав від приголомшливого краху криптоімперії FTX Сема Бенкмана-Фріда, за яким послідував його арешт на Багамах і екстрадиція в США в минулому місяці. Цей випадок викликає хвилювання в деяких частинах банківської індустрії. Хоча федеральні регулятори заявили, що ширша фінансова система в основному не постраждала, крах, що ознаменувався втратою мільярдів доларів, викликав заклики до наглядових органів для запобігання подальшим катастрофам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колишній голова ФРС назвав крах FTX «чистим шахрайством»

Олії у вогонь додають і інвестори. Зокрема, вони привертають увагу регуляторів на тлі стурбованості тим, що деякі банки зайшли занадто далеко і швидко в цифрові активи. Так, американські регулятори нещодавно попередили кредиторів про те, що не можна допустити, щоб неконтрольовані ризики «заразили банківську систему», і що «агентства будуть займати повільну позицію при затвердженні будь-яких нових підприємств».

На фоні цього Silvergate заявив, що скорочує персонал і закриває одне зі своїх криптовалютних підприємств.

Виходячи зі спільної заяви регуляторів і проблем, які виникли через відносини FTX, цілком ймовірно, що всі банки, пов’язані з криптовалютою, зіткнуться з підвищеним рівнем нагляду з боку екзаменаційних груп, заявив в інтерв’ю Султан Мегджі, колишній головний спеціаліст з інновацій Федеральної корпорації страхування депозитів.

«Незалежно від того, було це оголошено публічно чи ні, я думаю, що існує серйозний поштовх до того, щоб криптовалюта була повністю відокремлена від банківської системи США», — сказав Мегджі.

Silvergate

Silvergate Фото: sandiegouniontribune.com

Міграція ризиків

Раніше на цьому тижні Федеральна резервна система (ФРС), FDIC і Управління контролера грошового обігу висловили свою думку, заявивши, що важливо запобігти міграції ризиків, які неможливо контролювати, в банківську систему. Представники ФРС і OCC відмовилися коментувати ситуацію в Silvergate, а представник FDIC заявив, що агентство не коментує відкриті та діючі установи.

Тодд Бейкер, старший науковий співробітник Колумбійської бізнес-школи і колишній директор зі стратегії в трьох великих банках, сказав, що Silvergate, схоже, запобіг банкрутству, принаймні, в короткостроковій перспективі. Але проблеми показують небезпеку, з якою стикаються криптоорієнтовані банки в управлінні волатильністю і ризиками, — додав експерт.

Нагадаємо, що криптозима 2022 року розорила понад 70 000 біткоїн-мільйонерів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: SWIFT інтегрує блокчейн та починає працювати з криптовалютами

«Зрештою, банку доведеться відмовитися від цієї криптоорієнтованої бізнес-моделі, якщо він хоче продовжувати вести бізнес», — сказав Бейкер.

Боротьба Silvergate служить застереженням для кредиторів, які прагнуть проникнути в індустрію цифрових активів як нову сферу для зростання. Але не всі здають назад.

У той час, як більшість найпотужніших світових банків уникають занурення в цей бізнес, Bank of New York Mellon Corp. заявив в жовтні, що запустить платформу цифрових активів в США, щоб дозволити деяким клієнтам зберігати і переводити біткоїни і ефір. Ці плани депозитарного банку відрізняються від послуг, які пропонує Silvergate як кредитор, що приймає депозити.

Bank of New York Mellon Corp.

Bank of New York Mellon Corp. Фото: flickr.com

«Волатильність криптовалют, яка відображається на показниках Silvergate, змусить інші банки бути більш обережними у взаємодії з регуляторами», — сказав Шоу з Wells Fargo (американська транснаціональна банківська холдингова компанія).

Криптовалютна зима і крах FTX

Компанія Silvergate заявила, що як і раніше вірить в індустрію цифрових активів і прагне підтримувати високоліквідний баланс з сильною позицією капіталу.

«У відповідь на швидкі зміни в індустрії цифрових активів протягом четвертого кварталу ми зробили відповідні кроки для забезпечення підтримки ліквідності грошових коштів, щоб задовольнити потенційний відтік депозитів, і в даний час ми підтримуємо грошову позицію, що перевищує наші депозити, пов’язані з цифровими активами», — сказав головний виконавчий директор Алан Лейн.

Під час телефонної конференції з аналітиками він заявив, що Silvergate може навіть стати об’єктом поглинання більшим банком, який хоче потрапити в криптопростір.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Глава скандальної криптобіржі FTX Сем Бенкман-Фрід відмовився визнавати свою провину

«Я думаю, що вони завжди були кандидатом на продаж, оскільки ми бачимо, що зараз важко управляти настільки концентрованим бізнесом, і завжди мало сенс бути частиною більшої, більш різноманітної установи, — сказав Майк Періто, аналітик KBW (Keefe, Bruyette & Woods, Inc. — інвестиційно-банківська американська компанія). — У найближчій перспективі, я думаю, будь-який продаж буде складним, поки криптовалютний фон не стане трохи чистішим».

Silvergate CEO Alan Lane, second from right

Silvergate CEO Alan Lane, second from right Фото: nbcnews.com

Колись Silvergate розглядала криптоіндустрію як величезну можливість для зростання. Протягом десятиліття вона перетворилася з фірми, що обслуговує малий бізнес, в публічну компанію, відому тим, що надає банківські послуги великим криптовалютним клієнтам, таким як Coinbase Global Inc. і Gemini Trust Co, а також FTX і Alameda Research.

Все йшло чудово, акції Silvergate злетіли до історичного максимуму в $222,13 в кінці 2021 року, коли ціни на цифрові активи встановили рекорди. Потім настала болісна криптовалютна зима, вартість віртуальних монет знизилася, а в листопаді FTX та її сестринські компанії збанкрутували по спіралі.

Теза, що лежить в основі криптоорієнтованої платіжної платформи Silvergate Exchange Network, є відносно простою: криптовалютні компанії, які могли б мати проблеми з пошуком банківського партнера, можуть розміщувати свої гроші на платформі і пересилати їх один одному в обмін на цифрові активи. Мережа Silvergate працює тільки з доларами США та євро, а транзакції з віртуальною валютою на платформі не проводяться.

На депозити, розміщені в системі, не нараховуються відсотки, що дає Silvergate майже безкоштовний спосіб фінансування своєї діяльності, а депозити від клієнтів, які користуються цифровою валютою, зросли під час розквіту криптовалют. Однак після приголомшливого краху імперії Бенкмана-Фріда велика ставка Silvergate на криптовалюту зробила її мішенню для коротких продавців і привернула увагу законодавців, в тому числі сенатора Елізабет Уоррен.

Silvergate, на жаль, лише один із прикладів, як потужні надсучасні банки постраждали від краху FTX і криптозими. Зокрема, ще одною жертвою став Signature Bank, загальні активи якого на кінець 2021 року становили $118 млрд. Цей нью-йоркський комерційний банк, який має 38 офісів, в грудні 2022 року заявив, що може втратити до $10 млрд депозитів клієнтів, що володіють цифровими активами. Його акції в четвер, 5 січня 2023 р., впали на 4,4% до $112,80. Що буде в 2023 році, спрогнозувати складно, але одне відомо напевно — просто не буде.

ЧИТАЙЕТ ТАКОЖ:

Coinbase оштрафовано на $100 млн за збої KYC та AML

Celsius отримує права власності на криптовалютні депозити клієнтів на суму $4,2 млрд

Яких збитків екології завдала у 2022 році криптоіндустрія і скільки нових дерев тепер потрібно посадити

За матеріалами bloomberg.com.

google news